Xiaomi'nin Piyasa Değeri 100 Milyar Doları Buldu

Xiaomi'nin Piyasa Değeri 100 Milyar Doları Buldu


Uzakdoğulu teknoloji üreticileri arasında öne çıkan firmalardan biri de Xiaomi oldu. Son senelerde ismini gittikçe daha fazla duymaya başladığımız firmanın piyasa değeri de buna bağlı olarak 100 milyar dolar noktasına erişti.
Aslında şirket paylarının arz toplantısında firmanın kurucusu olan Lei Jun, 2018 seneninde 100 milyar dolar piyasa değerine erişmeyi amaçladıklarını izah etmişti ancak bu hedeflerini gerçekleştirmeleri, tasarılanandan 2 sene uzun sürdü.

Xiaomi payları yükselişte

Firmanın payları, Hong Kong borsasında %9,1 yükselerek rekor kırdı. Hang Seng Endeksi içinde 13. sıraya yükselen firmanın piyasa değeri böylelikle 100 milyar doları aştı. Gün nihayetinde firmanın değeri 103 milyar dolar oldu.
Gelirinin ehemmiyetli bölümünü akıllı telefonlardan elde eden Xiaomi, 100 milyar dolar hedefini önceden izah etmişti. O dönemde firmanın değeri şu andakinin yarısından biraz daha fazlaydı ve payları de 17 dolar düzeyinden işlem görüyordu.

Firmanın yükselişi ise Ağustos ayından sonra meydana geldi. Xiaomi'nin Hang Seng Endeksi'ne katılacağı izah ettiğinden bu yana payların değeri 2 katından fazlasına yükseldi. Çin'in çifte 12 alışveriş şenliği de bu ay payların %20 artmasını sağladı. Hang Seng'deki firmalar bu dönemde %5 ile %8 arasında değer kazandı.

Xiaomi'den büyüme rekoru


Xiaomi ayrı olarak Kasım ayında son iki senedeki en hızlı çeyrek büyümesini izah etti. Firmanın kazancı da tahminleri açık şekilde geride bıraktı. Böylelikle firma hedefine tahmininden yıllar sonra da olsa erişmeyi muvaffak oldu.
Çin'e karşı uygulanan ekonomik ambargodan etkilenmeyen Xiaomi, bu yüzden hem global manada hem de Çin'in iç pazarında Huawei'den oluşan boşluğu da doldurmaya ve rakibinden pazar hissesi kapmaya başladı. Sizce Xiaomi bir gün Samsung ve Apple gibi firmalarla boy ölçüşebilecek büyüklüğe ulaşabilir mi?

ÖNE ÇIKANLAR

Uzakdoğulu teknoloji üreticileri arasında öne çıkan firmalardan biri de Xiaomi oldu. Son yıllarda ismini gittikçe daha fazla duymaya başladığımız firmanın piyasa değeri de buna bağlı olarak 100 milyar dolar noktasına erişti.
Aslında şirket paylarının arz toplantısında firmanın kurucusu olan Lei Jun, 2018 yılında 100 milyar dolar piyasa değerine erişmeyi amaçladıklarını izah etmişti ancak bu hedeflerini gerçekleştirmeleri, tasarılanandan 2 yıl uzun sürdü.

Xiaomi payları yükselişte

Firmanın payları, Hong Kong borsasında %9,1 yükselerek rekor kırdı. Hang Seng Endeksi içinde 13. sıraya yükselen firmanın piyasa değeri böylece 100 milyar doları aştı. Gün sonunda firmanın değeri 103 milyar dolar oldu.
Gelirinin ehemmiyetli bölümünü akıllı telefonlardan elde eden Xiaomi, 100 milyar dolar hedefini daha önce izah etmişti. O dönemde firmanın değeri şu andakinin yarısından biraz daha fazlaydı ve payları de 17 dolar düzeyinden işlem görüyordu.

Firmanın yükselişi ise Ağustos ayından sonra gerçekleşti. Xiaomi'nin Hang Seng Endeksi'ne katılacağı izah ettiğinden bu yana payların değeri 2 katından fazlasına yükseldi. Çin'in çifte 12 alışveriş şenliği de bu ay payların %20 artmasını sağladı. Hang Seng'deki firmalar bu dönemde %5 ile %8 arasında değer kazandı.

Xiaomi'den büyüme rekoru


Xiaomi ayrıca Kasım ayında son iki yıldaki en hızlı çeyrek büyümesini izah etti. Firmanın kazancı da tahminleri açık şekilde geride bıraktı. Böylece firma hedefine tahmininden yıllar sonra da olsa erişmeyi muvaffak oldu.
Çin'e karşı uygulanan ekonomik ambargodan etkilenmeyen Xiaomi, bu nedenle hem küresel manada hem de Çin'in iç pazarında Huawei'den oluşan boşluğu da doldurmaya ve rakibinden pazar hissesi kapmaya başladı. Sizce Xiaomi bir gün Samsung ve Apple gibi firmalarla boy ölçüşebilecek büyüklüğe ulaşabilir mi?


Facebook'da Paylaş Twitter'da Paylaş
Rastgele Konuya Git