Windows 7 ve 8.1 Kullananlar: Windows 10'a Hâlâ Fiyatsız Geçebilirsiniz

Windows 7 ve 8.1 Kullananlar: Windows 10'a Hâlâ Fiyatsız Geçebilirsiniz


AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ merkezli teknoloji devi Microsoft, Windows 10'u yayınladıktan sonra Windows 7 ve Windows 8.1 kullanıcılarına fiyatsız yükseltme olanağı sunmuştu. Bu sayede milyonlarca kullanıcı, rastgele bir ödeme yapmak zorunda kalmadan Windows 10'a geçiş yapabilmişlerdi. Fiyatsız yükseltme kampanyası, resmiyette 2016'nın nihayetinde bitmişti ancak görünen o ki bitmemiş. Kullanıcılar bugün dahi Windows 10'a fiyatsız yükseltme yapabiliyorlar.
Windows 7 ve Windows 8.1 için kullanıcılara sunulan fiyatsız yükseltme olanağı, Microsoft çalışanı olduğu bir kişinin Reddit'te yaptığı paylaşımla ortaya çıktı. Yapılan paylaşım üzerinden bilginin doğruluğunu kontrol eden kullanıcılar, bu olayın sahiden de var olduğunu belirlediler. Üstelik Microsoft, fiyatsız yükseltme için herhangi bir ek şart sunmuyor. Herhangi bir Windows 7 veyahut Windows 8.1 kullanıcısı, herhangi bir fiyat ödemesi yapmadan Windows 10 yükseltmesi yapabiliyor.

Windows 7'den Windows 10'a ücretsiz yükseltme nasıl yapılır? (Windows 8.1 için de geçerli)

Şayet özgün olarak sahip olduğunuz bir Windows 7 veyahut Windows 8.1 işletim sistemli bilgisayar varsa, bu bilgisayarı hiçbir ödeme yapmadan Windows 10'a yükseltebiliyorsunuz. Bu bağlamda emin olmanız şart olan tek şey, az önce de belirtmiş olduğumuz gibi kullandığınız etkinleştirme anahtarının özgün olması. Ters takdirde fiyatsız yükseltme olanağından istifade edemiyorsunuz. Ayrı olarak kullandığınız anahtarın şahsi kullanıma uygun olması gerekiyor. Başka bir deyişle müessesesel anahtarlar veyahut toplu lisans anahtarları da fiyatsız yükseltmeye dahil değil.

Microsoft, Windows 10'un en aktüel halini, her zaman web sitesinde tutuyor. Başka bir deyişle önceden olduğu gibi bir heyetim CD'si tedarik etmek artık gereksiz. Burada bulunan irtibatı kullanarak erişebileceğiniz siteye giriş yaptıktan sonra, "Windows 10'u bilgisayarınıza yüklemeyi mi istiyorsunuz?" başlıklı bir bölümün varlığını göreceksiniz. O bölümde yer alan "Aracı Şimdi İndirin" butonu, bilgisayarınıza "Media Creation Tool" isimli bir araç indirecek.
Media Creation Tool aracını indirdikten sonra çalıştırmanız gerekiyor. İki tercih ile karşılaşacaksınız, ihtiyacınız olan seçenek "Bu bilgisayarı şimdi yükselt." Bu butona tıkladıktan sonra ihtiyaç duyulan onaylarını verin ve bilgisayarınızın Windows 10'a yükseltilmesini bekleyin. Çok büyük bir olasılıkla etkinleştirme anahtarınız otomatik olarak Windows 10'a aktarılacaktır. Ancak şayet yeniden de etkinleştirme istenirse, "Bu Bilgisayar" uygulamasına sağ tıkladıktan sonra "Özellikler" butonuna tıklayın. Etkinleştirme anahtarıyla alakalı olan bölüme de Windows 7/8.1'e ait olan anahtarı girin (Windows 8.1'de muhtemelen istemeyecektir. Windows 7 için her ihtimal yüzde 50). Ancak bunu yaparken internete bağlı olduğunuzdan emin olmanız gerekmektedir.
Aynı zamanda, bilgisayarınız için yükseltme, bilgisayarlardan iyi anlayan kullanıcıların pek de seçenek ettiği bir şey değil. Kullanıcılar, yükseltme yaparken sistemsel çakışmalar ya da sonraki süreç için uyumsuzluk meseleleriyle karşılaşabiliyorlar. Haliyle bu tür meseleler yaşamamak için, Windows 10 heyetimini sıfırdan yapmayı tercih edebilirsiniz. Ancak yaptığımız araştırmalarda hiçbir kullanıcı, ücretsiz yükseltme yaparken sıfırdan heyetim yaptığını beyan etmiyor. Böyle bir şeyi tecrübeniz vaziyetinde etkinleştirme anahtarınız Windows 10'a rakımlamayabilir. Yine de tercih sizin. Tecrübe etmekte yarar var mı? Netlikle var...

ÖNE ÇIKANLAR

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ merkezli teknoloji devi Microsoft, Windows 10'u yayınladıktan sonra Windows 7 ve Windows 8.1 kullanıcılarına ücretsiz yükseltme olanağı sunmuştu. Bu sayede milyonlarca kullanıcı, herhangi bir ödeme yapmak zorunda kalmadan Windows 10'a geçiş yapabilmişlerdi. Ücretsiz yükseltme kampanyası, resmiyette 2016'nın sonunda bitmişti ancak görünen o ki bitmemiş. Kullanıcılar bugün bile Windows 10'a ücretsiz yükseltme yapabiliyorlar.
Windows 7 ve Windows 8.1 için kullanıcılara sunulan ücretsiz yükseltme olanağı, Microsoft çalışanı olduğu bir kişinin Reddit'te yaptığı paylaşımla ortaya çıktı. Yapılan paylaşım üzerinden bilginin doğruluğunu kontrol eden kullanıcılar, bu olayın gerçekten de var olduğunu saptadılar. Üstelik Microsoft, ücretsiz yükseltme için herhangi bir ek koşul sunmuyor. Herhangi bir Windows 7 ya da Windows 8.1 kullanıcısı, herhangi bir ücret ödemesi yapmadan Windows 10 yükseltmesi yapabiliyor.

Windows 7'den Windows 10'a ücretsiz yükseltme nasıl yapılır? (Windows 8.1 için de geçerli)

Eğer orijinal olarak sahip olduğunuz bir Windows 7 ya da Windows 8.1 işletim sistemli bilgisayar varsa, bu bilgisayarı hiçbir ödeme yapmadan Windows 10'a yükseltebiliyorsunuz. Bu bağlamda emin olmanız gereken tek şey, az önce de belirtmiş olduğumuz gibi kullandığınız etkinleştirme anahtarının orijinal olması. Ters takdirde ücretsiz yükseltme olanağından faydalanamıyorsunuz. Ayrı olarak kullandığınız anahtarın kişisel kullanıma uygun olması gerekiyor. Başka bir deyişle müessesesel anahtarlar ya da toplu lisans anahtarları da ücretsiz yükseltmeye dahil değil.

Microsoft, Windows 10'un en güncel halini, daima web sitesinde tutuyor. Başka bir deyişle önceden olduğu gibi bir heyetim CD'si tedarik etmek artık gereksiz. Burada bulunan irtibatı kullanarak erişebileceğiniz siteye giriş yaptıktan sonra, "Windows 10'u bilgisayarınıza yüklemeyi mi istiyorsunuz?" başlıklı bir bölümün varlığını göreceksiniz. O bölümde yer alan "Aracı Şimdi İndirin" butonu, bilgisayarınıza "Media Creation Tool" isimli bir araç indirecek.
Media Creation Tool aracını indirdikten sonra çalıştırmanız gerekiyor. İki tercih ile karşılaşacaksınız, ihtiyacınız olan tercih "Bu bilgisayarı şimdi yükselt." Bu butona tıkladıktan sonra ihtiyaç duyulan onaylarını verin ve bilgisayarınızın Windows 10'a yükseltilmesini bekleyin. Çok büyük bir olasılıkla etkinleştirme anahtarınız otomatik olarak Windows 10'a aktarılacaktır. Ancak şayet yeniden de etkinleştirme istenirse, "Bu Bilgisayar" uygulamasına sağ tıkladıktan sonra "Özellikler" butonuna tıklayın. Etkinleştirme anahtarıyla alakalı olan bölüme de Windows 7/8.1'e ait olan anahtarı girin (Windows 8.1'de muhtemelen istemeyecektir. Windows 7 için her ihtimal yüzde 50). Ancak bunu yaparken internete bağlı olduğunuzdan emin olmanız gerekmektedir.
Aynı zamanda, bilgisayarınız için yükseltme, bilgisayarlardan iyi anlayan kullanıcıların pek de seçenek ettiği bir şey değil. Kullanıcılar, yükseltme yaparken sistemsel çakışmalar veyahut sonraki süreç için uyumsuzluk meseleleriyle karşılaşabiliyorlar. Haliyle bu tür meseleler yaşamamak için, Windows 10 heyetimini sıfırdan yapmayı seçenek edebilirsiniz. Ancak yaptığımız araştırmalarda hiçbir kullanıcı, fiyatsız yükseltme yaparken sıfırdan heyetim yaptığını beyan etmiyor. Böyle bir şeyi tecrübeniz vaziyetinde etkinleştirme anahtarınız Windows 10'a rakımlamayabilir. Yeniden de seçenek sizin. Tecrübe etmekte yarar var mı? Netlikle var...


Facebook'da Paylaş Twitter'da Paylaş
Rastgele Konuya Git