Fiyatsız Kullanabileceğiniz Ekran Kaydedici Web siteleri

Fiyatsız Kullanabileceğiniz Ekran Kaydedici Web siteleri


İş hayatından eğitime her alanda internetin meyvelerinden yararlanıyor giderek daha da teknolojik çağa ayak uyduruyoruz. Bu dönemde zamanımızın çoğunu bilgisayar ekranına bakmakla geçirirken kullanabileceğimiz bir takım siteler, verimliliğimizi arttırarak bize yardımcı olabilir. Şayet uzaktan çalışıyor veyahut uzaktan eğitim alıyorsanız, bugün sizlere aktaracağımız ekran kaydedici websiteleri işinize çok yarayacak.
Normalde bilgisayarınızın ekranını kaydetmek için çeşitli programlar yüklemeniz, görüntülü müzakere uygulamalarındaki ek özellikleri kullanmanız gerekiyor. Ancak bu listede yer alan web siteleri, her şart ve koşulda çalışıyor, program yüklemeden kayıt almanızı sağlıyor.

Heyetim gerektirmeyen fiyatsız ekran kaydedici siteler:

screenapp.io

Gayet kolay bir görünüme sahip olan screenapp.io sitesine girdiğinizde gözünüze çarpan ilk buton “Get Started” butonu oluyor. Bu butona bastıktan sonra çıkan bilgisayar ekranının altında değişik ses seçenekleri mevcut. Uygun seçeneği seçtikten sonra “Share Your Screen” butonuna basmanız yeterli. Unutmayın, kaydı başlatmak için ekran hazır olduğunda “Start Recording” butonuna basmanız gerekiyor. Kaydı aldıktan görüntüleri sonra site üzerinden kolayca indirebilirsiniz.
İndirdiğiniz videoların formatı ile ilgili küçük bir not bırakalım: “mp4” formatından farklı olarak “webm” şeklinde olduklarını göreceksiniz. Webm formatı için kısaca sıkıştırılmış video formatı diyebiliriz. Bu yüzden bazı video oynatıcılarda açılmayabilir. Yazının nihayetinde webm dosya türünü destekleyen video oynatıcıları bulabilirsiniz.

screencapture.com

Diğer bir ekran kaydedici sitemiz screencapture.com. Tamamiyle fiyatsız olan bu siteye girdiğinizde video kaydını başlatmadan önce sizi dört tercih karşılıyor: microphone (mikrofon), sound (ses), webcam (kamera), watermark (filigran). Baştan söyleyelim, watermark seçeneğini siteyi fiyatsız kullanmak için seçmeniz gerekiyor. Daha sonrasında uygun seçenekleri işaretleyip kaydı başlatmak için “Start Recording” butonuna basabilirsiniz. Video kaydınız bitirdiğinde “Download” bölümünden indirebilirsiniz.
Google Chrome, Mozilla Firefox, Microsoft Edge ve Opera tarayıcılarında kullanabileceğiniz bu sitede bir evvelki sitede olduğu gibi, indireceğiniz videoların formatı webm şeklinde olacaktır. Sıkıştırılmış video kaydı formatında indirdiğiniz ekran kaydını mevcut kullanmakta olduğunuz oynatıcınızda açmada mesele yaşarsanız yazının sonunda önerdiğimiz oynatıcıları tecrübe edebilirsiniz.

Veed.io Screen Recorder

Evvela yukarıda söz ettiğimiz iki siteden değişik olarak üzülerek fiyatsız sürümünün 10 dakika ile hudutlu olduğunu ve sol üste filigran ilave ettiğini söyleyelim. Ancak site çok başarılı olduğu için 10 dakikalık hudut ile dahi çok güzel kayıtlar ele geçirebilirsiniz. Sitenin en çekici özelliği aldığınız kayıtlar üzerinde tertip etme yapabiliyorsunuz. Şimdi biraz daha ayrıntılara göz atalım. 
Açılan pencerede bir hayli kullanışlı ekran düzeni mevcut. Ekran kaydederken bir yandan ekranda kendinizi de kaydetmek istiyorsanız size uygun seçenekler de bulunuyor. Uygun olan düzeni seçip kaydı başlatmak üzere devam edebilirsiniz. Ayrı olarak kayıt esnasında düzeni değiştirmek de olası. Başka bir deyişle kayıt sırasında kameranız ile kayda dahil olabilirsiniz. Bitirdikten sonra videoyu “mp4” formatında indirebilirsiniz ya da tertip etmek için “Edit” butonuna basıp online bir şekilde videoyu tertip ettikten sonra indirebilirsiniz. 
Proje ayarlarından videonun boyutunu ayarlayıp kırpma işlemini yapabilirsiniz. Videoyu parçalara ayırarak istemediğiniz bölümleri kaldırabilirsiniz. Yükleme bölümünden resim, video ve ses yükleyebilirsiniz. Otomatik veya manuel altyazı ilave edebilirsiniz. Elementler bölümünden şekil, emoji, ilerleme çubuğu ve ses dalgası ilave edebilirsiniz. Son olarak ise videonuza filtre ve çizim ilave edebilir, videonun linkini alabilir, videoyu mp4 veyahut gif şeklinde kaydedebilirsiniz.

Webm formatlı videoları açan oynatıcılar:

Yazımızın başında önerdiğimiz bir takım sitelerin webm formatlı kayıtlar aldığından söz etmiştik. Şayet bu formattaki dosyaları kullanmakta olduğunuz mevcut oynatıcınızdan açmakta ve izlemekte mesele yaşıyorsanız aşağıdaki video oynatıcıları tecrübe edebilirsiniz. 
Google Chrome: Tarayıcı olmasına karşın webm formatlı videoları açmakta oldukça başarılı olan Google Chrome videolarınızı başka bir oynatıcı indirmeden açıp, izlemenize yardımcı olabilir. Ayrı olarak diğer popüler tarayıcılar da webm videolarını çoğunlukla destekliyor.
VLC Player: Hemen hemen tüm ortam kodlayıcı/çözücülerini ve görüntü biçimlerini kullanabilen VLC Player, webm videolarını da oynatma özelliğine sahip. Ayrı olarak Oynatım bölümündeki "Hız" seçeneğinden videonun oynatma hızını da değiştirebiliyorsunuz.
ACG Player: Webm formatını açmakta bir diğer başarılı program ise ACG Player. Videoyu durduğunuzda reklam ile karşılaşmanız mümkün. Onun dışında sağ üstteki hız butonundan videonun oynatma hızını değiştirebilirsiniz.

ÖNE ÇIKANLAR

İş hayatından eğitime her alanda internetin meyvelerinden yararlanıyor gitgide daha da teknolojik çağa ayak uyduruyoruz. Bu dönemde zamanımızın çoğunu bilgisayar ekranına bakmakla geçirirken kullanabileceğimiz bazı siteler, verimliliğimizi arttırarak bize yardımcı olabilir. Şayet uzaktan çalışıyor ya da uzaktan eğitim alıyorsanız, bugün sizlere aktaracağımız ekran kaydedici websiteleri işinize çok yarayacak.
Normalde bilgisayarınızın ekranını kaydetmek için çeşitli programlar yüklemeniz, görüntülü görüşme uygulamalarındaki ek özellikleri kullanmanız gerekiyor. Ancak bu listede yer alan web siteleri, her koşul ve koşulda çalışıyor, program yüklemeden kayıt almanızı sağlıyor.

Heyetim gerektirmeyen fiyatsız ekran kaydedici siteler:

screenapp.io

Gayet basit bir görünüme sahip olan screenapp.io sitesine girdiğinizde gözünüze çarpan ilk buton “Get Started” butonu oluyor. Bu butona bastıktan sonra çıkan bilgisayar ekranının altında farklı ses seçenekleri mevcut. Uygun seçeneği seçtikten sonra “Share Your Screen” butonuna basmanız yeterli. Unutmayın, kaydı başlatmak için ekran hazır olduğunda “Start Recording” butonuna basmanız gerekiyor. Kaydı aldıktan görüntüleri sonra site üzerinden kolayca indirebilirsiniz.
İndirdiğiniz videoların formatı ile ilgili küçük bir not bırakalım: “mp4” formatından farklı olarak “webm” şeklinde olduklarını göreceksiniz. Webm formatı için kısaca sıkıştırılmış video formatı diyebiliriz. Bu yüzden bazı video oynatıcılarda açılmayabilir. Yazının sonunda webm dosya türünü destekleyen video oynatıcıları bulabilirsiniz.

screencapture.com

Diğer bir ekran kaydedici sitemiz screencapture.com. Tamamiyle fiyatsız olan bu siteye girdiğinizde video kaydını başlatmadan önce sizi dört seçenek karşılıyor: microphone (mikrofon), sound (ses), webcam (kamera), watermark (filigran). Baştan söyleyelim, watermark seçeneğini siteyi fiyatsız kullanmak için seçmeniz gerekiyor. Daha sonrasında uygun seçenekleri işaretleyip kaydı başlatmak için “Start Recording” butonuna basabilirsiniz. Video kaydınız bitirdiğinde “Download” bölümünden indirebilirsiniz.
Google Chrome, Mozilla Firefox, Microsoft Edge ve Opera tarayıcılarında kullanabileceğiniz bu sitede bir önceki sitede olduğu gibi, indireceğiniz videoların formatı webm şeklinde olacaktır. Sıkıştırılmış video kaydı formatında indirdiğiniz ekran kaydını mevcut kullanmakta olduğunuz oynatıcınızda açmada sorun yaşarsanız yazının sonunda önerdiğimiz oynatıcıları tecrübe edebilirsiniz.

Veed.io Screen Recorder

İlk olarak yukarıda söz ettiğimiz iki siteden farklı olarak üzülerek fiyatsız sürümünün 10 dakika ile sınırlı olduğunu ve sol üste filigran ilave ettiğini söyleyelim. Ancak site çok başarılı olduğu için 10 dakikalık sınır ile bile çok güzel kayıtlar ele geçirebilirsiniz. Sitenin en çekici özelliği aldığınız kayıtlar üzerinde tertip etme yapabiliyorsunuz. Şimdi biraz daha ayrıntılara göz atalım. 
Açılan pencerede birçok kullanışlı ekran düzeni mevcut. Ekran kaydederken bir yandan ekranda kendinizi de kaydetmek istiyorsanız size uygun seçenekler de bulunuyor. Uygun olan düzeni seçip kaydı başlatmak üzere devam edebilirsiniz. Ayrı olarak kayıt sırasında düzeni değiştirmek de mümkün. Başka bir deyişle kayıt esnasında kameranız ile kayda dahil olabilirsiniz. Bitirdikten sonra videoyu “mp4” formatında indirebilirsiniz ya da tertip etmek için “Edit” butonuna basıp online bir şekilde videoyu tertip ettikten sonra indirebilirsiniz. 
Proje ayarlarından videonun boyutunu ayarlayıp kırpma işlemini yapabilirsiniz. Videoyu parçalara ayırarak istemediğiniz bölümleri kaldırabilirsiniz. Yükleme bölümünden fotoğraf, video ve ses yükleyebilirsiniz. Otomatik veya manuel altyazı ilave edebilirsiniz. Elementler bölümünden şekil, emoji, ilerleme çubuğu ve ses dalgası ilave edebilirsiniz. Son olarak ise videonuza filtre ve çizim ilave edebilir, videonun linkini alabilir, videoyu mp4 veyahut gif şeklinde kaydedebilirsiniz.

Webm formatlı videoları açan oynatıcılar:

Yazımızın başında önerdiğimiz bir takım sitelerin webm formatlı kayıtlar aldığından söz etmiştik. Şayet bu formattaki dosyaları kullanmakta olduğunuz mevcut oynatıcınızdan açmakta ve izlemekte mesele yaşıyorsanız aşağıdaki video oynatıcıları tecrübe edebilirsiniz. 
Google Chrome: Tarayıcı olmasına karşın webm formatlı videoları açmakta oldukça başarılı olan Google Chrome videolarınızı başka bir oynatıcı indirmeden açıp, izlemenize yardımcı olabilir. Ayrı olarak diğer popüler tarayıcılar da webm videolarını çoğunlukla destekliyor.
VLC Player: Hemen hemen tüm ortam kodlayıcı/çözücülerini ve görüntü biçimlerini kullanabilen VLC Player, webm videolarını da oynatma özelliğine sahip. Ayrı olarak Oynatım bölümündeki "Hız" seçeneğinden videonun oynatma hızını da değiştirebiliyorsunuz.
ACG Player: Webm formatını açmakta bir diğer başarılı program ise ACG Player. Videoyu durduğunuzda reklam ile karşılaşmanız olası. Onun dışında sağ üstteki hız butonundan videonun oynatma hızını değiştirebilirsiniz.


Facebook'da Paylaş Twitter'da Paylaş
Rastgele Konuya Git