Türkiye'de Sosyal Medya Devlerine 3 Aylık Reklam Yasağı Geliyor [Neticeleri Ağır Olabilir]

Türkiye'de Sosyal Medya Devlerine 3 Aylık Reklam Yasağı Geliyor [Neticeleri Ağır Olabilir]


1 Ekim tarihinde sosyal medya yasası yürürlüğe girmiş, Türkiye’de temsilcilik açmayan sosyal medya platformlarına para cezası kesilmiş ve belirli bir müddet tanınmıştı. 30 günlük müddetin sonuna gelindi ve belirlenen yasaya göre Facebook ve TikTok gibi bir hayli popüler uygulamaya 3 ay süreyle reklam yasağı getirilecek.
Reklam yasağıyla beraber, Türkiye’de bu tarz platformlara reklam veren birçok şirketin zarara uğraması bekleniyor. Alternatif Bilişim Derneği Başkanı Faruk Çayır, bu yasakla birlikte birçok KOBİ ve şirketin, bu yasak yüzünden platformlardan çekilme kararı alabileceğini izah etti. 

KOBİ ve işletmeleri zor günler bekliyor

Türkiye’de temsilcilik açmaya yanaşmayan sosyal medya platformlarına, ilk önce 10 milyon, hemen peşinden 30 milyon TL para cezası uygulanmıştı. Verilen 30 günlük ceza süresinin bitmesinin ardından, hala temsilcilik açmayan birçok dev platforma reklam yasağı kazançlıyor. Platformların bu kararı sürdürmesi halinde, Instagram ve Facebook gibi birçok platforma bant sınırlaması getirilecek. 

Reklam yasağının gelmesiyle birlikte, Türkiye’de bulunan kullanıcıla işletmelerin verdiği reklamları göremez hale gelecek. Bu yüzden de birçok KOBİ ve işletme, bu platformlardan çekilmek zorunda kalacak, dolayısıyla zarara uğrayacak. Faruk Çayır da reklam yasağının birçok işletmeyi zarara uğratacağını söylüyor.
Çayır, konuyla alakalı yaptığı izahta, şu ifadelerde bulundu; “Bu yasaklar yarar sağlamayacaktır. İnsanlar bir şekilde bu engellemeleri aşacaktır fakat bu uygulamalar ülkemizin imajına zarar verecektir. Reklam yasağının uygulandığı süreçte birçok KOBİ veyahut şirket reklam veremediği için zarara uğrayacak. Bir sonraki mertebe olan bant daraltmayla insanlar buraya giremediğinde şirketlerin bu platformlara reklam vermesinin bir manası da kalmayacak. Ağ daraltıldığında KOBİ’ler de bu platformlarda reklam vermekten vazgeçecekler. VPN ya da başka ihtimallerle bu platformlar kullanılabilir belki ama bu da belli bir kitleyi aşmayacak. İşin açıkçası KOBİ’leri daha zor günler bekliyor.”

ÖNE ÇIKANLAR

1 Ekim tarihinde sosyal medya yasası yürürlüğe girmiş, Türkiye’de temsilcilik açmayan sosyal medya platformlarına para cezası kesilmiş ve belirli bir süre tanınmıştı. 30 günlük sürenin sonuna gelindi ve belirlenen yasaya göre Facebook ve TikTok gibi birçok popüler uygulamaya 3 ay süreyle reklam yasağı getirilecek.
Reklam yasağıyla birlikte, Türkiye’de bu tarz platformlara reklam veren birçok şirketin zarara uğraması bekleniyor. Alternatif Bilişim Derneği Başkanı Faruk Çayır, bu yasakla beraber bir hayli KOBİ ve şirketin, bu yasak yüzünden platformlardan çekilme kararı alabileceğini izah etti. 

KOBİ ve işletmeleri zor günler bekliyor

Türkiye’de temsilcilik açmaya yanaşmayan sosyal medya platformlarına, ilk önce 10 milyon, hemen peşinden 30 milyon TL para cezası uygulanmıştı. Verilen 30 günlük ceza müddetinin bitmesinin hemen peşinden, hala temsilcilik açmayan bir hayli dev platforma reklam yasağı kazançlıyor. Platformların bu kararı sürdürmesi halinde, Instagram ve Facebook gibi bir hayli platforma bant sınırlaması getirilecek. 

Reklam yasağının gelmesiyle beraber, Türkiye’de bulunan kullanıcıla işletmelerin verdiği reklamları göremez hale gelecek. Bu yüzden de bir hayli KOBİ ve işletme, bu platformlardan çekilmek zorunda kalacak, dolayısıyla zarara uğrayacak. Faruk Çayır da reklam yasağının bir hayli işletmeyi zarara uğratacağını söylüyor.
Çayır, konuyla alakalı yaptığı izahta, şu ifadelerde bulundu; “Bu yasaklar yarar sağlamayacaktır. İnsanlar bir şekilde bu engellemeleri aşacaktır fakat bu uygulamalar ülkemizin imajına zarar verecektir. Reklam yasağının uygulandığı süreçte bir hayli KOBİ veyahut şirket reklam veremediği için zarara uğrayacak. Bir sonraki evre olan bant daraltmayla insanlar buraya giremediğinde şirketlerin bu platformlara reklam vermesinin bir manası da kalmayacak. Ağ daraltıldığında KOBİ’ler de bu platformlarda reklam vermekten vazgeçecekler. VPN veyahut başka ihtimallerle bu platformlar kullanılabilir belki fakat bu da belli bir kitleyi aşmayacak. İşin açıkçası KOBİ’leri daha zor günler bekliyor.”


Facebook'da Paylaş Twitter'da Paylaş
Rastgele Konuya Git