Türkiye İlaç ve Tıbbi Alet Müessesesi, CoronaVac Aşısı İçin 'Acil Kullanım Onayı' Verdi

Türkiye İlaç ve Tıbbi Alet Müessesesi, CoronaVac Aşısı İçin 'Acil Kullanım Onayı' Verdi


Ülkemiz de dahil olmak üzere dünyanın hemen hemen her yerinde COVID-19 salgınıyla mücadele dahilinde aşılar yapılmaya başlandı. Türkiye'de ise Sinovac tarafından geliştirilen ve yüzde 91,25 oranında etkinlik gösterdiği izah eden CoronaVac aşısı yapılmaya başlandı. Tahlilleri bitiren CoronaVac aşısını olan ilk kişi ise Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca oldu.
Sıhhat Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Alet Müessesesi, tahlilleri bitirmiş olan CoronaVac aşısı için 'Acil Kullanım Onayı' verdi. Yapılan izahlarda Dünya Sıhhat Örgütü ve Sıhhat Bakanlığı tarafından bulaşıcı hastalıklar dahilinde kabul edilen COVID-19 hastalığıyla mücadele dahilinde kullanılması tasarılanan "CoronaVac 600 SU/0,5 ml IM Enjeksiyon Süspansiyon İçeren Flakon" isimli aşının halka hızla erişmesi için 'Acil Kullanım Onayı' dahilinde değerlendirildiği belirtildi.

Numuneler 14 gün süresince incelendi:

Türkiye İlaç ve Tıbbi Alet Müessesesi yaptığı izahta numunelerin 14 gün süresince incelendiğini izah etti. TİTCK, "Bu kapsamda ilmi veriler değerlendirilirken, bir yandan da ülkemize erişen numuneler müessesemiz laboratuvarlarında 14 gün boyunca incelendi. Bilimsel değerlendirmeler ve incelemeler neticeninde Sıhhat Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Alet Müessesesince alakalı aşı için Acil Kullanım Onayı verilmiştir" izahında bulundu.

İlk aşıyı Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca oldu:

Türkiye İlaç ve Tıbbi Alet Müessesesi'nun yaptığı ilanla CoronaVac aşısına 'Acil Kullanım Onayı' verilmesinden sonra ilk CoronaVac aşısı, Ankara Şehir Hastanesi'nde Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca'ya yapıldı. Fahrettin Koca, "Herkesin kesinlikle aşı olması gerektiğinin vurgulamak istiyorum. Daha önceki hayatımıza dönmek için aşıyı mutlaka yaptırmamız gerekiyor" izahlarında bulundu. Bakan Koca'nın hemen peşinden Bilim Heyeti azaları de sıraya girerek aşı oldu.

ÖNE ÇIKANLAR

Ülkemiz de dahil olmak üzere dünyanın neredeyse her yerinde COVID-19 salgınıyla mücadele kapsamında aşılar yapılmaya başlandı. Türkiye'de ise Sinovac tarafından geliştirilen ve yüzde 91,25 oranında etkinlik gösterdiği izah eden CoronaVac aşısı yapılmaya başlandı. Analizleri bitiren CoronaVac aşısını olan ilk kişi ise Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca oldu.
Sıhhat Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Alet Müessesesi, analizleri bitirmiş olan CoronaVac aşısı için 'Acil Kullanım Onayı' verdi. Yapılan izahlarda Dünya Sıhhat Örgütü ve Sıhhat Bakanlığı tarafından bulaşıcı hastalıklar kapsamında kabul edilen COVID-19 hastalığıyla mücadele kapsamında kullanılması tasarılanan "CoronaVac 600 SU/0,5 ml IM Enjeksiyon Süspansiyon İçeren Flakon" isimli aşının halka hızla erişmesi için 'Acil Kullanım Onayı' kapsamında değerlendirildiği belirtildi.

Numuneler 14 gün boyunca incelendi:

Türkiye İlaç ve Tıbbi Alet Müessesesi yaptığı izahta numunelerin 14 gün boyunca incelendiğini izah etti. TİTCK, "Bu kapsamda bilimsel veriler değerlendirilirken, bir yandan da ülkemize erişen numuneler müessesemiz laboratuvarlarında 14 gün boyunca incelendi. Bilimsel değerlendirmeler ve incelemeler neticeninde Sıhhat Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Alet Müessesesince alakalı aşı için Acil Kullanım Onayı verilmiştir" izahında bulundu.

İlk aşıyı Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca oldu:

Türkiye İlaç ve Tıbbi Alet Müessesesi'nun yaptığı ilanla CoronaVac aşısına 'Acil Kullanım Onayı' verilmesinden sonra ilk CoronaVac aşısı, Ankara Şehir Hastanesi'nde Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca'ya yapıldı. Fahrettin Koca, "Herkesin mutlaka aşı olması gerektiğinin vurgulamak istiyorum. Daha önceki hayatımıza dönmek için aşıyı mutlaka yaptırmamız gerekiyor" izahlarında bulundu. Bakan Koca'nın ardından Bilim Heyeti azaları de sıraya girerek aşı oldu.


Facebook'da Paylaş Twitter'da Paylaş
Rastgele Konuya Git