Toyota, 2021'de Tertemiz Bir Elektrikli Otomobil Prototipi Tanıtacak

Toyota, 2021'de Tertemiz Bir Elektrikli Otomobil Prototipi Tanıtacak


Katı vaziyette bataryaya sahip ilk elektrikli otomobili üretmek için yarış devam ediyor. Japon otomotiv devi Toyota, bu alanda yarışın öncüsü konumunda bulunuyor. Firma, 2021 seneninde bu tür bir bataryaya sahip ilk elektrikli otomobil prototipini tanıtmaya hazırlanıyor. 
Katı vaziyetteki bataryalar çok daha kompakt, daha hızlı şarj olabilen, daha güvenli ve daha yüksek enerji yoğunluğuna sahip bataryalar olarak biliniyor. Bu da şarj müddeti ve erim gibi iki ehemmiyetli meselenin ortadan kaldırılmasını sağlayacak.

Katı bataryalar elektrikli otomobillerin geleceği

Şu andaki lityum iyon bataryalarda sıvı veyahut jel polimerler kullanılarak araçların ihtiyaç duyduğu güç sağlanıyor. Katı vaziyetli bataryaların küçük yuvalar halinde ayrılmasına ya da daha geniş alana dağılmasına ise gerek olmuyor. Ayrı olarak katı vaziyetli bataryalar daha dayanıklı olmalarıyla biliniyor.
Tahminlere göre katı bataryalı otomobillerin menzili 1000 kilometreyi bulacak. Araçların şarj müddeti ise 10 dakikaya kadar inecek. Bu bataryaların vakit içerisinde daha yavaş verimsizleşeceğini de belirtmek gerekiyor. Toyota'nın hedefi batarya verimliliğini 30 sene süresince %90'ın üzerinde tutmak. 

Toyota katı vaziyette bataryalar ile ilgili oldukça iddialı ve kararlı bir firma. Japon devinin bu alanda toplamda 1000'in üzerinde değişik patenti elinde bulundurduğu biliniyor. Başka firmalar da bu alanda çalışmalarına devam ediyor.

Katı vaziyet bataryalar mükemmel değil


Tabii bu teknolojiyi şimdiye kadar görememiş olmamızın da çeşitli nedenleri var. Öncelikle bu bataryaların akılalmaz kuru şartlar altında üretilmeleri gerekiyor. Ayrı olarak imalatta kullanılacak olan saf ilityum da oldukça nadir bulunan bir madde. Geliştirmesi oldukça zor olan bu bataryalar için Japon hükümetinin de fon ayıracağı belirtiliyor.
Toyota batarya çalışmaları için Panasonic ile beraber çalışıyor. 2021 yazında gerçekleştirilecek olan Tokyo Olimpiyatları'nda da bu konuda bir izah yapılması bekleniyor. Bakalım Toyota karşımıza nasıl bir araçla çıkacak?

ÖNE ÇIKANLAR

Katı durumda bataryaya sahip ilk elektrikli otomobili üretmek için yarış devam ediyor. Japon otomotiv devi Toyota, bu alanda yarışın öncüsü konumunda bulunuyor. Firma, 2021 yılında bu tür bir bataryaya sahip ilk elektrikli otomobil prototipini tanıtmaya hazırlanıyor. 
Katı durumdaki bataryalar çok daha kompakt, daha hızlı şarj olabilen, daha güvenli ve daha yüksek enerji yoğunluğuna sahip bataryalar olarak biliniyor. Bu da şarj müddeti ve menzil gibi iki ehemmiyetli meselenin ortadan kaldırılmasını sağlayacak.

Katı bataryalar elektrikli otomobillerin geleceği

Şu andaki lityum iyon bataryalarda sıvı ya da jel polimerler kullanılarak araçların ihtiyaç duyduğu güç sağlanıyor. Katı durumlu bataryaların küçük yuvalar halinde ayrılmasına ya da daha geniş alana dağılmasına ise gerek olmuyor. Ayrı olarak katı durumlu bataryalar daha dayanıklı olmalarıyla biliniyor.
Tahminlere göre katı bataryalı otomobillerin menzili 1000 kilometreyi bulacak. Araçların şarj müddeti ise 10 dakikaya kadar inecek. Bu bataryaların zaman içerisinde daha yavaş verimsizleşeceğini de belirtmek gerekiyor. Toyota'nın hedefi batarya verimliliğini 30 yıl boyunca %90'ın üzerinde tutmak. 

Toyota katı durumda bataryalar konusunda oldukça iddialı ve kararlı bir firma. Japon devinin bu alanda toplamda 1000'in üzerinde farklı patenti elinde bulundurduğu biliniyor. Başka firmalar da bu alanda çalışmalarına devam ediyor.

Katı durum bataryalar kusursuz değil


Tabii bu teknolojiyi şimdiye kadar görememiş olmamızın da çeşitli nedenleri var. Öncelikle bu bataryaların inanılmaz kuru şartlar altında üretilmeleri gerekiyor. Ayrı olarak imalatta kullanılacak olan saf ilityum da oldukça nadir bulunan bir madde. Geliştirmesi oldukça zor olan bu bataryalar için Japon hükümetinin de fon ayıracağı belirtiliyor.
Toyota batarya çalışmaları için Panasonic ile birlikte çalışıyor. 2021 yazında gerçekleştirilecek olan Tokyo Olimpiyatları'nda da bu konuda bir açıklama yapılması bekleniyor. Bakalım Toyota karşımıza nasıl bir araçla çıkacak?


Facebook'da Paylaş Twitter'da Paylaş
Rastgele Konuya Git