Spotify'daki Bir Açık, Remixlerin Podcast Olarak Yüklenmesine Müsaade Verdi

Spotify'daki Bir Açık, Remixlerin Podcast Olarak Yüklenmesine Müsaade Verdi


Son zamanlarda sevdiğiniz bir şarkının bir başkası tarafından yine tertip etmiş halini genelde YouTube veya SoundCloud üzerinden bulabiliyorsunuz. 'Remix' denilen bu işleme tabi tutulmuş bir takım parçalar bu sayede çok daha popüler hale bile gelebiliyorlar. Ama en çok kullanılan müzik platformu Spotify, bünyesinde remixlere müsaade etmiyor.
Bu vaziyetse ancak geçtiğimiz güne kadar geçerliydi. Spotify'da bir takım kullanıcılar, bir parçanın remix sürümünü platforma ilave etmenin bir yolunu bulmayı muvaffak oldu. Bu yol, remix parçaları 'chopped (kesilmiş)' veya 'screwed (mahvolmuş)' gibi sözcükler kullanarak platformdaki podcast bölümüne ilave etmekten geçiyordu.

Remixler podcast platformuna yükleniyordu:

Aslında bu metodun ne vakitten beri Spotify'a remix parçalar ilave ettiği tam olarak bilinmiyor. Ancak olay Variety tarafından keşfedilip dillendirilince Spotify, buna karşı bir tedbir almakta gecikmedi. Dev şirket, podcast bölümüne yüklenen tüm remix parçaları ortadan kaldırdı. Spotify yerine konuşan bir yetkili de şu şekilde izah yaptı:
"Fikri mülkiyet ihlalini son derece ciddiye alıyoruz. Spotify, bu tür etkinlikleri saptamak, araştırmak ve bunlarla başa çıkmak için hizmette kötüye kullanımı izleyen çok sayıda tespit önlemine sahiptir. Bu süreçleri iyileştirmek ve tespit ve kaldırma yollarını geliştirmek ve bu kabul edilemez faaliyetin yasal muhteva oluşturucular, hak sahipleri ve kullanıcılarımız üzerindeki tesirini azaltmak için büyük yatırım yapmaya devam ediyoruz."

Spotify, yukarıdaki açıklamadan da anlayabileceğimiz üzere açık bir şekilde bünyesinde telif hakkını ihlal eden remixlere yer vermek istemiyor. Yeniden de platformda pek çok kişi tarafından yapılan tanınmış remixlerin bulunmaması da pek çok kullanıcıyı üzüyor. Spotify'ın gelecekte remixlere müsaade etmesiyse pek olası gözükmüyor.

ÖNE ÇIKANLAR

Son zamanlarda sevdiğiniz bir şarkının bir başkası tarafından yeniden tertip etmiş halini genelde YouTube veya SoundCloud üzerinden bulabiliyorsunuz. 'Remix' denilen bu işleme tabi tutulmuş bazı parçalar bu sayede çok daha popüler hale dahi gelebiliyorlar. Ancak en çok kullanılan müzik platformu Spotify, bünyesinde remixlere müsaade etmiyor.
Bu vaziyetse ancak geçtiğimiz güne kadar geçerliydi. Spotify'da bazı kullanıcılar, bir parçanın remix sürümünü platforma ilave etmenin bir yolunu bulmayı muvaffak oldu. Bu yol, remix parçaları 'chopped (kesilmiş)' veya 'screwed (mahvolmuş)' gibi sözcükler kullanarak platformdaki podcast bölümüne ilave etmekten geçiyordu.

Remixler podcast platformuna yükleniyordu:

Aslında bu yolun ne vakitten beri Spotify'a remix parçalar ilave ettiği tam olarak bilinmiyor. Ancak olay Variety tarafından keşfedilip dillendirilince Spotify, buna karşı bir önlem almakta gecikmedi. Dev şirket, podcast bölümüne yüklenen tüm remix parçaları ortadan kaldırdı. Spotify adına konuşan bir yetkili de şu şekilde açıklama yaptı:
"Fikri mülkiyet ihlalini son derece ciddiye alıyoruz. Spotify, bu tür etkinlikleri saptamak, araştırmak ve bunlarla başa çıkmak için hizmette kötüye kullanımı izleyen çok sayıda tespit önlemine sahiptir. Bu süreçleri iyileştirmek ve tespit ve kaldırma yollarını geliştirmek ve bu kabul edilemez faaliyetin meşru içerik oluşturucular, hak sahipleri ve kullanıcılarımız üzerindeki tesirini azaltmak için büyük yatırım yapmaya devam ediyoruz."

Spotify, yukarıdaki açıklamadan da anlayabileceğimiz üzere açık bir şekilde bünyesinde telif hakkını ihlal eden remixlere yer vermek istemiyor. Yeniden de platformda pek çok kişi tarafından yapılan ünlü remixlerin bulunmaması da pek çok kullanıcıyı üzüyor. Spotify'ın gelecekte remixlere müsaade etmesiyse pek mümkün gözükmüyor.


Facebook'da Paylaş Twitter'da Paylaş
Rastgele Konuya Git