Prof. Özkaya, Covid-19 Rehabilitasyonunu Reddeden Bir Hastanın Akciğerindeki Korkunç Tahribatı Gösterdi

Prof. Özkaya, Covid-19 Rehabilitasyonunu Reddeden Bir Hastanın Akciğerindeki Korkunç Tahribatı Gösterdi


Covid-19 hastalığı esnasında reçete edilen ilaçların kullanılmasının ne kadar ehemmiyetli olduğu sık sık belirtiliyor. İlaçların fazlalığından ve tesirinden tereddüt eden insanlar, hastalıkları süresince ilaç rehabilitasyonunu reddedebiliyor.
Göğüs Hastalıkları Muayenehaneninde görev yapan Prof. Dr. Şevket Özkaya, son yapmış olduğu bir karşılaştırma ile ilaç kullanmanın ne kadar ehemmiyetli olduğunu vurguladı. Özkaya, rehabilitasyon müddeti süresince ilaç kullanmayan bir hastanın akciğerlerinde yaşanan tahribatı gözler önüne serdi. 

Yoğun bakım birimlerinde yaşanan yoğunluğun sebeplerinden biri, hastaların rehabilitasyonu reddetmesi olarak görülüyor

Covid-19 rehabilitasyonunda Favipiravir isimli ilacın ilk günde 8 doz alınması gerektiği, hastaları kaygıya düşüren bir vaziyet oldu ve çoğu hasta Favipiravir ve rehabilitasyon emelli kullanılan diğer ilaçları kullanmayı reddetti. Uzmanlar, bu vaziyetin son derece ciddi olduğunu, bilhassa yoğun bakım birimlerinde yaşanan yoğunluğun, hastaların rehabilitasyonu reddetmesinden kaynaklandığını ifade etti.

Verilen ilaçlar kullanılmazsa hastalık ciddi bir şekilde ilerliyor

Özel bir hastanede görev alan Şevket Özkaya, vaziyetin ciddiyetini bir hastanın akciğer filminden yola çıkarak ifade etti. Özkaya, 55 yaşında olan bir hastanın hastaneye ilk geldiğinde çekilen akciğer tomografisi neticeninde, virüsün ciğerlere ciddi bir şekilde tutulum göstermediğini ifade etti. 
“Hastamız 55 yaşında olduğu için her an ilerleyebilir korkusuyla Sıhhat Bakanlığımızın önerdiği ilaçları ve reçeteyi hastanemizden kendisine verdik.” ifadelerinde bulunan profesör, daha sonra hastanın ilaçları reddettiğini öğrendiğini ifade etti. Aynı hasta, 1 hafta sonra solunum yetmezliği sebebi ile tekrar acile gelmiş ve yukarıdaki resimden anlaşılacağı üzere, çekilen tomografide virüsün akciğerleri tamamiyle sardığı ve büyük bir harabiyet yaşandığı gözlemlenmiş. Özkaya, solunum yetmezliği nedeniyle hastanın yoğun bakıma alındığını ifade etti. 

“Virüs enfekte ettikten bir müddet sonra akciğerlerde yaygın buzlu camlara ve konsolidasyona kapı aralıyor”

Şevket Özkaya, evvelce her aileden bir kişiye Covid-19 pozitif teşhisi konulurken, salgının artmasıyla beraber ailedeki herkeste bu virüsü görmeye başladıklarını belirtti. Profesör, teşhis konulduktan sonra Sıhhat Bakanlığı tarafından verilen ilaçların kesinlikle kullanılması gerektiğini, hastalık vaktinde rehabilitasyon edilmezse ağır solunum yetmezliği ile karşı karşıya kalınabileceğini ifade etti. 
Özkaya ilaçların ehemmiyetini vurgulamak hesabına şu ifadeleri kullandı; "Ailenizi ve toplumu seviyorsanız kaidelere uyun ve bakanlığımızın önerdiği rehabilitasyonlardan kaçınmayın diyoruz. Zira virüs enfekte ettikten bir müddet sonra akciğerlerde yaygın buzlu camlara ve konsolidasyona kapı aralıyor.”

ÖNE ÇIKANLAR

Covid-19 hastalığı sırasında reçete edilen ilaçların kullanılmasının ne kadar ehemmiyetli olduğu sık sık belirtiliyor. İlaçların fazlalığından ve tesirinden tereddüt eden insanlar, hastalıkları boyunca ilaç tedavisini reddedebiliyor.
Göğüs Hastalıkları Muayenehaneninde görev yapan Prof. Dr. Şevket Özkaya, son yapmış olduğu bir karşılaştırma ile ilaç kullanmanın ne kadar ehemmiyetli olduğunu vurguladı. Özkaya, tedavi süresi boyunca ilaç kullanmayan bir hastanın akciğerlerinde yaşanan tahribatı gözler önüne serdi. 

Yoğun bakım birimlerinde yaşanan yoğunluğun sebeplerinden biri, hastaların tedaviyi reddetmesi olarak görülüyor

Covid-19 tedavisinde Favipiravir isimli ilacın ilk günde 8 doz alınması gerektiği, hastaları kaygıya düşüren bir durum oldu ve çoğu hasta Favipiravir ve tedavi emelli kullanılan diğer ilaçları kullanmayı reddetti. Uzmanlar, bu durumun son derece ciddi olduğunu, özellikle yoğun bakım birimlerinde yaşanan yoğunluğun, hastaların tedaviyi reddetmesinden kaynaklandığını ifade etti.

Verilen ilaçlar kullanılmazsa hastalık ciddi bir şekilde ilerliyor

Özel bir hastanede görev alan Şevket Özkaya, durumun ciddiyetini bir hastanın akciğer filminden yola çıkarak ifade etti. Özkaya, 55 yaşındaki bir hastanın hastaneye ilk geldiğinde çekilen akciğer tomografisi neticeninde, virüsün ciğerlere ciddi bir şekilde tutulum göstermediğini ifade etti. 
“Hastamız 55 yaşında olduğu için her an ilerleyebilir korkusuyla Sıhhat Bakanlığımızın önerdiği ilaçları ve reçeteyi hastanemizden kendisine verdik.” ifadelerinde bulunan profesör, daha sonra hastanın ilaçları reddettiğini öğrendiğini ifade etti. Aynı hasta, 1 hafta sonra solunum yetmezliği sebebi ile tekrar acile gelmiş ve yukarıdaki resimden anlaşılacağı üzere, çekilen tomografide virüsün akciğerleri tamamen sardığı ve büyük bir harabiyet yaşandığı gözlemlenmiş. Özkaya, solunum yetmezliği sebebiyle hastanın yoğun bakıma alındığını ifade etti. 

“Virüs enfekte ettikten bir süre sonra akciğerlerde yaygın buzlu camlara ve konsolidasyona kapı aralıyor”

Şevket Özkaya, önceden her aileden bir kişiye Covid-19 pozitif teşhisi konulurken, salgının artmasıyla birlikte ailedeki herkeste bu virüsü görmeye başladıklarını belirtti. Profesör, teşhis konulduktan sonra Sıhhat Bakanlığı tarafından verilen ilaçların mutlaka kullanılması gerektiğini, hastalık vaktinde tedavi edilmezse ağır solunum yetmezliği ile karşı karşıya kalınabileceğini ifade etti. 
Özkaya ilaçların ehemmiyetini vurgulamak hesabına şu ifadeleri kullandı; "Ailenizi ve toplumu seviyorsanız kaidelere uyun ve bakanlığımızın önerdiği rehabilitasyonlardan kaçınmayın diyoruz. Zira virüs enfekte ettikten bir müddet sonra akciğerlerde yaygın buzlu camlara ve konsolidasyona kapı aralıyor.”


Facebook'da Paylaş Twitter'da Paylaş
Rastgele Konuya Git