Prof. Dr. Haluk Topaloğlu, SMA Hastası Çocuklar İçin Gündemde Olan Kampanyaları Değerlendirdi

Prof. Dr. Haluk Topaloğlu, SMA Hastası Çocuklar İçin Gündemde Olan Kampanyaları Değerlendirdi


Basın mensubu Cüneyt Özdemir'in YouTube üzerinden yaptığı yayına misafir olan Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları-Çocuk Nörolojisi bölümü Öğretim Azası Prof. Dr. Haluk Topaloğlu, son zamanlarda gündem olan SMA hastası çocuklar için tertip eden kampanyaları değerlendirdi.
Hiçbir rehabilitasyonun mucizevi olmadığını belirten Topaloğlu, "Hiçbir rehabilitasyon mucizevi değil. Bu gelecek gen tedavisinin de yan tesiri var. Halihazırda elimizde olan moleküler ilacın da yan tesiri var. Tesirsiz kaldığı yerler var. 'Bir çocuk gen tedavisi oldu. 3-4 gün sonra iyileşecek' böyle bir şey yok" ifadelerini kullandı.
Topaloğlu, "SMA hastası çocuklar için yapılan kampanyalara baktığınızda ne görüyorsunuz?" sualini ise "Çok net olarak toplumsal histeri görüyorum. Yapılan kampanyalar gen tedavisi için… Gen tedavisi çok güzel bir şey fakat seçilmesi gerekli. 6 aydan sonraki bir bebekte etkinliği olacağını söyleyemeyiz" cevabını verdi.

'Bir fon varsa bir kampanya yerine bu küçük bebeklerin erken tanısına ayırmak lazım'

SMA hastalığının tedavisinde erken teşhisin ehemmiyetine vurgu yapan Prof. Dr. Haluk Topaloğlu, konu ile ilgili "Elimizde data yok. O yüzden bilim heyeti da bunu daha onaylamadı. Konu para değil. Elinizde bir fon varsa bir kampanya yerine bu küçük bebeklerin erken tanısına ayırmak lazım" şeklinde konuştu.
SMA tedavisinde onaylı olmayan gen tedavisi dahil 3 şekil yol olduğunu belirten Topaloğlu, basın mensubu Cüneyt Özdemir'in "Olay gen tedavisi için onaylanmış bir şeyin olmaması ve o yüzden de bunların devlet tarafından karşılanmaması mı?" sualine "Evet, bu şekilde" cevabını verdi.

'Gen tedavisi etkindir ama bebeklerin 6 aydan önce tedavi görmesi gerekir'

Özdemir'in "Devlet en azından gen tedavisi için riziko almak isteyen aileleri destekleyemez mi?" sualini ise "Bu benim tek başıma verebileceğim bir karar değil. Buna bir hekim karar vermez. Bilim Heyeti'nda tartışıldı bu konu. Gen tedavisi etkindir ama bebeklerin 6 aydan önce tedavi görmesi gerekir" cevabını verdi.

Ulusal piyango özel yılbaşı çekilişinde satılmayan ve Türkiye Varlık Fonu'na aktarılan üç biletin ikramiye meblağı olan 75 milyon TL'nin SMA hastası çocuklar için kullanılmasına ait sosyal medyada başlatılan kampanya hakkında Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, "İlaç şirketlerinin baskısı ile çocuklarımızın kobay olarak kullanılmasına müsaade etmeyeceğiz. Ülkemizde SMA hastalığı görülmeyene, mevcut tüm hastalarımız rehabilitasyon edilene kadar mücadelemiz devam edecektir" cevabını vermişti.

ÖNE ÇIKANLAR

Basın mensubu Cüneyt Özdemir'in YouTube üzerinden yaptığı yayına misafir olan Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları-Çocuk Nörolojisi bölümü Öğretim Azası Prof. Dr. Haluk Topaloğlu, son zamanlarda gündem olan SMA hastası çocuklar için tertip eden kampanyaları değerlendirdi.
Hiçbir rehabilitasyonun mucizevi olmadığını belirten Topaloğlu, "Hiçbir rehabilitasyon mucizevi değil. Bu gelecek gen rehabilitasyonunun de yan tesiri var. Halihazırda elimizde olan moleküler ilacın da yan tesiri var. Tesirsiz kaldığı yerler var. 'Bir çocuk gen rehabilitasyonu oldu. 3-4 gün sonra iyileşecek' böyle bir şey yok" ifadelerini kullandı.
Topaloğlu, "SMA hastası çocuklar için yapılan kampanyalara baktığınızda ne görüyorsunuz?" sualini ise "Çok net olarak toplumsal histeri görüyorum. Yapılan kampanyalar gen rehabilitasyonu için… Gen rehabilitasyonu çok güzel bir şey fakat seçilmesi gerekli. 6 aydan sonraki bir bebekte etkinliği olacağını söyleyemeyiz" cevabını verdi.

'Bir fon varsa bir kampanya yerine bu küçük bebeklerin erken tanısına ayırmak gerekli'

SMA hastalığının rehabilitasyonunda erken teşhisin ehemmiyetine vurgu yapan Prof. Dr. Haluk Topaloğlu, konu ile ilgili "Elimizde data yok. O yüzden bilim heyeti da bunu daha onaylamadı. Konu para değil. Elinizde bir fon varsa bir kampanya yerine bu küçük bebeklerin erken tanısına ayırmak gerekli" şeklinde konuştu.
SMA rehabilitasyonunda onaylı olmayan gen rehabilitasyonu dahil 3 şekil metot olduğunu belirten Topaloğlu, basın mensubu Cüneyt Özdemir'in "Olay gen rehabilitasyonu için onaylanmış bir şeyin olmaması ve o yüzden de bunların devlet tarafından karşılanmaması mı?" sualine "Evet, bu şekilde" cevabını verdi.

'Gen rehabilitasyonu etkindir fakat bebeklerin 6 aydan önce rehabilitasyon görmesi gerekir'

Özdemir'in "Devlet en azından gen rehabilitasyonu için riziko almak isteyen aileleri destekleyemez mi?" sualini ise "Bu benim tek başıma verebileceğim bir karar değil. Buna bir hekim karar vermez. Bilim Heyeti'nda tartışıldı bu konu. Gen rehabilitasyonu etkindir fakat bebeklerin 6 aydan önce rehabilitasyon görmesi gerekir" cevabını verdi.

Ulusal piyango özel yılbaşı çekilişinde satılmayan ve Türkiye Varlık Fonu'na aktarılan üç biletin ikramiye meblağı olan 75 milyon TL'nin SMA hastası çocuklar için kullanılmasına ait sosyal medyada başlatılan kampanya ile ilgili Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, "İlaç şirketlerinin baskısı ile çocuklarımızın kobay olarak kullanılmasına müsaade etmeyeceğiz. Ülkemizde SMA hastalığı görülmeyene, mevcut tüm hastalarımız rehabilitasyon edilene kadar mücadelemiz devam edecektir" cevabını vermişti.


Facebook'da Paylaş Twitter'da Paylaş
Rastgele Konuya Git