Prof. Dr. Ateş Kara: Şuursuzca Kan Sulandırıcı İlaçları Netlikle Kullanmayın

Prof. Dr. Ateş Kara: Şuursuzca Kan Sulandırıcı İlaçları Netlikle Kullanmayın


COVID-19 rehabilitasyonunda şuursuz ilaç kullanımı gün geçtikçe dağılmaya devam ediyor. Bilim Heyeti Azası Prof. Dr. Ateş Kara, rehabilitasyon dahilinde şuursuzca kullanılan kan sulandırıcı ilaçlar için yurttaşlara ikazda bulundu.
Reçete olmadan ve doktor tarafından önerilmeyen kan sulandırıcı ilaçların bir hayli rahatsızlığa sebebiyet verebileceğini belirten Kara, şuursuz kan sulandırıcı kullanmanın bir an önce durdurulması gerektiğini vurguladı. 

“Kan sulandırıcılar, kendi kendimize karar verip kullanabileceğimiz ilaçlar değil”

Kan sulandırıcı ilaçlar, yalnızca Türkiye’de değil bu arada tüm dünyada COVID-19 rehabilitasyonu için yaygın kullanılan bir rehabilitasyon metodu haline geldi. Ancak doktorlar tarafından reçete edilmeyen ilaç kullanımı yüzünden, Türkiye’de sıhhat müesseselerine erişen kan sulandırıcı ilaçların sayısında azalmalar yaşanmaya başlandı.
Bildiğiniz üzere kan sulandırıcı ilaçlar, ihtiyaç duyulmadan kullanıldığı takdirde tansiyon ve beyin ile ilgili bir hayli rahatsızlığa sebebiyet verebiliyor. Prof. Dr. Ateş Kara da bu rahatsızlıklara dikkat çekerek şuursuz ilaç kullanımının hem zarar veren olabileceğini hem de hastanelerin bu ilaca erişmesinde sıkıntı yaratabileceğini ifade etti.

Kara, yapmış olduğu izahta şu ifadelerde bulundu; "Bu vaziyet serbest eczanelerimiz aracılığıyla hastalarımıza sunulan ürünlerin miktarında, ara ara azalmaya sebep olabilmektedir. Size rehabilitasyon emelli verdiğiniz ilacı iki katı alırsanız size zarar verebilir. Bu bakımdan doz ana belirleyici. Bu ilaçları gerekmedikçe katiyen kullanmamak gerekli. Kanamaya da kapı aralayabilirler. Kanı sulandırıyor, akışkanlığını artıyor, emeli bu; fakat biraz fazla verirseniz kanamaya kapı aralayabilir. Bu çizgiyi bizim, sizin belirlemeniz olanaksız. Kesinlikle sizi izleyen doktorun önermesi ve önerdiği miktarı önerdiği şekilde almanız gerekir."

ÖNE ÇIKANLAR

COVID-19 rehabilitasyonunda şuursuz ilaç kullanımı gün geçtikçe dağılmaya devam ediyor. Bilim Heyeti Azası Prof. Dr. Ateş Kara, tedavi kapsamında şuursuzca kullanılan kan sulandırıcı ilaçlar için yurttaşlara ikazda bulundu.
Reçete olmadan ve doktor tarafından önerilmeyen kan sulandırıcı ilaçların birçok rahatsızlığa sebebiyet verebileceğini belirten Kara, şuursuz kan sulandırıcı kullanmanın bir an önce durdurulması gerektiğini vurguladı. 

“Kan sulandırıcılar, kendi kendimize karar verip kullanabileceğimiz ilaçlar değil”

Kan sulandırıcı ilaçlar, sadece Türkiye’de değil aynı vakitte tüm dünyada COVID-19 tedavisi için yaygın kullanılan bir tedavi yolu haline geldi. Ancak doktorlar tarafından reçete edilmeyen ilaç kullanımı yüzünden, Türkiye’de sağlık müesseselerine erişen kan sulandırıcı ilaçların sayısında azalmalar yaşanmaya başlandı.
Bildiğiniz üzere kan sulandırıcı ilaçlar, ihtiyaç duyulmadan kullanıldığı takdirde tansiyon ve beyin konusunda birçok rahatsızlığa sebebiyet verebiliyor. Prof. Dr. Ateş Kara da bu rahatsızlıklara dikkat çekerek şuursuz ilaç kullanımının hem zararlı olabileceğini hem de hastanelerin bu ilaca erişmesinde sıkıntı yaratabileceğini ifade etti.

Kara, yapmış olduğu izahta şu ifadelerde bulundu; "Bu durum serbest eczanelerimiz aracılığıyla hastalarımıza sunulan ürünlerin miktarında, vakit zaman azalmaya sebep olabilmektedir. Size tedavi emelli verdiğiniz ilacı iki katı alırsanız size zarar verebilir. Bu bakımdan doz ana belirleyici. Bu ilaçları gerekmedikçe asla kullanmamak lazım. Kanamaya da kapı aralayabilirler. Kanı sulandırıyor, akışkanlığını artıyor, emeli bu; ama biraz fazla verirseniz kanamaya kapı aralayabilir. Bu çizgiyi bizim, sizin belirlemeniz olası değil. Kesinlikle sizi izleyen doktorun önermesi ve önerdiği miktarı önerdiği şekilde almanız gerekir."


Facebook'da Paylaş Twitter'da Paylaş
Rastgele Konuya Git