Küçük Yaşta Oynanan Şiddet Muhtevalı Oyunlar, İlerleyen Senelerde Saldırganlığa Sebep olmuyor

Küçük Yaşta Oynanan Şiddet Muhtevalı Oyunlar, İlerleyen Senelerde Saldırganlığa Sebep olmuyor


Cyberpsychology isimli bir mecmuada yayımlanan ilmi bir çalışma, şiddet muhtevalı oyunların karakter üzerinde bir tesiri olduğu algısının yanlış olduğunu ortaya koydu. 10 senelik bir çalışmanın neticelerini yayımlayan mecmuada yer alan ifadelere göre şiddet muhtevalı oyunlar, insanların karakterlerini daha saldırgan bir hale getirmiyor. En azından böyle bir şeyin varlığına değin hiçbir delil bulunamamış vaziyette.
Şiddet muhtevalı oyunlar dediğimiz vakit akla gelen ilk yapım, muhtemelen Grand Theft Auto (GTA) ailesidir. Her oyuncu, hayatının bir döneminde bu oyunla karşılaşmış ve kendini bambaşka bir dünyanın içinde bulmuştur. Zati mevzubahis araştırmanın başlığı da "Grand Theft Auto ile Büyümek". Başka bir deyişle uzmanlar da bu oyun üzerinden yola çıkıp, 10 senelik bir araştırma gerçekleştirdiler.

Oyunların kişiliğe tesirine konusunda bir belirtiye rastlanmadı

Araştırmayı gerçekleştiren uzmanlar, direk kişi odaklı bir çalışma yürüttüler. Araştırma dahilinde teknolojiden de yararlanarak, çeşitli algoritmalar kullanan araştırmacılar, bu algoritmalar sayesinde de değişkenler üzerinde tahliller yaptılar. Common Sense Media bünyesinde çalışan uzmanlar tarafından yürütülen çalışmalarla, bir algının daha aslında yanlış olduğu neticenine erişilmiş oldu.

Araştırmacılar, 10 senelik araştırmalarının ayrıntılarını da genişlettiler. Bu bağlamda katılımcıları şahsi özelliklerine göre de ayıran uzmanlar, bu sayede aynı gruptaki insanların aynı şekilde değerlendirilmesini sağlamış oldular. Sözgelişi bir grupta yakın lokasyonlarda yaşayan ve alım gücü yüksek olan ailelerin çocuklarına yer verilirken başka bir grupta Kafkasya orijinli çocuklara yer verilmişti.
Az önce sizlere, araştırmacıların algoritmalar ile değişik değişkenleri bir araya getirdiklerinden söz etmiştik. Bu bağlamda bir takım değişkenler, şu şekilde belirlenmişti; saldırganlık, depresif ruh hali, toplum karşıtlığı ve anksiyete belirtileri. İşte tüm bu değişkenlerle yapılan tahliller neticeninde, çocukluğunda şiddet muhtevalı oynayan çocukların, hayatlarının ilerleyen süreçlerinde saldırgan bir yapıya sahip olduklarına konusunda hiçbir belirtiye rastlanmadı.
Yapılan araştırmaya kaç kişinin katıldığı izah etmedi. Ancak kısıtlı bir kitleyle yapılmış olsa dahi böyle ayrıntılı bir araştırmanın yapılmış olması, şiddet muhtevalı oyunlar oynayan çocukların ebeveynlerini az da olsa sakinleştirebilir. Peki sizlerin bu konudaki görüşünüz nedir? Küçük yaşta şiddet oyunları oynayıp da hayatının ilerleyen dönemlerinde saldırganlaşan birisiyle hiç tanıştınız mı? Fikirlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

ÖNE ÇIKANLAR

Cyberpsychology isimli bir mecmuada yayımlanan bilimsel bir çalışma, şiddet muhtevalı oyunların karakter üzerinde bir tesiri olduğu algısının yanlış olduğunu ortaya koydu. 10 senelik bir çalışmanın neticelerini yayımlayan mecmuada yer alan ifadelere göre şiddet muhtevalı oyunlar, insanların karakterlerini daha saldırgan bir hale getirmiyor. En azından böyle bir şeyin varlığına dair hiçbir kanıt bulunamamış vaziyette.
Şiddet muhtevalı oyunlar dediğimiz zaman akla gelen ilk yapım, muhtemelen Grand Theft Auto (GTA) ailesidir. Her oyuncu, hayatının bir döneminde bu oyunla karşılaşmış ve kendini bambaşka bir dünyanın içinde bulmuştur. Zati söz konusu araştırmanın başlığı da "Grand Theft Auto ile Büyümek". Başka bir deyişle uzmanlar da bu oyun üzerinden yola çıkıp, 10 senelik bir araştırma gerçekleştirdiler.

Oyunların kişiliğe tesirine dair bir belirtiye rastlanmadı

Araştırmayı gerçekleştiren uzmanlar, doğrudan kişi odaklı bir çalışma yürüttüler. Araştırma kapsamında teknolojiden de yararlanarak, çeşitli algoritmalar kullanan araştırmacılar, bu algoritmalar sayesinde de değişkenler üzerinde analizler yaptılar. Common Sense Media bünyesinde çalışan uzmanlar tarafından yürütülen çalışmalarla, bir algının daha aslında yanlış olduğu neticenine erişilmiş oldu.

Araştırmacılar, 10 senelik araştırmalarının ayrıntılarını da genişlettiler. Bu bağlamda katılımcıları kişisel özelliklerine göre de ayıran uzmanlar, bu sayede aynı gruptaki insanların aynı şekilde değerlendirilmesini sağlamış oldular. Mesela bir grupta yakın lokasyonlarda yaşayan ve alım gücü yüksek olan ailelerin çocuklarına yer verilirken başka bir grupta Kafkasya orijinli çocuklara yer verilmişti.
Az önce sizlere, araştırmacıların algoritmalar ile farklı değişkenleri bir araya getirdiklerinden söz etmiştik. Bu bağlamda bazı değişkenler, şu şekilde belirlenmişti; saldırganlık, depresif ruh hali, toplum karşıtlığı ve anksiyete belirtileri. İşte tüm bu değişkenlerle yapılan analizler neticeninde, çocukluğunda şiddet muhtevalı oynayan çocukların, hayatlarının ilerleyen süreçlerinde agresif bir yapıya sahip olduklarına dair hiçbir belirtiye rastlanmadı.
Yapılan araştırmaya kaç kişinin katıldığı izah etmedi. Ancak kısıtlı bir kitleyle yapılmış olsa bile böyle ayrıntılı bir araştırmanın yapılmış olması, şiddet muhtevalı oyunlar oynayan çocukların ebeveynlerini az da olsa sakinleştirebilir. Peki sizlerin bu konudaki görüşünüz nedir? Küçük yaşta şiddet oyunları oynayıp da hayatının ilerleyen dönemlerinde saldırganlaşan birisiyle hiç tanıştınız mı? Fikirlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.


Facebook'da Paylaş Twitter'da Paylaş
Rastgele Konuya Git