Her Bilgisayarda Olması Şart olan Fiyatsız Programlar

Her Bilgisayarda Olması Şart olan Fiyatsız Programlar


Windows işletim sistemine sahip bir bilgisayar aldığınız vakit içinde kimi temel yazılımlar yüklü olarak gelecektir. Ama kullanmaya başladıktan sonra bu yazılımların yetersiz olduğunu görecek ve her bilgisayarda olması şart olan programlar listemizdeki yazılımlara ihtiyaç duyacaksınız. Bilgisayarda olması şart olan programlar listemizin tamamı fiyatsızdır.
Her bilgisayarda olması şart olan programlar arasında bazılarının fiyatlı sürümleri veyahut alternatifleri olduğunu göreceksiniz. Bu noktada seçenek kullanıcı alışkanlıklarınız doğrultusunda size kalıyor. Sizin için her bilgisayarda olması şart olan programlar listesi hazırladık ve her bir program ile ilgili öne çıkan özellikleri anlattık.

Her bilgisayarda olması şart olan programlar:

Çeşitli programları hızlıca indirmek için: Ninite  Eklenti kütüphanesiyle derinlemesine internet tecrübesi için: Google Chrome  Şişen programların bilgisayarı yavaşlatmasını engellemek için: Launchy  Sıkıştırılmış dosya kullanımı için: 7-Zip  Bulut depolama için: Google Drive  Fiyatsız büro programları için: LibreOffice  Ses tertip etmesi için: Audacity   Oyun oynamak ve zengin fiyatsız oyun kütüphanesi için: Steam  Hızlıca iletileşmek için: Rambox  Meselesiz video izlemek için: VLC  Hızlıca görüntü tertip etmek için: Paint.NET  Kullanılmayan programları tam manasıyla silmek için: Revo Uninstaller  Fiyatsız alternatif güvenlik için: Malwarebytes Anti-Malware 

Çeşitli programları hızlıca indirmek için: Ninite

Bazen bilgisayarınıza bir program indirmek için fazlasıyla uğraşmak zorunda kalabilir, doğru ve emin bir kaynak bulmak için saatler harcayabilir hem de hata sonucu kötü emelli yazılımları indirebilirsiniz. Ninite, kullanıcıları bu tehlikeli zahmetten kurtarıyor.
Listemizdeki pek çok program da dahil olmak üzere Ninite üzerinden bir hayli değişik programın indirme dosyasına erişebiilirsiniz. Ninite programını bir uygulama mağazası olarak düşünebilirsiniz. Tek yapmanız şart olan indirdikten sonra program isimi ile arama yapmak ve indirme dosyasını bilgisayarınıza indirmek.

Eklenti kütüphanesiyle derinlemesine internet tecrübesi için: Google Chrome:

Bilgisayar kullanımın en ehemmiyetli sebeplerinden biri de internete bağlanmaktır. Her Windows işletim sistemine sahip bilgisayar, Microsoft Edge internet tarayıcısı ile beraber geliyor. Ancak pek çok kullanıcı ne kadar geliştirilmiş olursa olsun Edge kullanmayı tercih etmiyor.
Bu noktada Google’ın internet tarayıcısı olan Google Chrome devreye giriyor ve Google hizmetleriyle hızlı eşleşme, kullanışlı eklentiler gibi özellikleriyle kullanıcıların gönlünü fethediyor. Chrome kullanmak istemeyenler Mozilla Firefox, Opera gibi alternatif internet tarayıcılarına da göz atabilirler.

Şişen programların bilgisayarı yavaşlatmasını engellemek için: Launchy:

Bilgisayarınızda dosya oluşturdukça ya da indirdikçe klasör içinde klasör oluşturacak, bir de masaüstü ile ilgili gayri muntazam biriyseniz iyice dosyalarınızın içinde kaybolacaksınız. Dosya veyahut program aramak için Windows arama çubuğu veyahut Dosya Gezgini dahi bazen yardımcı olamıyor.
Böyle bir karmaşadan kurtulmak için Windows yardımcı programlarından biri olan Launchy’i indirebilirsiniz. Launchy, bilgisayarda tam sizin gözünüzün önünde duracak ve başlatmak istediğiniz bir dosyanın veyahut programın ismini yazmanız yeterli olacak. Bilgisayarınızda çok yer kaplamayan fakat işinizi kolaylaştıran bir program.

Sıkıştırılmış dosya kullanımı için: 7-Zip:

Bilhassa yüksek çözünürlük videolar ve fotoğraflar bazen akılalmaz dosya boyutlarına sahip olabiliyorlar. Bu kadar yüksek boyutlu dosyaları bir yerden bir yere göndermenin tek yolu dosya sıkıştırmadır ve bu konuda size yardımcı olacak programlardan biri de 7-Zip’tir.
7-Zip ile sadece dosya sıkıştırmazsınız. Size sıkıştırılmış olarak gönderilen dosyaları açabilir, tertip edebilir ve yine sıkıştırabilirsiniz. WinZip gibi fiyatlı muadilleri olsa da, tamamiyle fiyatsız olan 7-Zip, dosya sıkıştırma konusunda her şeyi yapmanıza imkan sağlayacaktır.

Bulut depolama için: Google Drive:

Her bilgisayarın dahili depolama alanı, her kullanıcı için yeterli gelmeyebilir veyahut çok fazla program yüklü bir bilgisayarda ufak tefek dosyalar için dahi yer kalmayabilir. Bulut depolama hizmetleri hem böyle bir meseleye çözüm sunuyorlar hem de bilgisayara veyahut harici depolama aletlerine bir şey olma ihtimaline karşı güvenli bir şekilde depolama yapıyorlar. 
Google’ın bulut depolama hizmeti olan Google Drive, bu noktada öne çıkıyor ve diğer Google hizmetleriyle ortak kullanım ile ilgili dikkat çekiyor. Drive’ı fiyatsız olarak kullanırken 15 GİGABYTE depolama alanınız oluyor. Şayet daha fazla depolama alanı istiyorsanız, fiyatlı abonelik tasarılarını inceleyebilirsiniz.

Fiyatsız büro programları için: LibreOffice:

Büro programları deyince herkesin aklına, ismini da buradan alan, Microsoft Office programları geliyor. Uzun yıllardır hayatımızda olsalar ve biz onlara alışmış olsak da herkes bu programları kullanmak için fiyat ödemek istemeyebilir. LibreOffice, bu konuda en başarılı ücretsiz alternatiflerden bir tanesi.
OpenOffice ya da FreeOffice gibi alternatifleri de bulunan LibreOffice, Microsoft Office programlarına alışkın olanlar için en doğru tercih olacaktır. Birkaç küçük arayüz farkı dışında Microsoft Office programlarını andıran LibreOffice’in, dünya çapında pek çok kullanıcısı var. 

Ses tertip etmesi için: Audacity:

Elbette ücretsiz bir programın Adobe Audition gibi geniş çaplı ve profesyonel hizmet vermesini beklemeyin ama temel ses kayıtları ve tertip etmeleri için Audacity, bulabileceğiniz en iyi ücretsiz ses tertip etme programlarından bir tanesidir.
Audacity üzerinden ses kaydı alabilir, farklı kanallar açabilir ve bu kanallar arasındaki farklı ses ve müzikleri karıştırarak kendi müziğinizi ortaya çıkarabilirsiniz. Kolay tertip etme işlerinin yanı sıra seslere farklı efektler ilave etmenizi sağlayan bir tertip etme ekranı da bulacaksınız.

Oyun oynamak ve zengin fiyatsız oyun kütüphanesi için: Steam

Bilhassa oyunseverler için bir bilgisayarın olmaz olmazı oyunlardır. Bilgisayarınıza oyun yüklemek için emin olmayan kaynaklarla uğramak yerine Steam indirebilir ve onlarca oyuna kolayca erişebilirsiniz. Steam yerine GOG, Origin, Epic Game Store gibi alternatifleri de kullanabilirsiniz.
Düşünülenin aksine Steam’de pek çok fiyatsız oyun bulunuyor. Steam’i bilgisayarınıza kurduktan ve bir hesap açtıktan sonra tek yapmanız şart olan tek tıkla dilediğiniz oyunu fiyatsız bir şekilde indirmektir. Steam, oyun indirmenin en kolay ve fiyatsız yollarından birini sunuyor. 

Hızlıca iletileşmek için: Rambox

İletileşmek için, gün boyu arkadaşlarınızla veyahut iş arkadaşlarınızla iletişimde kalmak için kullanabileceğiniz pek çok farklı iletileşme uygulaması ve programı var. Rambox, tüm bu farklı iletileşme uygulamalarını ve programlarını tek çatı altında toplamasıyla öne çıkıyor.
Rambox programını bilgisayarınıza indirdikten sonra WhatsApp, Skype, Facebook Messenger, Telegram gibi iletileşme uygulamalarındaki hesap bilgilerinizle giriş yapabilirsiniz. Böylelikle, yalnızca tek bir program kullanarak tüm hesaplarınıza kolayca erişebilir ve ileti karmaşasının önüne geçebilirsiniz. 

Meselesiz video izlemek için: VLC

Rastgele bir internet irtibatı olmadan izlemek istediğiniz videoları bilgisayarınıza indirdikten sonra bu videoları izlemenin en kolay yolu VLC video oynatıcısı üzerinden oynatmaktır. Windows işletim sistemine dahil olarak gelen Windows Media Player, her videoyu izlemenize olanak vermez.
İndirdiğiniz, arkadaşınızın gönderdiği ya da kendi kaydettiğiniz videoların hemen hemen hepsi farklı bir dosya formatında olabilir. VCL, tüm bu dosya formatlarındaki videoları kolayca oynatabilir. Her zaman gerekli olmasa da, bilgisayarınızda yüklü VLC hiç beklemediğiniz anda hayat kurtarabilir.

Hızlıca görüntü tertip etmek için: Paint.NET

Görüntü tertip etmek için Windows işletim sistemiyle birlikte Microsoft Paint programı geliyor. Ama Paint sahiden çok temel düzeyde görüntü tertip etmeye müsaade ediyor. Şayet Adobe Photoshop gibi profesyonel bir programdan biraz daha azına fiyatsız ulaşmak istiyorsanız Paint.NET tam size göre.
GIMP gibi alternatifleri de olan Paint.NET programı, kullanıcılara Microsoft Paint’ten fazla Adobe Photoshop’tan az özellikler sunuyor. Ama zati aradığınız profesyonel tertip etmeler yerine birkaç görseli birleştirmek, tertip etmek, renk ve ışık ayarı yapmak gibi tamaç tertip etmeler ise Paint.NET size istediğinizi sunacaktır.

Kullanılmayan programları tam manasıyla silmek için: Revo Uninstaller

Windows işletim sistemine sahip bilgisayarınızda bir Program ilave et / kaldır ekranı bulunuyor fakat bu ekran üzerinden kaldırdığınız bir program kesinlikle geride iz bırakıyor. Ya internet tarayıcınızda veyahut Dosya Gezgini’nin çok kullanılmayan klasörleri arasında kesinlikle daha önceki yazılımlardan geriye kalan bir iz görürsünüz.
Revo Uninstaller ise sildiğiniz bir programı kelimenin tam manasıyla söküp atıyor. Revo Uninstaller ile sildiğiniz bir program ne internet tarayıcınızda bir eklenti bırakıyor ne de kıyıda köşede artık bir dosya bırakıyor. Programın fiyatlı abonelik sistemi de var ancak temel düzeyde program silmeler için fiyatsız sürüm yeterli olacaktır.

Fiyatsız alternatif güvenlik için: Anti-Malware

Microsoft’un güvenlik yazılımı olan Microsoft Defender, tüm Windows işletim sistemine sahip bilgisayarla beraber yüklü olarak geliyor. Defender; temel güvenlik, aktüelleme kontrolü gibi konularda kullanıcıların işine yarıyor ancak yeniden de ikinci bir güvenlik tedbiri kesinlikle gerekiyor.
Malwarebytes Anti-Malware, ikinci bir güvenlik tedbiri olarak kullanılacak güvenlik yazılımlarından bir tanesi. Fiyatsız sürümü dahi kötü emelli yazılımlara karşı tam savunma sağlıyor. Daha ayrıntılı virüs taramaları ve daha kuvvetli savunma istiyorsanız Malwarebytes Anti-Malware’in ücretli abonelik tasarılarını inceleyebilirsiniz.
Sizin için her bilgisayarda olması gereken programlar listesi hazırladık ve her bir programın öne çıkan özelliklerini anlattık. Tamamen ücretsiz olan bu programların farklı muadillerini de inceleyebilir ya da ücretli abonelik tasarılarından birini seçerek daha geniş hizmet paketlerinden yararlanabilirsiniz. 

ÖNE ÇIKANLAR

Windows işletim sistemine sahip bir bilgisayar aldığınız zaman içinde bazı temel yazılımlar yüklü olarak gelecektir. Fakat kullanmaya başladıktan sonra bu yazılımların yetersiz olduğunu görecek ve her bilgisayarda olması gereken programlar listemizdeki yazılımlara ihtiyaç duyacaksınız. Bilgisayarda olması gereken programlar listemizin tamamı ücretsizdir.
Her bilgisayarda olması gereken programlar arasında bazılarının ücretli versiyonları ya da alternatifleri olduğunu göreceksiniz. Bu noktada tercih kullanıcı alışkanlıklarınız doğrultusunda size kalıyor. Sizin için her bilgisayarda olması gereken programlar listesi hazırladık ve her bir program hakkında öne çıkan özellikleri anlattık.

Her bilgisayarda olması gereken programlar:

Çeşitli programları hızlıca indirmek için: Ninite  Eklenti kütüphanesiyle derinlemesine internet tecrübesi için: Google Chrome  Şişen programların bilgisayarı yavaşlatmasını engellemek için: Launchy  Sıkıştırılmış dosya kullanımı için: 7-Zip  Bulut depolama için: Google Drive  Ücretsiz ofis programları için: LibreOffice  Ses tertip etmesi için: Audacity   Oyun oynamak ve zengin ücretsiz oyun kütüphanesi için: Steam  Hızlıca mesajlaşmak için: Rambox  Meselesiz video izlemek için: VLC  Hızlıca görüntü tertip etmek için: Paint.NET  Kullanılmayan programları tam manasıyla silmek için: Revo Uninstaller  Ücretsiz alternatif güvenlik için: Malwarebytes Anti-Malware 

Çeşitli programları hızlıca indirmek için: Ninite

Bazen bilgisayarınıza bir program indirmek için fazlasıyla uğraşmak zorunda kalabilir, doğru ve güvenilir bir kaynak bulmak için saatler harcayabilir hatta yanlışlıkla kötü emelli yazılımları indirebilirsiniz. Ninite, kullanıcıları bu tehlikeli zahmetten kurtarıyor.
Listemizdeki pek çok program da dahil olmak üzere Ninite üzerinden birçok farklı programın indirme dosyasına erişebiilirsiniz. Ninite programını bir uygulama mağazası olarak düşünebilirsiniz. Tek yapmanız gereken indirdikten sonra program isimi ile arama yapmak ve indirme dosyasını bilgisayarınıza indirmek.

Eklenti kütüphanesiyle derinlemesine internet tecrübesi için: Google Chrome:

Bilgisayar kullanımın en ehemmiyetli sebeplerinden biri de internete bağlanmaktır. Her Windows işletim sistemine sahip bilgisayar, Microsoft Edge internet tarayıcısı ile birlikte geliyor. Fakat pek çok kullanıcı ne kadar geliştirilmiş olursa olsun Edge kullanmayı tercih etmiyor.
Bu noktada Google’ın internet tarayıcısı olan Google Chrome devreye giriyor ve Google hizmetleriyle hızlı eşleşme, kullanışlı eklentiler gibi özellikleriyle kullanıcıların gönlünü fethediyor. Chrome kullanmak istemeyenler Mozilla Firefox, Opera gibi alternatif internet tarayıcılarına da göz atabilirler.

Şişen programların bilgisayarı yavaşlatmasını engellemek için: Launchy:

Bilgisayarınızda dosya oluşturdukça ya da indirdikçe klasör içinde klasör oluşturacak, bir de masaüstü konusunda düzensiz biriyseniz iyice dosyalarınızın içinde kaybolacaksınız. Dosya ya da program aramak için Windows arama çubuğu ya da Dosya Gezgini bile bazen yardımcı olamıyor.
Böyle bir karmaşadan kurtulmak için Windows yardımcı programlarından biri olan Launchy’i indirebilirsiniz. Launchy, bilgisayarda tam sizin gözünüzün önünde duracak ve başlatmak istediğiniz bir dosyanın ya da programın ismini yazmanız yeterli olacak. Bilgisayarınızda çok yer kaplamayan ama işinizi kolaylaştıran bir program.

Sıkıştırılmış dosya kullanımı için: 7-Zip:

Bilhassa yüksek çözünürlük videolar ve fotoğraflar bazen inanılmaz dosya boyutlarına sahip olabiliyorlar. Bu kadar yüksek boyutlu dosyaları bir yerden bir yere göndermenin tek yolu dosya sıkıştırmadır ve bu konuda size yardımcı olacak programlardan biri de 7-Zip’tir.
7-Zip ile yalnızca dosya sıkıştırmazsınız. Size sıkıştırılmış olarak gönderilen dosyaları açabilir, tertip edebilir ve yeniden sıkıştırabilirsiniz. WinZip gibi ücretli muadilleri olsa da, tamamen ücretsiz olan 7-Zip, dosya sıkıştırma konusunda her şeyi yapmanıza olanak sağlayacaktır.

Bulut depolama için: Google Drive:

Her bilgisayarın dahili depolama alanı, her kullanıcı için yeterli gelmeyebilir ya da çok fazla program yüklü bir bilgisayarda ufak tefek dosyalar için bile yer kalmayabilir. Bulut depolama hizmetleri hem böyle bir meseleye çözüm sunuyorlar hem de bilgisayara ya da harici depolama aletlerine bir şey olma ihtimaline karşı güvenli bir şekilde depolama yapıyorlar. 
Google’ın bulut depolama hizmeti olan Google Drive, bu noktada öne çıkıyor ve diğer Google hizmetleriyle ortak kullanım ile ilgili dikkat çekiyor. Drive’ı fiyatsız olarak kullanırken 15 GİGABYTE depolama alanınız oluyor. Şayet daha fazla depolama alanı istiyorsanız, fiyatlı abonelik tasarılarını inceleyebilirsiniz.

Fiyatsız büro programları için: LibreOffice:

Büro programları deyince herkesin aklına, ismini da buradan alan, Microsoft Office programları geliyor. Uzun yıllardır hayatımızda olsalar ve biz onlara alışmış olsak da herkes bu programları kullanmak için fiyat ödemek istemeyebilir. LibreOffice, bu konuda en başarılı fiyatsız alternatiflerden bir tanesi.
OpenOffice veyahut FreeOffice gibi alternatifleri de bulunan LibreOffice, Microsoft Office programlarına alışkın olanlar için en doğru tercih olacaktır. Birkaç küçük arayüz farkı dışında Microsoft Office programlarını andıran LibreOffice’in, dünya çapında pek çok kullanıcısı var. 

Ses tertip etmesi için: Audacity:

Elbette fiyatsız bir programın Adobe Audition gibi geniş çaplı ve profesyonel hizmet vermesini beklemeyin fakat temel ses kayıtları ve tertip etmeleri için Audacity, bulabileceğiniz en iyi fiyatsız ses tertip etme programlarından bir tanesidir.
Audacity üzerinden ses kaydı alabilir, değişik kanallar açabilir ve bu kanallar arasındaki değişik ses ve müzikleri karıştırarak kendi müziğinizi ortaya çıkarabilirsiniz. Kolay tertip etme işlerinin yanı sıra seslere değişik efektler ilave etmenizi sağlayan bir tertip etme ekranı da bulacaksınız.

Oyun oynamak ve zengin fiyatsız oyun kütüphanesi için: Steam

Bilhassa oyunseverler için bir bilgisayarın olmaz olmazı oyunlardır. Bilgisayarınıza oyun yüklemek için emin olmayan kaynaklarla uğramak yerine Steam indirebilir ve onlarca oyuna kolayca erişebilirsiniz. Steam yerine GOG, Origin, Epic Game Store gibi alternatifleri de kullanabilirsiniz.
Düşünülenin aksine Steam’de pek çok fiyatsız oyun bulunuyor. Steam’i bilgisayarınıza kurduktan ve bir hesap açtıktan sonra tek yapmanız şart olan tek tıkla dilediğiniz oyunu fiyatsız bir şekilde indirmektir. Steam, oyun indirmenin en kolay ve fiyatsız yollarından birini sunuyor. 

Hızlıca iletileşmek için: Rambox

İletileşmek için, gün boyu arkadaşlarınızla veyahut iş arkadaşlarınızla iletişimde kalmak için kullanabileceğiniz pek çok değişik iletileşme uygulaması ve programı var. Rambox, tüm bu değişik iletileşme uygulamalarını ve programlarını tek çatı altında toplamasıyla öne çıkıyor.
Rambox programını bilgisayarınıza indirdikten sonra WhatsApp, Skype, Facebook Messenger, Telegram gibi iletileşme uygulamalarındaki hesap bilgilerinizle giriş yapabilirsiniz. Böylelikle, sadece tek bir program kullanarak tüm hesaplarınıza kolayca erişebilir ve ileti karmaşasının önüne geçebilirsiniz. 

Meselesiz video izlemek için: VLC

Rastgele bir internet irtibatı olmadan izlemek istediğiniz videoları bilgisayarınıza indirdikten sonra bu videoları izlemenin en kolay yolu VLC video oynatıcısı üzerinden oynatmaktır. Windows işletim sistemine dahil olarak gelen Windows Media Player, her videoyu izlemenize imkan vermez.
İndirdiğiniz, arkadaşınızın gönderdiği veyahut kendi kaydettiğiniz videoların hemen hemen hepsi değişik bir dosya formatında olabilir. VCL, tüm bu dosya formatlarındaki videoları kolayca oynatabilir. Her vakit gerekli olmasa da, bilgisayarınızda yüklü VLC hiç beklemediğiniz anda hayat kurtarabilir.

Hızlıca görüntü tertip etmek için: Paint.NET

Görüntü tertip etmek için Windows işletim sistemiyle birlikte Microsoft Paint programı geliyor. Ama Paint sahiden çok temel düzeyde görüntü tertip etmeye müsaade ediyor. Şayet Adobe Photoshop gibi profesyonel bir programdan biraz daha azına fiyatsız ulaşmak istiyorsanız Paint.NET tam size göre.
GIMP gibi alternatifleri de olan Paint.NET programı, kullanıcılara Microsoft Paint’ten fazla Adobe Photoshop’tan az özellikler sunuyor. Fakat zaten aradığınız profesyonel tertip etmeler yerine birkaç görseli birleştirmek, tertip etmek, renk ve ışık ayarı yapmak gibi temel tertip etmeler ise Paint.NET size istediğinizi sunacaktır.

Kullanılmayan programları tam manasıyla silmek için: Revo Uninstaller

Windows işletim sistemine sahip bilgisayarınızda bir Program ekle / kaldır ekranı bulunuyor ama bu ekran üzerinden kaldırdığınız bir program mutlaka geride iz bırakıyor. Ya internet tarayıcınızda ya da Dosya Gezgini’nin çok kullanılmayan klasörleri arasında kesinlikle daha önceki yazılımlardan geriye kalan bir iz görürsünüz.
Revo Uninstaller ise sildiğiniz bir programı kelimenin tam manasıyla söküp atıyor. Revo Uninstaller ile sildiğiniz bir program ne internet tarayıcınızda bir eklenti bırakıyor ne de kıyıda köşede artık bir dosya bırakıyor. Programın fiyatlı abonelik sistemi de var ancak temel düzeyde program silmeler için fiyatsız sürüm yeterli olacaktır.

Fiyatsız alternatif güvenlik için: Anti-Malware

Microsoft’un güvenlik yazılımı olan Microsoft Defender, tüm Windows işletim sistemine sahip bilgisayarla beraber yüklü olarak geliyor. Defender; temel güvenlik, aktüelleme kontrolü gibi konularda kullanıcıların işine yarıyor ama yeniden de ikinci bir güvenlik tedbiri kesinlikle gerekiyor.
Malwarebytes Anti-Malware, ikinci bir güvenlik tedbiri olarak kullanılacak güvenlik yazılımlarından bir tanesi. Fiyatsız sürümü dahi kötü emelli yazılımlara karşı tam savunma sağlıyor. Daha ayrıntılı virüs taramaları ve daha kuvvetli savunma istiyorsanız Malwarebytes Anti-Malware’in fiyatlı abonelik tasarılarını inceleyebilirsiniz.
Sizin için her bilgisayarda olması şart olan programlar listesi hazırladık ve her bir programın öne çıkan özelliklerini anlattık. Tamamiyle fiyatsız olan bu programların değişik muadillerini de inceleyebilir veyahut fiyatlı abonelik tasarılarından birini seçerek daha geniş hizmet paketlerinden yararlanabilirsiniz. 


Facebook'da Paylaş Twitter'da Paylaş
Rastgele Konuya Git