Düştüğünde Kendiliğinden Kalkıp Yürümeye Devam Eden Robot Köpek: Jueying

Düştüğünde Kendiliğinden Kalkıp Yürümeye Devam Eden Robot Köpek: Jueying


Boston Dynamics’in tanınmış kişi robot köpekleri Spot ve Atlas’ı çoğumuz duymuşuzdur. Bu maharetli robotlar, pek çok senaryoda kendilerine verilen görevi başarılı bir şekilde gerçekleştiriyorlar. Ancak Atlas veyahut Spot, yürüme/koşma yeteneklerini biz insanlar gibi kendileri öğrenmediğinden kodlarındakinden değişik bir senaryo ile karşılaştıklarında hayal kırıklığı yaşayabiliyorlar.
Zhejiang ve Edinburgh Üniversitesi'nden ortak bir araştırma ekibi, robotların kendilerine öğretilenden farklı senaryolarda da başarılı bir şekilde hareket edebilmesi için alternatif bir yol geliştirmiş vaziyette. Science Robotics mecmuasında yayınlanan araştırma neticelerine göre Jueying isimli robot köpek, yapay zeka destekli yaklaşım sayesinde düştüğünde kendiliğinden ayağa kalkıp hareketine devam edebiliyor.

Bu yapay zeka destekli robot köpek, düştüğünde kendiliğinden kalkıp yürümeye devam ediyor


Google’ın MuZero algoritmasını eğitmek için kullandığı yaklaşım ile benzer bir yaklaşıma sahip olan araştırmacılar, Jueying’i geliştirirken her biri ayrı bir görevden mesul olan 8 ayrı yapay zeka "uzmanına" yer verdiler. Mesela; bir yapay zeka robotun akıcı yürüme hareketinden sorumluyken bir başkası balansta kalmasından sorumluydu. Ayrı olarak ekip, robot kendisine verilen görevi her bitirdiğinde ele geçirilen neticesi puanlayarak gelişimine katkı sağladı.
Aslına bakacak olursak ekip, geliştirdikleri yapay zeka yazılımını öncelikle robotun sanal bir sürümünde test2 ettiler. Sanal sürümde başarılı bir netice ele geçirilmesinin hemen peşinden sıra yazılımın gerçek bir prototipe taşınması ve test2 edilmesindeydi. Buradaki GIF’te de görebileceğiniz üzere robot, balansının bozulması için çeşitli dış müdahalelere maruz kalsa da her severinde dik durmayı veyahut düştükten sonra kalkabilmeyi muvaffak oldu.Yeniden de Jueying daha geliştirme evresinde olduğundan yakın vakitte Spot ile bir karşılaştırma videosunu görmemiz pek olası görünmüyor.

ÖNE ÇIKANLAR

Boston Dynamics’in tanınmış kişi robot köpekleri Spot ve Atlas’ı çoğumuz duymuşuzdur. Bu maharetli robotlar, pek çok senaryoda kendilerine verilen görevi başarılı bir şekilde gerçekleştiriyorlar. Ancak Atlas veyahut Spot, yürüme/koşma maharetlerini biz insanlar gibi kendileri öğrenmediğinden kodlarındakinden değişik bir senaryo ile karşılaştıklarında hayal kırıklığı yaşayabiliyorlar.
Zhejiang ve Edinburgh Üniversitesi'nden ortak bir araştırma ekibi, robotların kendilerine öğretilenden değişik senaryolarda da başarılı bir şekilde hareket edebilmesi için alternatif bir yol geliştirmiş vaziyette. Science Robotics mecmuasında yayınlanan araştırma neticelerine göre Jueying isimli robot köpek, yapay zeka destekli yaklaşım sayesinde düştüğünde kendiliğinden ayağa kalkıp hareketine devam edebiliyor.

Bu yapay zeka destekli robot köpek, düştüğünde kendiliğinden kalkıp yürümeye devam ediyor


Google’ın MuZero algoritmasını eğitmek için kullandığı yaklaşım ile benzer bir yaklaşıma sahip olan araştırmacılar, Jueying’i geliştirirken her biri ayrı bir görevden mesul olan 8 ayrı yapay zeka "uzmanına" yer verdiler. Sözgelişi; bir yapay zeka robotun akıcı yürüme hareketinden sorumluyken bir başkası balansta kalmasından sorumluydu. Ayrı olarak ekip, robot kendisine verilen görevi her bitirdiğinde ele geçirilen sonucu puanlayarak gelişimine katkı sağladı.
Aslına bakacak olursak ekip, geliştirdikleri yapay zeka yazılımını ilk olarak robotun sanal bir sürümünde test ettiler. Sanal sürümde başarılı bir sonuç ele geçirilmesinin ardından sıra yazılımın gerçek bir prototipe taşınması ve test edilmesindeydi. Buradaki GIF’te de görebileceğiniz üzere robot, balansının bozulması için çeşitli dış müdahalelere maruz kalsa da her severinde dik durmayı ya da düştükten sonra kalkabilmeyi muvaffak oldu.Yeniden de Jueying henüz geliştirme mertebesinde olduğundan yakın vakitte Spot ile bir karşılaştırma videosunu görmemiz pek olası görünmüyor.


Facebook'da Paylaş Twitter'da Paylaş
Rastgele Konuya Git