Dünyanın En Kuvvetli Bilgisayarları İzah etti: Peki Hangisi Ne İşe Yarıyor?

Dünyanın En Kuvvetli Bilgisayarları İzah etti: Peki Hangisi Ne İşe Yarıyor?


Bir hayli alanda ve bilhassa ilmi araştırmalarda kullanılan dünyanın en kuvvetli bilgisayarları, yine değerlendirilerek sıralamaya girdi. Günlük olarak kullandığımız birimlerin çok üzerinde işlem gücüne sahip olan bu bilgisayarlar, devasa boyutlarıyla da sanki göz dolduruyor.
Özellikle çok fazla sayıda etkeni ve neticesi karmaşık simülasyonları yürütme ile ilgili uzman olan dünyanın en güçlü bilgisayarları, fizikten sıhhate ve nükleer araştırmalara kadar bir hayli alanda sayısız etken maddeli simülasyonları yürütüyor. Hazırsanız dünyanın en güçlü bilgisayarlarına ve özelliklerine yakından bir göz atalım.

Dünyanın en güçlü bilgisayarları:

Fugaku: 442,010.0 TeraFlop Summit: 148,600.0 TeraFlop Sierra: 94,640.0 TeraFlop Sunway TaihuLight: 93,014.6 TeraFlop Selene: 63,460.0 TeraFlop Tianhe-2A: 61,444.5 TeraFlop Juwels Booster Module: 44,120.0 TeraFlop HPC5: 35,450.0 TeraFlop Dünyanın en kuvvetli bilgisayarları, günlük olarak kullandığımız normal bilgisayarlardan hâliyle daha değişik değerler ile sıralanıyor. TeraFlop olarak adlandırılan bu değer, saniye başına bir trilyon kayan nokta işlemi mananına gelir. Başka bir deyişle kısaca TeraFlop, bir saniye yapılan 1 trilyon işlemi niteler. Bu vaziyette dünyanın en kuvvetli bilgisayarı olan Fugaku, bir saniyede 442.010 trilyon işlemi yapabilmektedir.

HPC5, İtalya:

Geliştiren şirket: Dell, Eni Kullanım alanı: Endüstriyel enerji beklentisi (Petrol, Doğalgaz ve benzeri.) Gücü: 35,450.0 TeraFlop Dell tarafından teknolojik bakımdan geliştirilen ve dünyanın en büyük enerji şirketleri arasında bulunan Eni’nin; İtalya’daki Green Veri Center merkezinde bulunan HPC5, dünyanın en kuvvetli bilgisayarları listesine 8. sıradan giriyor. Eni tarafından genel olarak enerji kaynakları beklentisi için kullanılan HPC5, bu arada en az enerji tüketen süper bilgisayarların başında geliyor.
Bir watt enerjiyle 20 milyara yakın işlem yapabilen HPC5, 1820 adet Dell EMC PowerEdge C4140 servera sahip. Her bir serverın içerisinde ise 24 çekirdekli 2 adet Intel Gold 6252 işlemci ve 4 adet NVIDIA V100 grafik işleyici bulunuyor. Kısa bir işlemle HPC5’in 87.360 işlemci çekirdeğine sahip olduğunu görebiliyoruz.

Juwels Booster Module, Almanya:

Geliştiren şirket: Atos Kullanım alanı: Sıhhat, ilaç, insan beyni, abuhava ve enerji araştırmaları. Gücü: 44,120.0 TeraFlop TOP500 tarafından izah eden dünyanın en kuvvetli bilgisayarları listesine 7. sıradan giren Juwels Booster Module, tanınmış kişi Fransa merkezli bilişim şirketi Atos tarafından geliştirilyor ve Avrupa’nın en büyük araştırma merkezlerinden olan Forschungszentrum Jülich tarafından kullanılıyor. Avrupa’daki en hızlı süper bilgisayar olan Juwels, NVIDIA’nın Ampere mimarisine sahip NVIDIA A100 Tensor Core grafik işlemcileri kullanan ilk süper bilgisayarların başında geliyor.
Serverları AMD Eypc Rome işlemcilerinden güç olan Juwels; insan beyni, abuhava, yenilenebilir enerji kaynakları, sıhhat ve ilaç alanlarındaki araştırmalarda kullanılıyor. Juwels’in günümüzde en yoğun kullanım alanı ise Covid-19 rehabilitasyonunda kullanılan ilaçların simülasyon testleri oluyor.

Tianhe-2A, Çin:

Geliştiren şirket: Çin Milli Savunma Teknolojisi Üniversitesi (NUDT), Inspur Kullanım alanı: Simülasyon, çözümleme teknolojileri, milli güvenlik uygulamaları. Gücü: 61,444.5 TeraFlop 2013 seneninde Çin Ulusal Savunma Teknolojisi Üniversitesi ve yeniden Çin merkezli bilişim şirketi Inspur tarafından geliştirilen Tianhe-2A, hâlâ dünyanın en güçlü bilgisayarları arasındaki yerini savunmayı muvaffak oluyor. Çin’in Guangzhou şehrindeki Ulusal SüperBilişim Merkezi’nde bulunan bu süper bilgisayar 16.000 servera sahip. Her bir serverda ise Ulusal Savunma Teknolojisi Üniversitesi tarafından geliştirilen 128 çekirdekli Matrix-2000 işlemcileri bulunuyor. Yoğunlukla ulusal güvenlik uygulamaları için kullanılan Tianhe-2A’nın toplam 4,981,760 işlemci çekirdeği bulunuyor.

Selene, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ:

Geliştiren şirket: NVIDIA Kullanım alanı: Covid-19 araştırmaları. Gücü: 63,460.0 TeraFlop Koronavirüs salgınının şiddetini arttırmasıyla birlikte NVIDIA olanaksıza yakın bir iş muvaffak oldu. Salgın sebebiyle oranla küçük bir ekiple çalışan NVIDIA, üç buçuk hafta gibi akılalmaz bir müddette dünyanın 5. en güçlü bilgisayarını sıfırdan yapmayı muvaffak oldu. NVIDIA’nın Silikon Vadisi’ndeki ana merkezinde bulunan Selene, şu an aktif olarak koronavirüs araştırmalarında kullanılıyor.
NVIDIA’nın DGX A100 grafik işlemcisi ile güçlendirilen yapay zekâ sistem Selene, DGX SuperPod olarak adlandırılan her bir server çekmecesinde 8 adet DGX A100 grafik işlemci ve 2 adet AMD 64 çekirdekli işlemci bulunduruyor.

Sunway TaihuLight, Çin:

Geliştiren şirket: National Research Center of Parallel Computer Engineering & Technology Kullanım alanı: Abuhavasal araştırmalar, hava vaziyeti tahmini, endüstriyel tasarım, sosyolojik araştırmalar ve ilaç araştırmaları. Gücü: 93,014.6 TeraFlop Çin’de üretilen bir diğer süper bilgisayar Tianhe-2A’nın işlem gücü itibariyle oldukça bir önüne geçen Sunway TaihuLight, tamamiyle Çin’de tasarlanıp üretilmesiyle de ön tasarıya çıkıyor. 2016 ve 2018 seneleri arasında dünyanın en kuvvetli bilgisayarı olarak tahta oturan Sunway, 40.96 adet 260 çekirdekli Sunway SAW26010 çok çekirdekli işlemciden gücünü alıyor. Toplama bakıldığında Sunway’in işlemci çekirdeği sayısı 10.649,600 olarak karşımıza çıkıyor.

Sierra, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ:

Geliştiren şirket: Beynelmilel İş Makineleri (IBM) Kullanım alanı: Nükleer silah simülasyonları, nükleer araştırma. Gücü: 94,640.0 TeraFlop AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’nin ve dünyanın en büyük bilişim teknolojisi şirketlerinden biri olan IBM, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’nin nükleer silahlarının geliştirilmesi ve test2 edilmesi için dünyanın en kuvvetli 3. süper bilgisayarını yapmıştır. IBM’in kendi tasarımı olan ve IBM ürünü işlemcilerden güç alan Sierra, listedeki rakiplerine göre daha az server ve işlemciye sahip olmasına karşın, işlemci hızıyla bu açığı kapatıp, rakiplerinin önüne geçmeyi muvaffak oluyor.
IBM POWER9 işlemcisinden güç alan her bir serverda 44 çekirdek, toplamda ise 190.080 çekirdek bulunuyor. Sierra’nın bu denli kuvvetli olmasının sebebi ise her bir POWER9 işlemcisinin 3,1 GHz frekans hızında çalışması. GPU tarafında ise Sierra’da NVIDIA Tesla V100 grafik işlemcileri kullanılıyor.

Summit, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ:

Geliştiren şirket: Beynelmilel İş Makineleri (IBM) Kullanım alanı: Sosyolojik ve ilmi araştırmalar. Gücü: 148,600.0 TeraFlop Yeniden IBM tarafından aynı sözleşme dâhilinde üretilen bir diğer süper bilgisayar olan Summit, Tennessee eyaletindeki Oak Ridge Milli Laboratuvarı’nda bulunuyor. AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Enerji Bakanlığı tarafından yönetilen bu merkezde Summit ile topluma dayalı ilmi ve teknolojik araştırmalar yürütülüyor.
Summit’in görevleri arasında olası yer sarsıntısı simülasyonları, ekstrem hava şartları simülasyonları oluşturma; yapay zekâ, fizik ve insan sıhhati araştırmaları bulunuyor. Sierra’ya göre kuvvetli olan Summit’in 4.608 serverı bulunuyor. Summit her bir serverda; 2 adet IBM POWER9 işlemci ve 6 adet NIVIDIA Tesla V100 grafik işlemcisi barındırıyor.

Fugaku, Japonya:

Geliştiren şirket: Fujitsu, RIKEN Kullanım alanı: Sıhhat ve fizik araştırmaları, natürel afet simülasyonları. Gücü: 442,010.0 TeraFlop 2019 seneninde Fuji Dağı’ndan aldığı ismiyle ortaya çıkan ve 2021 seneninde tam olarak faaliyete geçmesi tasarılanan Fugaku, dünyanın en kuvvetli bilgisayarı olarak karşımıza çıkıyor. 158.976 farklı istemci bilgisayardan oluşan Fugaku’nun her bir istemci bilgisayarında 52 çekirdekli 2,2 GHz hızında Fujitsu A64FX işlemcileri bulunuyor. Toplamda 8.266,752 çekirdeğe sahip olan canavar Fugaku, en yakın rakibi Summit’i dahi bir hâyli geride bırakmayı muvaffak oluyor.
Fugaku’nun kullanım alanlarına baktığımızda sağlık ve tabiat yasaları araştırmaları başta geliyor. Hem de Fugaku, tam faaliyete geçmemesine rağmen 2020 senesi içerisinde koronavirüs salgını için özel tasarlanan maskelerin araştırılmasında kullanılmıştı. Fugaku’nun bir diğer ehemmiyetli görevi ise Japonya’da sıklıkla görülen doğal afetlerin, özellikle yıkıcı depremlerin simülasyonlarını oluşturmak olacak.

Dünyanın en güçlü bilgisayarları nelerdir, ne işe fayda? Yakından baktığımız muhtevamızın sonuna geldik. Her geçen gün gücüne güç katan bu bilgisayarlar, insan ırkının ve dünyanın geleceğine dâir pek çok ehemmiyetli araştırmaya liderlik ediyor. Sizler dünyanın en güçlü bilgisayarları ile ilgili neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizlerle açıklar bölümünden paylaşabilirsiniz.

ÖNE ÇIKANLAR

Birçok alanda ve özellikle bilimsel araştırmalarda kullanılan dünyanın en güçlü bilgisayarları, yeniden değerlendirilerek sıralamaya girdi. Günlük olarak kullandığımız birimlerin çok üzerinde işlem gücüne sahip olan bu bilgisayarlar, devasa boyutlarıyla da adeta göz dolduruyor.
Özellikle çok fazla sayıda etkeni ve neticesi komplike simülasyonları yürütme konusunda uzman olan dünyanın en güçlü bilgisayarları, fizikten sağlığa ve nükleer araştırmalara kadar birçok alanda sayısız etken maddeli simülasyonları yürütüyor. Hazırsanız dünyanın en güçlü bilgisayarlarına ve özelliklerine yakından bir göz atalım.

Dünyanın en güçlü bilgisayarları:

Fugaku: 442,010.0 TeraFlop Summit: 148,600.0 TeraFlop Sierra: 94,640.0 TeraFlop Sunway TaihuLight: 93,014.6 TeraFlop Selene: 63,460.0 TeraFlop Tianhe-2A: 61,444.5 TeraFlop Juwels Booster Module: 44,120.0 TeraFlop HPC5: 35,450.0 TeraFlop Dünyanın en güçlü bilgisayarları, günlük olarak kullandığımız normal bilgisayarlardan hâliyle daha farklı değerler ile sıralanıyor. TeraFlop olarak adlandırılan bu değer, saniye başına bir trilyon kayan nokta işlemi mananına gelir. Başka bir deyişle kısaca TeraFlop, bir saniye yapılan 1 trilyon işlemi niteler. Bu vaziyette dünyanın en güçlü bilgisayarı olan Fugaku, bir saniyede 442.010 trilyon işlemi yapabilmektedir.

HPC5, İtalya:

Geliştiren şirket: Dell, Eni Kullanım alanı: Endüstriyel enerji arayışı (Petrol, Doğalgaz ve benzeri.) Gücü: 35,450.0 TeraFlop Dell tarafından teknolojik bakımdan geliştirilen ve dünyanın en büyük enerji şirketleri arasında bulunan Eni’nin; İtalya’daki Green Veri Center merkezinde bulunan HPC5, dünyanın en güçlü bilgisayarları listesine 8. sıradan giriyor. Eni tarafından genel olarak enerji kaynakları arayışı için kullanılan HPC5, aynı vakitte en az enerji tüketen süper bilgisayarların başında geliyor.
Bir watt enerjiyle 20 milyara yakın işlem yapabilen HPC5, 1820 adet Dell EMC PowerEdge C4140 servera sahip. Her bir serverın içerisinde ise 24 çekirdekli 2 adet Intel Gold 6252 işlemci ve 4 adet NVIDIA V100 grafik işleyici bulunuyor. Kısa bir işlemle HPC5’in 87.360 işlemci çekirdeğine sahip olduğunu görebiliyoruz.

Juwels Booster Module, Almanya:

Geliştiren şirket: Atos Kullanım alanı: Sıhhat, ilaç, insan beyni, abuhava ve enerji araştırmaları. Gücü: 44,120.0 TeraFlop TOP500 tarafından izah eden dünyanın en kuvvetli bilgisayarları listesine 7. sıradan giren Juwels Booster Module, tanınmış kişi Fransa merkezli bilişim şirketi Atos tarafından geliştirilyor ve Avrupa’nın en büyük araştırma merkezlerinden olan Forschungszentrum Jülich tarafından kullanılıyor. Avrupa’daki en hızlı süper bilgisayar olan Juwels, NVIDIA’nın Ampere mimarisine sahip NVIDIA A100 Tensor Core grafik işlemcileri kullanan ilk süper bilgisayarların başında geliyor.
Serverları AMD Eypc Rome işlemcilerinden güç olan Juwels; insan beyni, abuhava, yenilenebilir enerji kaynakları, sıhhat ve ilaç alanlarındaki araştırmalarda kullanılıyor. Juwels’in günümüzde en yoğun kullanım alanı ise Covid-19 rehabilitasyonunda kullanılan ilaçların simülasyon testleri oluyor.

Tianhe-2A, Çin:

Geliştiren şirket: Çin Milli Savunma Teknolojisi Üniversitesi (NUDT), Inspur Kullanım alanı: Simülasyon, tahlil teknolojileri, milli güvenlik uygulamaları. Gücü: 61,444.5 TeraFlop 2013 seneninde Çin Milli Savunma Teknolojisi Üniversitesi ve yeniden Çin merkezli bilişim şirketi Inspur tarafından geliştirilen Tianhe-2A, hâlâ dünyanın en kuvvetli bilgisayarları arasındaki yerini savunmayı muvaffak oluyor. Çin’in Guangzhou şehrindeki Milli SüperBilişim Merkezi’nde bulunan bu süper bilgisayar 16.000 servera sahip. Her bir serverda ise Milli Savunma Teknolojisi Üniversitesi tarafından geliştirilen 128 çekirdekli Matrix-2000 işlemcileri bulunuyor. Yoğunlukla milli güvenlik uygulamaları için kullanılan Tianhe-2A’nın toplam 4,981,760 işlemci çekirdeği bulunuyor.

Selene, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ:

Geliştiren şirket: NVIDIA Kullanım alanı: Covid-19 araştırmaları. Gücü: 63,460.0 TeraFlop Koronavirüs salgınının şiddetini arttırmasıyla birlikte NVIDIA olanaksıza yakın bir iş muvaffak oldu. Salgın hasebiyle oranla küçük bir ekiple çalışan NVIDIA, üç buçuk hafta gibi akılalmaz bir müddette dünyanın 5. en kuvvetli bilgisayarını sıfırdan yapmayı muvaffak oldu. NVIDIA’nın Silikon Vadisi’ndeki ana merkezinde bulunan Selene, şu an aktif olarak koronavirüs araştırmalarında kullanılıyor.
NVIDIA’nın DGX A100 grafik işlemcisi ile güçlendirilen yapay zekâ sistem Selene, DGX SuperPod olarak adlandırılan her bir server çekmecesinde 8 adet DGX A100 grafik işlemci ve 2 adet AMD 64 çekirdekli işlemci bulunduruyor.

Sunway TaihuLight, Çin:

Geliştiren şirket: National Research Center of Parallel Computer Engineering & Technology Kullanım alanı: Abuhavasal araştırmalar, hava vaziyeti tahmini, endüstriyel tasarım, sosyolojik araştırmalar ve ilaç araştırmaları. Gücü: 93,014.6 TeraFlop Çin’de üretilen bir diğer süper bilgisayar Tianhe-2A’nın işlem gücü itibariyle oldukça bir önüne geçen Sunway TaihuLight, tamamiyle Çin’de tasarlanıp üretilmesiyle de ön tasarıya çıkıyor. 2016 ve 2018 seneleri arasında dünyanın en kuvvetli bilgisayarı olarak tahta oturan Sunway, 40.96 adet 260 çekirdekli Sunway SAW26010 çok çekirdekli işlemciden gücünü alıyor. Toplama bakıldığında Sunway’in işlemci çekirdeği sayısı 10.649,600 olarak karşımıza çıkıyor.

Sierra, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ:

Geliştiren şirket: Beynelmilel İş Makineleri (IBM) Kullanım alanı: Nükleer silah simülasyonları, nükleer araştırma. Gücü: 94,640.0 TeraFlop AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’nin ve dünyanın en büyük bilişim teknolojisi şirketlerinden biri olan IBM, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’nin nükleer silahlarının geliştirilmesi ve test2 edilmesi için dünyanın en kuvvetli 3. süper bilgisayarını yapmıştır. IBM’in kendi tasarımı olan ve IBM ürünü işlemcilerden güç alan Sierra, listedeki rakiplerine göre daha az server ve işlemciye sahip olmasına karşın, işlemci hızıyla bu açığı kapatıp, rakiplerinin önüne geçmeyi muvaffak oluyor.
IBM POWER9 işlemcisinden güç alan her bir serverda 44 çekirdek, toplamda ise 190.080 çekirdek bulunuyor. Sierra’nın bu denli kuvvetli olmasının sebebi ise her bir POWER9 işlemcisinin 3,1 GHz frekans hızında çalışması. GPU tarafında ise Sierra’da NVIDIA Tesla V100 grafik işlemcileri kullanılıyor.

Summit, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ:

Geliştiren şirket: Beynelmilel İş Makineleri (IBM) Kullanım alanı: Sosyolojik ve ilmi araştırmalar. Gücü: 148,600.0 TeraFlop Yeniden IBM tarafından aynı sözleşme dâhilinde üretilen bir diğer süper bilgisayar olan Summit, Tennessee eyaletindeki Oak Ridge Milli Laboratuvarı’nda bulunuyor. AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Enerji Bakanlığı tarafından yönetilen bu merkezde Summit ile topluma dayalı ilmi ve teknolojik araştırmalar yürütülüyor.
Summit’in görevleri arasında olası yer sarsıntısı simülasyonları, ekstrem hava şartları simülasyonları oluşturma; yapay zekâ, fizik ve insan sıhhati araştırmaları bulunuyor. Sierra’ya göre kuvvetli olan Summit’in 4.608 serverı bulunuyor. Summit her bir serverda; 2 adet IBM POWER9 işlemci ve 6 adet NIVIDIA Tesla V100 grafik işlemcisi barındırıyor.

Fugaku, Japonya:

Geliştiren şirket: Fujitsu, RIKEN Kullanım alanı: Sıhhat ve fizik araştırmaları, natürel afet simülasyonları. Gücü: 442,010.0 TeraFlop 2019 seneninde Fuji Dağı’ndan aldığı ismiyle ortaya çıkan ve 2021 seneninde tam olarak faaliyete geçmesi tasarılanan Fugaku, dünyanın en kuvvetli bilgisayarı olarak karşımıza çıkıyor. 158.976 değişik istemci bilgisayardan oluşan Fugaku’nun her bir istemci bilgisayarında 52 çekirdekli 2,2 GHz hızında Fujitsu A64FX işlemcileri bulunuyor. Toplamda 8.266,752 çekirdeğe sahip olan canavar Fugaku, en yakın rakibi Summit’i dahi bir hâyli geride bırakmayı muvaffak oluyor.
Fugaku’nun kullanım alanlarına baktığımızda sıhhat ve tabiat yasaları araştırmaları başta geliyor. Hem de Fugaku, tam faaliyete geçmemesine karşın 2020 senesi içerisinde koronavirüs salgını için özel tasarlanan maskelerin araştırılmasında kullanılmıştı. Fugaku’nun bir diğer ehemmiyetli görevi ise Japonya’da sıklıkla görülen natürel afetlerin, bilhassa yıkıcı depremlerin simülasyonlarını oluşturmak olacak.

Dünyanın en kuvvetli bilgisayarları nelerdir, ne işe fayda? Yakından baktığımız muhtevamızın sonuna geldik. Her geçen gün gücüne güç katan bu bilgisayarlar, insan ırkının ve dünyanın geleceğine dâir pek çok ehemmiyetli araştırmaya liderlik ediyor. Sizler dünyanın en kuvvetli bilgisayarları ile ilgili neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizlerle açıklar bölümünden paylaşabilirsiniz.


Facebook'da Paylaş Twitter'da Paylaş
Rastgele Konuya Git