Bir takım Facebook Çalışanları, Facebook'un Apple'ın Yeni Özelliğini Tenkit etmesini

Bir takım Facebook Çalışanları, Facebook'un Apple'ın Yeni Özelliğini Tenkit etmesini "İkiyüzlülük" Şeklinde Değerlendirdi


Apple'ın App Tracking Transparency Feature (Uygulama Takip Saydamlık Özelliği) ismini verdiği özelliği, 2021 seneninde kullanıcılara sunulmaya başlanacak. Ancak bu özellikten hoşnut olmayan uygulama geliştiricileri de bulunuyor. Bunlardan bir tanesi de Facebook.
Apple'ın kullanıcılarına sunacağı yeni özelliği, kullanıcılarına bir saydamlık sunacak. Yeni özellik, hangi verilerinin toplandığı ve paylaşıldığı gibi bilgilerin kullanıcıların görebilmesini ve bunlara müsaade edip vermemeyi seçebilmelerini sağlayacak.

Facebook, Apple'ın yeni özelliğinden pek de memnun değil

Bu özellik kullanıma sunulduktan sonra kullanıcılar, ilk defa açtıkları uygulamalarda bir bildirimle karşılaşacaklar. Bu bildirimde kullanıcıların verilerinin izlemesine müsaade edip vermeyeceği ile ilgili müsaade istenecek. Apple, bu konudaki kaidelerine uymayan uygulamalara hesap sorulacağını ve App Store'dan kaldırılacağını söyledi.
Apple'ın getirdiği yeni kaidelerden memnun olmayan Facebook, bu özelliğin küçük işletmeleri negatif etkileyeceğini söyledi. Sosyal medya devi, bir hayli küçük işletmenin yeni müşteriler kazanma, istihdam yaratma konusunda kendilerinin reklamlarına sırtını dayadığını ifade etti. Tabii Facebook da gelirlerini kullanıcı verilerine göre gösterilen amaçlamalı reklamlardan ele geçiriyor.
Apple da Facebook tarafından gelen bu tenkitlere cevap verdi. Şirket, Facebook'ta reklamların hali hazırda olası olacağını ancak yeni bilhassa beraber kullanıcıların kendi şahsi verilerinin paylaşımı konusunda daha fazla kontrol sahibi olacağını dile getirdi.

Facebook, Apple'ın yeni özelliğinin Facebook'taki işleri nasıl etkileyeceği ve çalışanlarının bu konuda ne düşündüğüyle alakalı bir toplantı tertip etti. Ortaya çıkan bilgilere göre kimi Facebook çalışanları, salgın nedeniyle zor vaziyette olan işletmelerin daha da zora gireceğini ifade ederken birçok çalışan da Facebook'un bu konuda ikiyüzlü davrandığını ve küçük işletmeleri bu konuda bir kalkan olarak kullandığını söyledi.

ÖNE ÇIKANLAR

Apple'ın App Tracking Transparency Feature (Uygulama Takip Saydamlık Özelliği) ismini verdiği özelliği, 2021 seneninde kullanıcılara sunulmaya başlanacak. Ancak bu özellikten memnun olmayan uygulama geliştiricileri de bulunuyor. Bunlardan bir tanesi de Facebook.
Apple'ın kullanıcılarına sunacağı yeni özelliği, kullanıcılarına bir saydamlık sunacak. Yeni özellik, hangi verilerinin toplandığı ve paylaşıldığı gibi bilgilerin kullanıcıların görebilmesini ve bunlara müsaade edip vermemeyi seçebilmelerini sağlayacak.

Facebook, Apple'ın yeni özelliğinden pek de hoşnut değil

Bu özellik kullanıma sunulduktan sonra kullanıcılar, ilk sefer açtıkları uygulamalarda bir bildirimle karşılaşacaklar. Bu bildirimde kullanıcıların verilerinin izlemesine müsaade edip vermeyeceği ile ilgili destur istenecek. Apple, bu konudaki kaidelerine uymayan uygulamalara hesap sorulacağını ve App Store'dan kaldırılacağını söyledi.
Apple'ın getirdiği yeni kaidelerden hoşnut olmayan Facebook, bu özelliğin küçük işletmeleri negatif etkileyeceğini söyledi. Sosyal medya devi, bir hayli küçük işletmenin yeni müşteriler kazanma, istihdam yaratma ile ilgili kendilerinin reklamlarına sırtını dayadığını ifade etti. Tabii Facebook da gelirlerini kullanıcı verilerine göre gösterilen amaçlamalı reklamlardan ele geçiriyor.
Apple da Facebook tarafından gelen bu tenkitlere cevap verdi. Şirket, Facebook'ta reklamların hali hazırda olası olacağını ancak yeni bilhassa beraber kullanıcıların kendi şahsi verilerinin paylaşımı ile ilgili daha fazla kontrol sahibi olacağını dile getirdi.

Facebook, Apple'ın yeni özelliğinin Facebook'taki işleri nasıl etkileyeceği ve çalışanlarının bu konuda ne düşündüğüyle alakalı bir toplantı tertip etti. Ortaya çıkan bilgilere göre bir takım Facebook çalışanları, salgın nedeniyle zor vaziyette olan işletmelerin daha da zora gireceğini ifade ederken bir hayli çalışan da Facebook'un bu konuda ikiyüzlü davrandığını ve küçük işletmeleri bu konuda bir kalkan olarak kullandığını söyledi.


Facebook'da Paylaş Twitter'da Paylaş
Rastgele Konuya Git