Apple’ın Üzerinde Çalıştığı Bilinen 5 Saklı Projesi

Apple’ın Üzerinde Çalıştığı Bilinen 5 Saklı Projesi


Teknoloji devi dendiği vakit aklımıza gelen ilk isimlerden birinin Apple olması tesadüf değil. Steve Jobs ve Steve Wozniak’ın hanelere sığabilecek “küçük bir bilgisayar” üretme emeliyle bir garajda başlattığı teşebbüs, akıllı telefonlarla, televizyonlarla ve bir ekosistem oluşmasını sağlayan bir hayli ürünle dallandıkça dallandı.
Evet, her teknoloji devi gibi Apple’ın da emeli kendi ekosistemini oluşturup daha büyük bir kitleye hitap etmek. Her geçen gün genişleyen ürün yelpazesinin ardındaki sebep de tam olarak bu. Gelin biz de Apple’ın yarınlar için tasarıladığı, elektrikli arabalardan akıllı gözlüklere kadar uzanan saklı projelerine yakından bakalım.

Apple’ın gizli projeleri:

Yeni nesil M serisi işlemciler, Karma gerçeklik kaskı, Apple Glass, Elektrikli araba, Apple uydusu

Bu projeler saklı ise biz nasıl biliyoruz?

Ne kadar uğraşılırsa uğraşılsın bütün dünyanın gözü geliştirmekte olduğunuz ürünlerin üzerindeyken bir takım projeleri saklı tutmak olası olmuyor. Ürünler için ihtiyaç duyulan patentler alınıyor, sızıntılar yaşanıyor ve daha bir hayli küçük ayrıntı vakit içerisinde bir yapbozun parçaları örneği bir araya geliyor. Yazımızda yer verdiğimiz projelerin her biri vakit içerisinde ortaya çıkan bilgilerle netleşerek kamuya mal oldu.

Apple mutfağından çıkma M serisi işlemcilerin yenilerini de göreceğiz:

Apple’ın tamamiyle kendine ait bir alan üretebilmesinin yolu, hesap yeteneği yapabilen tüm aletlerin kalbi olan işlemcilere kendi yorumunu getirmekten geçiyordu. 2020 ise Apple’ın nihayet bu emeline eriştiği bir yıl oldu. Bilgisayarlarda Intel’e olan bağımlılığı ortadan kaldıran M1 serisi işlemcilerin Intel marka işlemcilerle aralarındaki kilit farklara buradan erişebilirsiniz.
Daha Apple cephesinden resmî bir izah yapılmamasına rağmen M2 ismini alacak işlemcilerin de yolda olduğunu görmek çok zor değil. Apple, M1 serisiyle yakaladığı başarının devamını kovalayacaktır. Üretilen bilgisayarlarda kullanılan donanımın yeniden aynı şirket içinden çıkmasının yararlarını anlayabilmek hesabına M1 işlemcilerden güç alan Apple Mac modellerinin ne gibi yenilikler sunduğunu derlediğimiz yazımıza göz atabilirsiniz.
Söz ettiğimiz Apple Silicon M1 işlemcilerin kazançları arasında artan oyun performansı, daha hızlı çalışan uygulamalar, daha uzun süren pil ömrü ve gelecekte azalan fiyattan dolayı daha düşük satış ücretleri gibi tüketici gözünde satın almaya teşvik edici sebepler bulunuyor. Apple birinci nesil işlemcileriyle sektörde kartları yine dağıtmamış olsa da bu girişimin asallı tesirlerini ikinci nesille beraber görmemiz bekleniyor.

Artırılmış ve sanal gerçekliği buluşturması beklenen karma gerçeklik başlığı:

Apple’ın sanal gerçeklik ve artırılımş gerçeklik teknolojilerini bir araya getirerek bir karma gerçeklik başlığı geliştirdiği de kuvvetli iddialardan biri. İki göz için de ayrı ayrı 8K çözünürlüğe sahip ekranları olması beklenen başlık, bir bilgisayar veyahut akıllı telefona ihtiyaç duymadan Apple’ın geliştirdiği M serisi işlemcilerden güç alan bir alete bağlanarak çalışabilir.
Konser ve spor karşılaşması benzeri etkinlikleri, milyonlarca kişiyle sanal gerçeklik teknolojisini kullanarak buluşturan NextVR isimli bir şirketin 2020 seneninde Apple tarafından satın alındığını sizlerle paylaşmıştık. Bu satın alım Apple TV+’a hayat vermekle beraber gelecekte üretilecek Apple markalı sanal gerçeklik ürünlerinin kapsamını artırmak için atılan bir adım da olabilir.
Facebook'un Oculus isimli sanal gerçeklik gözlüğüne rakip olması beklenen karma gerçeklik başlığı, iddialara göre 2022 seneninde piyasaya sürülecek. Apple öncelikle kısıtlı müddetlerle kullanılabilecek bir başlıkla sadık müşterilerini alıştırıp daha sonra bütün gün kullanılmaya uygun olan, birazdan söz edeceğimiz Apple Glass ile son emeli olan kalıcılığa erişmeyi tasarılıyor olabilir.

Patent müracaatlarıyla kendini gösteren Apple Glass:

Ekosistem oluşturmanın teknoloji devleri için ne kadar ehemmiyetli olduğundan söz etmiştik. iPhone ile beraber kullanıldığı vakit bir hayli şeyi yapabilmek için kılınızı dahi kıpırdatmanıza gerek kalmayacak bir akıllı gözlük de bu ekosistem için kilit bir rol oynuyor. İddialara göre Apple’ın artırılmış gerçeklik gözlüğü sayesinde metin iletileri, e-postalar, haritalar ve oyunlar gibi bir çok muhteva gözlük üzerinden izleyebilecek.
Apple’ın gözlüğünde “lokalize ışık ayarı” tecrübe et bir özellik de kendine yer bulacak. Gözlükte yer alan lensler sayesinde kullanıcının bulunduğu ortamdaki ışığa göre gerçek dünyanın gözlüğe yansıyan görüntüsünde koyulaştırmalar yapılarak otomatik bir dengeleme sağlanacak. Bunlara ek olarak Apple Glass’ın optik bileşenlerini miyop kişilerin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde otomatik olarak ayarlayabileceği konuşuluyor.
Apple Glass ile ilgili bu kadar fazla bilgiye sahip olmayı vakit içerisinde yapılan türlü patent müracaatlarına borçluyuz. Yıllardır çıkması beklenen gözlüğün 2023 seneninde piyasaya sürüleceği iddiasını önceden aktarmıştık. Bir zamanlar yarattığı heyecanı daha yaşatamayan akıllı gözlük piyasasına Apple’ın neler kazandırabileceğini bekleyip görmemiz gerekecek.

Otomotiv sektörünün geleceği olan elektrikli arabalarda Project Titan ile Apple da söz sahibi olacak:

Project Titan isimi altında iddialara konu olan Apple arabası, elektrikli motorun yanı sıra bir de özerk sürüş sistemine sahip olacak. Kimliği tabii olarak izah etmeyen, şirkete yakın kaynakların verdiği öne sürülen bilgilere göre bu arabayı görmek için gözlerimizi çevirmemiz şart olan tarih 2024 senesi. Ancak 2020 seneninde her sektörü etkileyen pandemi neticeninde projenin 2025’e ertelenmesinin de olası olduğu söyleniyor.
Bir takım sallantılı kaynaklara göre Project Titan’ın 2021 seneninde piyasaya sürülmesi olası olsa da araba gibi büyük bir teşebbüs için kamuoyunu hazırlamak ciddi hazırlık gerektiren bir süreç. Hazırlık yapmak demişken acaba çıktığı vakit yeni bir iPhone ücretine satılan Mac Pro Tekerlek Kiti başından beri Project Titan’a göz kırpmak için miydi demekten kendimizi alamıyoruz.
Apple’ın elektrikli araba projesindeki en dikkat çekici iddia ise aracın başka bir otomobil üreticisine lisanslatılacak olması. Böylelikle arabanın tüm teknolojileri Apple’a ait olsa da satış başka bir marka isimiyle yapılacak. Apple’ın bugüne kadar izlediği siyasetlere ters düşen bu taktik araba özelinde düşünüldüğünde mantıklı. Zira rekabetin zati yeterince kızgın olduğu bir sektöre sıfırdan Apple ismiyle giriş yapmak hüsranla sonuçlanabilir.

Haritalar ve konum gibi hizmetlerin internetle bağını kesecek Apple uydusu:

Ufak at da civcivler yesin NeSordun Bey dediğinizi duyar gibiyiz fakat bizi bir dinleyin. Bilhassa Apple gibi dev şirketlerin bir sürü projesi olur. Bu projelerden bazıları hayata geçirilir, bazılarıysa rafa kaldırılır. 2019’un nihayetinde sizlere aktardığımız bu iddia hangi kategoriye dahil olacak henüz bilemesek de Apple’ın böyle bir girişim peşinde olması gayet mümkün.
Sırf iPhone’larda direk data aktarımı sayesinde harita ve konum gibi servisleri internete gerek duymadan kullanabilmek dahi kimilerine göre yeterli bir sebepken işin içine bir de Apple’ın tıpkı Starlink gibi kendi internetini satmaya başlaması ihtimali girdiği vakit tahmin edersiniz ki ortalık bir hayli karışıyor. Şu an için ile ilgili çok az bilgiye sahip olduğumuz bu projenin 2024’e kadar en azından netleşmiş olması bekleniyor.
Fısıltı gazetesinin Apple köşesinde yer verdiği gelişmelerle alakalı aktaracaklarımız şu an için bu kadar. Bunlar ve benzeri teknolojik gelişmelerden haberdar olmak için bizi takipte kalmayı, bu arada Apple’ın geleceğe yönelik tasarılarını ortaya koyan projeleri ile ilgili yorumlarınızı da bizlerle paylaşmayı unutmayın.

ÖNE ÇIKANLAR

Teknoloji devi dendiği vakit aklımıza gelen ilk isimlerden birinin Apple olması tesadüf değil. Steve Jobs ve Steve Wozniak’ın hanelere sığabilecek “küçük bir bilgisayar” üretme emeliyle bir garajda başlattığı girişim, akıllı telefonlarla, televizyonlarla ve bir ekosistem oluşmasını sağlayan birçok ürünle dallandıkça dallandı.
Evet, her teknoloji devi gibi Apple’ın da emeli kendi ekosistemini oluşturup daha büyük bir kitleye hitap etmek. Her geçen gün genişleyen ürün yelpazesinin ardındaki sebep de tam olarak bu. Gelin biz de Apple’ın yarınlar için tasarıladığı, elektrikli arabalardan akıllı gözlüklere kadar uzanan gizli projelerine yakından bakalım.

Apple’ın gizli projeleri:

Yeni nesil M serisi işlemciler, Karma gerçeklik kaskı, Apple Glass, Elektrikli araba, Apple uydusu

Bu projeler gizli ise biz nasıl biliyoruz?

Ne kadar uğraşılırsa uğraşılsın bütün dünyanın gözü geliştirmekte olduğunuz ürünlerin üzerindeyken bazı projeleri gizli tutmak mümkün olmuyor. Ürünler için gerekli patentler alınıyor, sızıntılar yaşanıyor ve daha birçok küçük detay zaman içerisinde bir yapbozun parçaları örneği bir araya geliyor. Yazımızda yer verdiğimiz projelerin her biri zaman içerisinde ortaya çıkan bilgilerle netleşerek kamuya mal oldu.

Apple mutfağından çıkma M serisi işlemcilerin yenilerini de göreceğiz:

Apple’ın tamamen kendine ait bir alan üretebilmesinin yolu, hesap yeteneği yapabilen tüm aletlerin kalbi olan işlemcilere kendi yorumunu getirmekten geçiyordu. 2020 ise Apple’ın nihayet bu emeline eriştiği bir sene oldu. Bilgisayarlarda Intel’e olan bağımlılığı ortadan kaldıran M1 serisi işlemcilerin Intel marka işlemcilerle aralarındaki kilit farklara buradan erişebilirsiniz.
Henüz Apple cephesinden resmî bir açıklama yapılmamasına karşın M2 ismini alacak işlemcilerin de yolda olduğunu görmek çok zor değil. Apple, M1 serisiyle yakaladığı başarının devamını kovalayacaktır. Üretilen bilgisayarlarda kullanılan donanımın yeniden aynı şirket içinden çıkmasının yararlarını anlayabilmek hesabına M1 işlemcilerden güç alan Apple Mac modellerinin ne gibi yenilikler sunduğunu derlediğimiz yazımıza göz atabilirsiniz.
Söz ettiğimiz Apple Silicon M1 işlemcilerin kazançları arasında artan oyun performansı, daha hızlı çalışan uygulamalar, daha uzun süren pil ömrü ve gelecekte azalan fiyattan dolayı daha düşük satış ücretleri gibi tüketici gözünde satın almaya teşvik edici sebepler bulunuyor. Apple birinci nesil işlemcileriyle sektörde kartları yine dağıtmamış olsa da bu teşebbüsün asallı tesirlerini ikinci nesille beraber görmemiz bekleniyor.

Artırılmış ve sanal gerçekliği buluşturması beklenen karma gerçeklik başlığı:

Apple’ın sanal gerçeklik ve artırılımş gerçeklik teknolojilerini bir araya getirerek bir karma gerçeklik başlığı geliştirdiği de kuvvetli iddialardan biri. İki göz için de ayrı ayrı 8K çözünürlüğe sahip ekranları olması beklenen başlık, bir bilgisayar veyahut akıllı telefona ihtiyaç duymadan Apple’ın geliştirdiği M serisi işlemcilerden güç alan bir alete bağlanarak çalışabilir.
Konser ve spor karşılaşması benzeri etkinlikleri, milyonlarca kişiyle sanal gerçeklik teknolojisini kullanarak buluşturan NextVR isimli bir şirketin 2020 seneninde Apple tarafından satın alındığını sizlerle paylaşmıştık. Bu satın alım Apple TV+’a hayat vermekle beraber gelecekte üretilecek Apple markalı sanal gerçeklik ürünlerinin kapsamını artırmak için atılan bir adım da olabilir.
Facebook'un Oculus isimli sanal gerçeklik gözlüğüne rakip olması beklenen karma gerçeklik başlığı, iddialara göre 2022 seneninde piyasaya sürülecek. Apple öncelikle kısıtlı müddetlerle kullanılabilecek bir başlıkla sadık müşterilerini alıştırıp daha sonra bütün gün kullanılmaya uygun olan, birazdan söz edeceğimiz Apple Glass ile son emeli olan kalıcılığa erişmeyi tasarılıyor olabilir.

Patent müracaatlarıyla kendini gösteren Apple Glass:

Ekosistem oluşturmanın teknoloji devleri için ne kadar ehemmiyetli olduğundan söz etmiştik. iPhone ile birlikte kullanıldığı zaman birçok şeyi yapabilmek için kılınızı bile kıpırdatmanıza gerek kalmayacak bir akıllı gözlük de bu ekosistem için kilit bir rol oynuyor. İddialara göre Apple’ın artırılmış gerçeklik gözlüğü sayesinde metin iletileri, e-postalar, haritalar ve oyunlar gibi bir çok içerik gözlük üzerinden izleyebilecek.
Apple’ın gözlüğünde “lokalize ışık ayarı” tecrübe et bir özellik de kendine yer bulacak. Gözlükte yer alan lensler sayesinde kullanıcının bulunduğu ortamdaki ışığa göre gerçek dünyanın gözlüğe yansıyan görüntüsünde koyulaştırmalar yapılarak otomatik bir dengeleme sağlanacak. Bunlara ek olarak Apple Glass’ın optik bileşenlerini miyop kişilerin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde otomatik olarak ayarlayabileceği konuşuluyor.
Apple Glass hakkında bu kadar fazla bilgiye sahip olmayı zaman içerisinde yapılan türlü patent müracaatlarına borçluyuz. Yıllardır çıkması beklenen gözlüğün 2023 seneninde piyasaya sürüleceği iddiasını daha önce aktarmıştık. Bir zamanlar yarattığı heyecanı henüz yaşatamayan akıllı gözlük piyasasına Apple’ın neler kazandırabileceğini bekleyip görmemiz gerekecek.

Otomotiv sektörünün geleceği olan elektrikli arabalarda Project Titan ile Apple da söz sahibi olacak:

Project Titan isimi altında iddialara konu olan Apple arabası, elektrikli motorun yanı sıra bir de özerk sürüş sistemine sahip olacak. Kimliği natürel olarak izah etmeyen, şirkete yakın kaynakların verdiği öne sürülen bilgilere göre bu arabayı görmek için gözlerimizi çevirmemiz şart olan tarih 2024 yılı. Ancak 2020 seneninde her sektörü etkileyen pandemi neticeninde projenin 2025’e ertelenmesinin de olası olduğu söyleniyor.
Bir takım sallantılı kaynaklara göre Project Titan’ın 2021 seneninde piyasaya sürülmesi olası olsa da araba gibi büyük bir teşebbüs için kamuoyunu hazırlamak ciddi hazırlık gerektiren bir süreç. Hazırlık yapmak demişken acaba çıktığı vakit yeni bir iPhone ücretine satılan Mac Pro Tekerlek Kiti başından beri Project Titan’a göz kırpmak için miydi demekten kendimizi alamıyoruz.
Apple’ın elektrikli araba projesindeki en dikkat çekici iddia ise aracın başka bir otomobil üreticisine lisanslatılacak olması. Böylelikle arabanın tüm teknolojileri Apple’a ait olsa da satış başka bir marka isimiyle yapılacak. Apple’ın bugüne kadar izlediği siyasetlere ters düşen bu taktik araba özelinde düşünüldüğünde mantıklı. Zira rekabetin zati yeterince kızgın olduğu bir sektöre sıfırdan Apple ismiyle giriş yapmak hüsranla sonuçlanabilir.

Haritalar ve konum gibi hizmetlerin internetle bağını kesecek Apple uydusu:

Ufak at da civcivler yesin NeSordun Bey dediğinizi duyar gibiyiz ama bizi bir dinleyin. Bilhassa Apple gibi dev şirketlerin bir sürü projesi olur. Bu projelerden bazıları hayata geçirilir, bazılarıysa rafa kaldırılır. 2019’un sonunda sizlere aktardığımız bu iddia hangi kategoriye dahil olacak henüz bilemesek de Apple’ın böyle bir girişim peşinde olması gayet mümkün.
Sırf iPhone’larda doğrudan veri aktarımı sayesinde harita ve konum gibi servisleri internete gerek duymadan kullanabilmek bile kimilerine göre yeterli bir sebepken işin içine bir de Apple’ın tıpkı Starlink gibi kendi internetini satmaya başlaması ihtimali girdiği zaman tahmin edersiniz ki ortalık bir hayli karışıyor. Şimdilik hakkında çok az bilgiye sahip olduğumuz bu projenin 2024’e kadar en azından netleşmiş olması bekleniyor.
Fısıltı gazetesinin Apple köşesinde yer verdiği gelişmelerle alakalı aktaracaklarımız şimdilik bu kadar. Bunlar ve benzeri teknolojik gelişmelerden haberdar olmak için bizi takipte kalmayı, aynı zamanda Apple’ın geleceğe yönelik tasarılarını ortaya koyan projeleri hakkında yorumlarınızı da bizlerle paylaşmayı unutmayın.


Facebook'da Paylaş Twitter'da Paylaş
Rastgele Konuya Git