Apple, Sanal iOS Tecrübesi Sunan Corellium’a Açtığı Telif Hakkı Davasını Kaybetti

Apple, Sanal iOS Tecrübesi Sunan Corellium’a Açtığı Telif Hakkı Davasını Kaybetti


Apple, 2019 seneninde Corellium isimli bir şirkete dava açmıştı. Davanın gerekçesi ise Corellium’un kullanıcılara tarayıcı üzerinden iOS işletim sistemini çalıştırmasına müsaade ederek, Apple’ın telif haklarını ihlal etmesi olarak gösterilmişti. Apple, bu arada Corellium’un kullanıcılara sunduğu hizmet yüzünden Apple satışlarının negatif istikamette etkilendiğini iddia etmişti. 
Apple’ın açmış olduğu bu dava geçtiğimiz günlerde sonuçlandı. Mahkeme, Corellium’un Apple kodlarını kullanmasının adaletli olduğunu ifade ederek Apple’ı haksız buldu. Bu sebeple telif hakkı ihlali suçlamaları reddedildi. Apple’ın Corellium’a açmış olduğu bir diğer dava ise ileri bir tarihe ertelendi.

Sanal iOS hizmeti sayesinde güvenlik açıkları daha kolay bir şekilde belirleyebiliyor

Corellium, kullanıcılara iOS simülasyonu sunan bir şirket. Kullanıcılar, bu özellik sayesinde rastgele bir tarayıcı üzerinden iOS işletim sistemine ulaşım sağlayabiliyor. Bilhassa güvenlik araştırmacıları tarafından kullanılan bu hizmet sayesinde iOS'ta bulunan kimi güvenlik açıkları, daha kolay bir şekilde saptayabiliyor. 

Apple, elbette iOS’ta bulunan açıkların ortaya çıkmasından pek memnun olmadı ve geçtiğimiz yıl Corellium’a iki değişik dava açtı. İlk dava, Corellium’un geliştirdiği iOS simülasyonunun Apple telif haklarını ihlal ettiği gerekçesiyle açıldı. İkinci dava ise Corellium'un AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’de yürürlükte olan bir yasa olan Dijital Binyıl Telif Hakkı Yasası’nı ihlal ettiği suçlamalarıyla açıldı. Açılan ilk dava, geçtiğimiz günlerde sonuçlandı.

Corellium'un sunmuş olduğu hizmetin kamu faydanına yönelik olduğu belirtildi

Mahkeme, Collerium’un iOS işletim sisteminde kendi kaynak kodlarını da kullanarak farklıklar yapmasını ve ortaya yeni bir ürün çıkarmasını son derece adil buldu. Kullanıcılara sunulan bu hizmetin kamu faydanına olduğunu ifade eden mahkeme, Apple’ın telif haklarının ihlal edilmediğini ve davanın reddedildiğini izah etti.
Apple, Dijital Binyıl Telif Hakkı Yasası konusunda açtıkları davada, Corellium’un kimlik doğrulama sunucusunu ve güvenlik önyükleme standartlarını ihlal ettiğini, bunun da Dijital Binyıl Telif Hakkı Yasası'na ters olduğunu belirtti. Mahkeme, suçlamaların düşmesi için yeterli kanıt bulunmadığını iddia ederek davayı ileri bir tarihe erteledi. 

ÖNE ÇIKANLAR

Apple, 2019 seneninde Corellium isimli bir şirkete dava açmıştı. Davanın gerekçesi ise Corellium’un kullanıcılara tarayıcı üzerinden iOS işletim sistemini çalıştırmasına müsaade ederek, Apple’ın telif haklarını ihlal etmesi olarak gösterilmişti. Apple, aynı vakitte Corellium’un kullanıcılara sunduğu hizmet yüzünden Apple satışlarının negatif istikamette etkilendiğini iddia etmişti. 
Apple’ın açmış olduğu bu dava geçtiğimiz günlerde sonuçlandı. Mahkeme, Corellium’un Apple kodlarını kullanmasının adil olduğunu ifade ederek Apple’ı haksız buldu. Bu sebeple telif hakkı ihlali suçlamaları reddedildi. Apple’ın Corellium’a açmış olduğu bir diğer dava ise ileri bir tarihe ertelendi.

Sanal iOS hizmeti sayesinde güvenlik açıkları daha kolay bir şekilde saptayabiliyor

Corellium, kullanıcılara iOS simülasyonu sunan bir şirket. Kullanıcılar, bu özellik sayesinde herhangi bir tarayıcı üzerinden iOS işletim sistemine ulaşım sağlayabiliyor. Bilhassa güvenlik araştırmacıları tarafından kullanılan bu hizmet sayesinde iOS'ta bulunan bazı güvenlik açıkları, daha kolay bir şekilde saptayabiliyor. 

Apple, elbette iOS’ta bulunan açıkların ortaya çıkmasından pek hoşnut olmadı ve geçtiğimiz sene Corellium’a iki farklı dava açtı. İlk dava, Corellium’un geliştirdiği iOS simülasyonunun Apple telif haklarını ihlal ettiği gerekçesiyle açıldı. İkinci dava ise Corellium'un AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’de yürürlükte olan bir yasa olan Dijital Binyıl Telif Hakkı Yasası’nı ihlal ettiği suçlamalarıyla açıldı. Açılan ilk dava, geçtiğimiz günlerde sonuçlandı.

Corellium'un sunmuş olduğu hizmetin kamu faydanına yönelik olduğu belirtildi

Mahkeme, Collerium’un iOS işletim sisteminde kendi kaynak kodlarını da kullanarak farklıklar yapmasını ve ortaya yeni bir ürün çıkarmasını son derece adil buldu. Kullanıcılara sunulan bu hizmetin kamu faydanına olduğunu ifade eden mahkeme, Apple’ın telif haklarının ihlal edilmediğini ve davanın reddedildiğini izah etti.
Apple, Dijital Binyıl Telif Hakkı Yasası ile alakalı açtıkları davada, Corellium’un kimlik doğrulama sunucusunu ve güvenlik önyükleme standartlarını ihlal ettiğini, bunun da Dijital Binyıl Telif Hakkı Yasası'na ters olduğunu belirtti. Mahkeme, suçlamaların düşmesi için yeterli kanıt bulunmadığını iddia ederek davayı ileri bir tarihe erteledi. 


Facebook'da Paylaş Twitter'da Paylaş
Rastgele Konuya Git