Apple, İsmi Hasebiyle Mağazadan Kaldırmayı Düşündüğü Uygulama Hakkındaki Kararını Değiştirdi

Apple, İsmi Hasebiyle Mağazadan Kaldırmayı Düşündüğü Uygulama Hakkındaki Kararını Değiştirdi


Teknoloji devi Apple, uygulama mağazası AppStore'daki kimi uygulamalara yönelik aldığı kararlarla haberlere konu olabiliyor. Şirket, son olarak Mac kullanıcılarının fazlasıyla severek kullandığı bir uygulama ile ilgili üzücü bir karar izah üzereydi. AppStore'daki "Amphetamine" isimli uygulama, ismi dolayısıyla kaldırılmanın eşiğindeydi.
Uygulama, Mac kullanıcılarının bilgisayarlarını daimi açık tutmalarını sağlıyordu ve tamamiyle fiyatsızdı. Binlerce kullanıcı tarafından kullanılan uygulama, uyuşturucu kullanımını teşvik eden isimlerin konmasını yasaklayan siyaseti ihlal ettiği gerekçesiyle mağazadan kaldırılacaktı. Ancak Apple bugün fikrini değiştirdi.

Apple uygulamayı kaldırmaktan vazgeçti:

Uygulamanın geliştiricisi William Gustafson, amfetaminin AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ'de legal olduğunu (reçeteyle) ve kullanıma teşvik edecek bir teşebbüste bulunmadığını belirtti. Geliştirici, Apple'ın temyiz sürecinden istifade etti ve Apple kararını geri çekti. Dev şirket, Gustafson'un amfetamini "metaforik" ve "tıbbi manada" referans aldığını onayladı.
AppStore'da yaşanan bu gelişme, uygulama mağazasının denetlenmesi hakkındaki tartışmaları da gündeme getirdi. Kullanıcılar, AppStore'u denetleyen kişilerin kötü emelli yazılımları engelleyebildiği ile ilgili hemfikir olsa da bu vaziyet bu arada denetleyicilerin kaideleri değişik açıklamalarına da sahne olabiliyor.

Bunun yanı sıra Amphetamine uygulamasının şu anda değerlendiriliyor olması da çoğu kişiye enteresan geldi. Çünkü uygulama, 2014 seneninden beri AppStore'daki varlığını savunuyordu. William'ın geliştirdiği uygulama bugüne kadar 1.400'den fazla yorum aldı. Bunun yanı sıra William, bu olaydan önce Apple ve AppStore denetleyicileriyle uygulama ismi ile ilgili iletişime geçtiğini, bugüne kadar bir mesele çıkmadığını dile getirdi.

ÖNE ÇIKANLAR

Teknoloji devi Apple, uygulama mağazası AppStore'daki bazı uygulamalara yönelik aldığı kararlarla haberlere konu olabiliyor. Şirket, son olarak Mac kullanıcılarının fazlasıyla severek kullandığı bir uygulama hakkında üzücü bir karar açıklama üzereydi. AppStore'daki "Amphetamine" isimli uygulama, ismi dolayısıyla kaldırılmanın eşiğindeydi.
Uygulama, Mac kullanıcılarının bilgisayarlarını sürekli açık tutmalarını sağlıyordu ve tamamen fiyatsızdı. Binlerce kullanıcı tarafından kullanılan uygulama, uyuşturucu kullanımını teşvik eden isimlerin konmasını yasaklayan siyaseti ihlal ettiği gerekçesiyle mağazadan kaldırılacaktı. Lakin Apple bugün fikrini değiştirdi.

Apple uygulamayı kaldırmaktan vazgeçti:

Uygulamanın geliştiricisi William Gustafson, amfetaminin AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ'de yasal olduğunu (reçeteyle) ve kullanıma teşvik edecek bir teşebbüste bulunmadığını belirtti. Geliştirici, Apple'ın temyiz sürecinden faydalandı ve Apple kararını geri çekti. Dev şirket, Gustafson'un amfetamini "metaforik" ve "tıbbi manada" referans aldığını onayladı.
AppStore'da yaşanan bu gelişme, uygulama mağazasının denetlenmesi hakkındaki tartışmaları da gündeme getirdi. Kullanıcılar, AppStore'u denetleyen kişilerin kötü emelli yazılımları engelleyebildiği konusunda hemfikir olsa da bu durum aynı vakitte denetleyicilerin kaideleri farklı açıklamalarına da sahne olabiliyor.

Bunun yanı sıra Amphetamine uygulamasının şu anda değerlendiriliyor olması da çoğu kişiye ilginç geldi. Çünkü uygulama, 2014 seneninden beri AppStore'daki varlığını savunuyordu. William'ın geliştirdiği uygulama bugüne kadar 1.400'den fazla yorum aldı. Bunun yanı sıra William, bu olaydan önce Apple ve AppStore denetleyicileriyle uygulama ismi konusunda iletişime geçtiğini, bugüne kadar bir sorun çıkmadığını dile getirdi.


Facebook'da Paylaş Twitter'da Paylaş
Rastgele Konuya Git