Amiga 1000, Takriben 35 Yıl Sonra Yeni Bir Aksesuara Kavuştu

Amiga 1000, Takriben 35 Yıl Sonra Yeni Bir Aksesuara Kavuştu


Günümüzün yeni bilgisayarlarının temelini oluşturan grafik ve ses gibi bir hayli özellik, 1980'li senelerde piyasaya sürülen Amiga bilgisayarlar ile popülerleşmişti. Amiga ailesinin ilk azası olan Amiga 1000 ise günümüzden takriben 35 yıl önce, 23 Temmuz 1985 tarihinde piyasaya sürülmüştü. 1987 seneninde ticareti durdurulan Amiga 1000'in ömrü pek uzun olmasa da 35 yıl sonra RAM, depolama ve pil ilave eden yeni bir etrafsal aletle donatılabilir.
Commodore International bünyesinde geliştirilen Amiga 1000, 7,16 MHz'de çalışan Motorola 68000 yongasıyla donatılan ve 256 KB hafızaya sahip olan bir tür şahsi bilgisayardı ve sabit sürücüsü bulunmuyordu. Parceiro isimi verilen yeni aksesuar da işte tam bu noktada devreye giriyor ve Amiga 1000'e kimi yeni özellikler kazandırıyor.

Amiga Parceiro neler sunuyor?

Parceiro isimli bu küçük kutu, içerisinde 8 MB SRAM, düğme pil ile çalışan gerçek vakitli saat ve 2 GİGABYTE'lık bir MicroSD kart ile SD Kart Okuyucu barındırıyor. Bu, yeni nesil PCIe 4.0 SSD'lere mukayese et akılalmaz derecede düşük hızlara sahip olsa da 1980'li senelerdeki 3,5 inçlik disket sürücülerine mukayese et çok daha gelişmiş.
Amiga Parceiro, Colorado Springs yakınlarında küçük bir kasabada yaşayan Amiga meraklısı David Dunklee tarafından geçtiğimiz sene buluş edildi. Amiga'nın yan genişleme portuna takılan ürün, takriben bir inç kalınlığa sahip.

Retro bilgisayar meraklıları için dikkate değer bir ürün olan Amiga Parceiro, 250 dolarlık yafta ücretiyle ön sipariş edilebiliyor.  

ÖNE ÇIKANLAR

Günümüzün yeni bilgisayarlarının temelini oluşturan grafik ve ses gibi birçok özellik, 1980'li yıllarda piyasaya sürülen Amiga bilgisayarlar ile popülerleşmişti. Amiga ailesinin ilk azası olan Amiga 1000 ise günümüzden yaklaşık 35 sene önce, 23 Temmuz 1985 tarihinde piyasaya sürülmüştü. 1987 yılında ticareti durdurulan Amiga 1000'in ömrü pek uzun olmasa da 35 sene sonra RAM, depolama ve pil ilave eden yeni bir etrafsal aletle donatılabilir.
Commodore International bünyesinde geliştirilen Amiga 1000, 7,16 MHz'de çalışan Motorola 68000 yongasıyla donatılan ve 256 KB hafızaya sahip olan bir tür kişisel bilgisayardı ve sabit sürücüsü bulunmuyordu. Parceiro isimi verilen yeni aksesuar da işte tam bu noktada devreye giriyor ve Amiga 1000'e bazı yeni özellikler kazandırıyor.

Amiga Parceiro neler sunuyor?

Parceiro isimli bu küçük kutu, içerisinde 8 MB SRAM, düğme pil ile çalışan gerçek vakitli saat ve 2 GİGABYTE'lık bir MicroSD kart ile SD Kart Okuyucu barındırıyor. Bu, yeni nesil PCIe 4.0 SSD'lere kıyasla inanılmaz derecede düşük hızlara sahip olsa da 1980'li yıllardaki 3,5 inçlik disket sürücülerine kıyasla çok daha gelişmiş.
Amiga Parceiro, Colorado Springs yakınlarında küçük bir kasabada yaşayan Amiga meraklısı David Dunklee tarafından geçtiğimiz yıl icat edildi. Amiga'nın yan genişleme portuna takılan ürün, yaklaşık bir inç kalınlığa sahip.

Retro bilgisayar meraklıları için dikkate değer bir ürün olan Amiga Parceiro, 250 dolarlık etiket ücretiyle ön sipariş edilebiliyor.  


Facebook'da Paylaş Twitter'da Paylaş
Rastgele Konuya Git