2021’de Türkiye’de Yollara Çıkacak 15 Yeni Araba, SUV ve Kamyonet

2021’de Türkiye’de Yollara Çıkacak 15 Yeni Araba, SUV ve Kamyonet


2019’da varlığı belirleyen ve 2020’nin ilk çeyreğinde Türkiye’de ilk olayı görülen COVID-19, insan hayatıyla doğru orantılı olarak sektörleri de negatif etkiledi. Bu sektörlerin ilk sıralarında ise otomotiv sektörü bulunuyor. Virüsün hızlı bir şekilde Avrupa ve Amerika bölgelerine sıçramasıyla beraber otomotiv devi yüzlerce markanın imalat tasarılaması bozuldu. Bu da Türkiye dahil bir hayli ülkede sıfır kilometre otomobil yokluğu oluşmasına neden oldu.
2020’nin son aylarında tedbirler dahilinde imalat bandını tekrar aktif eden bir hayli marka, 2021 seneninde piyasaya sunulması muhtemel modelleri duyurdu. Bu modeller arasında COVID-19’dan önce ilanlan ancak pandemi sürecinden dolayı ertelenen otomobiller de bulunuyor. Bu yazımızda Türkiye hudutları içinde göreceğimiz 2021 model arabalardan söz edeceğiz.

Türkiye’de yollara çıkacak 2021 model arabalar:

Volkswagen Golf 8 Hyundai Elantra Peugeot 208 Volkswagen Arteon Skoda Octavia Honda Civic Kia K5 BMW i4 Hyundai Tucson Land Rover Discovery Fiat Egea Cross BMW iX3 Renault Megane eVision Nissan Ariya Volkswagen ID.4

Volkswagen Golf 8:

Motor tipi: Benzin, Dizel, Hibrit Ücreti: 170.900 TL + Vergiler Ülkemizde en çok satan otomobil markalarından biri olan Volkswagen, tasarım mananında kökten farklıklar yaptığı Golf 8, rastgele bir aksilik olmazsa 2021’de ülkemizde satışta olacak. Teknolojik donanımı bir evvelki modellere göre güçlendirilen Golf 8’in en kuvvetli sürümü GTE Plug-in modeli 245 HP güç üretebiliyor.

Hyundai Elantra:

Motor tipi: Benzin, Hibrit Ücreti: 147.360 TL + Vergiler Radikal tasarım farklığı modasına ayak uyduran Hyundai Elantra, bir önceki modele göre 5 santimetre daha uzun bir kasaya sahip. Dış tasarıma ek olarak iç tasarımda da farklılıklar bulunduran Elantra’nın en güçlü sürümünün 275 HP güç üreteceği söylentiler arasında bulunuyor.

Peugeot 208:

Motor tipi: Benzin, Dizel, Elektrik Ücreti: 112.730 TL + Vergiler Peugeot’nun elektrikli otomobil bekleyen müşterilerini hoşnut etmesi beklenen 208, 50 kWh’lık elektrikli motor bulunduran bir modeliyle müşterileri karşılayacak. Buna ek olarak benzinli ve dizel motor seçenekleri de bulunan 208, COVID-19 nedeniyle 2021’e ertelenen otomobille arasında. Otomobilin 2021’in ilk çeyreğinde satışa sunulması bekleniyor.

Volkswagen Arteon:

Motor tipi: Benzin, Dizel Ücreti: 284.720 TL + Vergiler Alman otomotiv devi Volkswagen’in saldırgan tasarıma sahip modeli Arteon, 2021 seneye yenilenmiş tasarım anlayışıyla giriş yapmaya hazırlanıyor. Dış tasarım mananında bir evvelki sürümlerine göre kökten farklıklar bulunmayan Arteon, iç tasarım ile ilgili ciddi farklar barındırıyor. Arteon hesabına özel bir tasarım anlayışı oluşturan Volkswagen, yenilenmiş Arteon’u 2021’in ilk yarısında satışa sunmayı tasarılıyor.

Skoda Octavia:

Motor tipi: Benzin, Hibrit Ücreti: 319.900 TL (Türkiye satış ücreti) Skoda’nın 22 Aralık 2020’de satışa sunulan yenilenmiş modeli Octavia, 4 değişik motor seçeneğiyle ülkemizde bulunuyor. Bir önceki modellerine göre teknolojik açıdan daha dolu olan Octavia, en büyük farklılığı e-Tec isimli hibrit motor seçeneğiyle sunmuş oldu. e-Tec, Skoda’nın Toyota ve Suzuki ile olan rekabetine katkıda bulunacak bir hibrit teknolojisi olarak biliniyor.

Honda Civic:

Motor tipi: Benzin Ücreti: 169.000 TL + Vergiler Geçtiğimiz aylarda yenilenmiş tasarımıyla karşımıza çıkan Honda Civic, tam manasıyla yine doğmuş gibi görünüyor. Dış tasarımda ciddi farklılıklar bulunduran Civic, daha yumuşak hatlarla karşımıza çıkmış olsa da agresifliğinden ödün vermiyor. Yenilenmiş Civic konusunda şu an için bildiğimiz pek fazla ayrıntı yok ancak 2021 senesi içerisinde bayilerde bulunması olası görünüyor.

Kia K5:

Motor tipi: Benzin Ücreti: 173.000 TL + Vergiler Kia’nın taktik farklığıyla Optima isimli modeli emekliye ayırmasının hemen peşinden ismini duyurduğu K5, hem günlük kullanım hem de saldırganlığı bir arada isteyen sürücüler için biçilmiş kaftan olabilir. Tasarımı son derece saldırgan hale kazançlan yeni modelin 182 HP ve 294 HP olmak üzere iki değişik motor seçeneği bulunuyor.

BMW i4:

Batarya kapasitesi: 80 kWh Erim: 598 kilometre Ücreti: 588.815 TL + Vergiler Fütüristik tasarım denilince son vakitlerin akla gelen ismi olan BMW i4, konsept olarak tanıtıldığında herkesi çok şaşırtmıştı. Resim ve videolarda sanki bilgisayar yapımı bir otomobil gibi görünen i4, dış tasarımının yanı sıra hiç de alışık olmadığımız bir iç tasarıma sahip. BMW i4 ile alakalı daha fazla ayrıntı için bu yazımıza göz atabilirsiniz.

Hyundai Tucson:

Motor tipi: Benzin, Hibrit Ücreti: 174.600 TL + Vergiler 2021’de yollarda çokça görmeyi beklediğimiz modellerden biri olan Tucson, 6 değişik motor seçeneğiyle müşterileri karşılayacak. Bahsi geçen bu 6 motor seçeneğinin 4’ünde hibrit motor bulunan Tucson’un en performanslı sürümü 230 HP güç üretebiliyor. Bu sürümün 0’dan 100’e hızlanması ise 8 saniye sürüyor.

Land Rover Discovery:

Motor tipi: Benzin, Dizel, Hibrit Ücreti: 533.100 TL + Vergiler Ürettiği lüks SUV otomobiller ile otomotiv dünyasının popüler ismi olan Land Rover, ülkemizde de beğenilen modeli Discovery’nin yenilenmiş sürümünü 2021’de satışa sunacak. İç mekanda daha yumuşak hatlar sunan Discovery 2021, Pivi Pro isimli yenilenmiş bir bilgi eğlence sistemi ile müşterilerin beğenisine sunulacak. Discovery’nin en performanslı sürümü 360 HP güç üretebilecek.

Fiat Egea Cross:

Motor tipi: Benzin, Dizel Ücreti: 158.470 TL + Vergiler Ülkemizde satış rekorları kırma ihtimali bulunan Egea’nın yeni modeli Cross, Egea Hatchback’in biraz daha yükseltilmiş bir sürümü. Standart Egea’ya göre 70 mm daha yüksek olan Egea Cross, Cross, City Cross ve Cross Plus olmak üzere 3 değişik donanım paketiyle müşterileri karşılayacak.

BMW iX3:

Batarya kapasitesi: 80 kWh Erim: 460 kilometre Ücreti: 600.855 TL + Vergiler Alman otomotiv devi BMW’nun ilk elektrikli Crossover modeli olan iX3, BMW X3’ün tamamiyle elektrikli bir sürümü olarak karşımıza çıkıyor. Mercedes’in EQC ve Jaguar’ın I-Pace modelleriyle rekabet edecek olan iX3’ün iç ve dış tasarımında elektriği sembolize eden mavi detaylar bulunuyor.

Renault Megane eVision:

Batarya kapasitesi: 60 kWh Erim: 450 kilometre Ücreti: 300.000 TL + Vergiler Fransız üreticinin konsept olarak tanıtmasının ardından 2021’de satışa sunulması muhtemel hale gelen Megane eVision, aynı BMW i4’te de olduğu gibi fütüristik bir tasarıma sahip. Önünde herhangi bir ızgara bulunmayan Megane eVision, 60 kWh’lık bir bataryaya sahip. Bu bataryanın üretebildiği güç ise 220 HP.

Nissan Ariya:

Batarya kapasitesi: 87 kWh Erim: 440 kilometre Ücreti: 294.730 TL + Vergiler Nissan’ın 2021’de müşterilerine sunacağı tamamen elektrikli SUV otomobili Ariya, iddialı bir tasarıma ve teknik detaylara sahip. Nissan’ın ProPilot ASSIST 2.0 isimli asistan teknolojisine de sahip olan Ariya, Tesla Model Y ile rekabet edecek. Ariya ile alakalı daha fazla detay için bu yazımıza göz atabilirsiniz.

Volkswagen ID.4:

Batarya kapasitesi: 77 kWh Erim: 520 kilometre Ücreti: 303.500 TL + Vergiler Volkswagen’in 77 kWh’lık elektrikli bir motorla desteklediği ID.4, aynı büyüklükteki diğer elektrikli otomobillere göre çok daha uzun bir erim vadediyor. Tasarım mananında Golf 8’e benzer hatlar taşıyan ID.4, iç tasarım konusunda da son derece minimal bir SUV modeli olarak karşımıza çıktı. Volkswagen ID.4, 77 kWh’lık motoruyla 202 HP güç üretebilecek.

Yukarıdaki otomobillerin ücretleri yazının hazırlandığı tarihteki aktüel kura göre hesaplanmıştır. Otomobillerin ülkemizde satışa sunulduğu tarihteki kur değişimiyle ücretlerde farklık olabilir.

ÖNE ÇIKANLAR

2019’da varlığı saptayan ve 2020’nin ilk çeyreğinde Türkiye’de ilk olayı görülen COVID-19, insan hayatıyla doğru orantılı olarak sektörleri de olumsuz etkiledi. Bu sektörlerin ilk sıralarında ise otomotiv sektörü bulunuyor. Virüsün hızlı bir şekilde Avrupa ve Amerika bölgelerine sıçramasıyla birlikte otomotiv devi onlarca markanın üretim tasarılaması bozuldu. Bu da Türkiye dahil birçok ülkede sıfır kilometre otomobil yokluğu oluşmasına neden oldu.
2020’nin son aylarında tedbirler dahilinde üretim bandını tekrar aktif eden birçok marka, 2021 seneninde piyasaya sunulması muhtemel modelleri duyurdu. Bu modeller arasında COVID-19’dan önce ilanlan ancak pandemi sürecinden dolayı ertelenen otomobiller de bulunuyor. Bu yazımızda Türkiye hudutları içinde göreceğimiz 2021 model arabalardan söz edeceğiz.

Türkiye’de yollara çıkacak 2021 model arabalar:

Volkswagen Golf 8 Hyundai Elantra Peugeot 208 Volkswagen Arteon Skoda Octavia Honda Civic Kia K5 BMW i4 Hyundai Tucson Land Rover Discovery Fiat Egea Cross BMW iX3 Renault Megane eVision Nissan Ariya Volkswagen ID.4

Volkswagen Golf 8:

Motor tipi: Benzin, Dizel, Hibrit Ücreti: 170.900 TL + Vergiler Ülkemizde en çok satan otomobil markalarından biri olan Volkswagen, tasarım mananında radikal farklıklar yaptığı Golf 8, herhangi bir aksilik olmazsa 2021’de ülkemizde satışta olacak. Teknolojik donanımı bir önceki modellere göre güçlendirilen Golf 8’in en güçlü sürümü GTE Plug-in modeli 245 HP güç üretebiliyor.

Hyundai Elantra:

Motor tipi: Benzin, Hibrit Ücreti: 147.360 TL + Vergiler Radikal tasarım farklığı modasına ayak uyduran Hyundai Elantra, bir önceki modele göre 5 santimetre daha uzun bir kasaya sahip. Dış tasarıma ek olarak iç tasarımda da farklılıklar bulunduran Elantra’nın en güçlü sürümünün 275 HP güç üreteceği söylentiler arasında bulunuyor.

Peugeot 208:

Motor tipi: Benzin, Dizel, Elektrik Ücreti: 112.730 TL + Vergiler Peugeot’nun elektrikli otomobil bekleyen müşterilerini memnun etmesi beklenen 208, 50 kWh’lık elektrikli motor bulunduran bir modeliyle müşterileri karşılayacak. Buna ek olarak benzinli ve dizel motor seçenekleri de bulunan 208, COVID-19 sebebiyle 2021’e ertelenen otomobille arasında. Otomobilin 2021’in ilk çeyreğinde satışa sunulması bekleniyor.

Volkswagen Arteon:

Motor tipi: Benzin, Dizel Ücreti: 284.720 TL + Vergiler Alman otomotiv devi Volkswagen’in agresif tasarıma sahip modeli Arteon, 2021 seneye yenilenmiş tasarım anlayışıyla giriş yapmaya hazırlanıyor. Dış tasarım mananında bir evvelki sürümlerine göre kökten farklıklar bulunmayan Arteon, iç tasarım ile ilgili ciddi farklar barındırıyor. Arteon hesabına özel bir tasarım anlayışı oluşturan Volkswagen, yenilenmiş Arteon’u 2021’in ilk yarısında satışa sunmayı tasarılıyor.

Skoda Octavia:

Motor tipi: Benzin, Hibrit Ücreti: 319.900 TL (Türkiye satış ücreti) Skoda’nın 22 Aralık 2020’de satışa sunulan yenilenmiş modeli Octavia, 4 değişik motor seçeneğiyle ülkemizde bulunuyor. Bir evvelki modellerine göre teknolojik açıdan daha dolu olan Octavia, en büyük farklılığı e-Tec isimli hibrit motor seçeneğiyle sunmuş oldu. e-Tec, Skoda’nın Toyota ve Suzuki ile olan rekabetine katkıda bulunacak bir hibrit teknolojisi olarak biliniyor.

Honda Civic:

Motor tipi: Benzin Ücreti: 169.000 TL + Vergiler Geçtiğimiz aylarda yenilenmiş tasarımıyla karşımıza çıkan Honda Civic, tam manasıyla yine doğmuş gibi görünüyor. Dış tasarımda ciddi farklılıklar bulunduran Civic, daha yumuşak hatlarla karşımıza çıkmış olsa da saldırganlığından ödün vermiyor. Yenilenmiş Civic konusunda şu an için bildiğimiz pek fazla ayrıntı yok ancak 2021 senesi içerisinde bayilerde bulunması olası görünüyor.

Kia K5:

Motor tipi: Benzin Ücreti: 173.000 TL + Vergiler Kia’nın taktik farklığıyla Optima isimli modeli emekliye ayırmasının hemen peşinden ismini duyurduğu K5, hem günlük kullanım hem de saldırganlığı bir arada isteyen sürücüler için biçilmiş kaftan olabilir. Tasarımı son derece saldırgan hale kazançlan yeni modelin 182 HP ve 294 HP olmak üzere iki değişik motor seçeneği bulunuyor.

BMW i4:

Batarya kapasitesi: 80 kWh Erim: 598 kilometre Ücreti: 588.815 TL + Vergiler Fütüristik tasarım denilince son vakitlerin akla gelen ismi olan BMW i4, konsept olarak tanıtıldığında herkesi çok şaşırtmıştı. Resim ve videolarda sanki bilgisayar yapımı bir otomobil gibi görünen i4, dış tasarımının yanı sıra hiç de alışık olmadığımız bir iç tasarıma sahip. BMW i4 konusunda daha fazla ayrıntı için bu yazımıza göz atabilirsiniz.

Hyundai Tucson:

Motor tipi: Benzin, Hibrit Ücreti: 174.600 TL + Vergiler 2021’de yollarda çokça görmeyi beklediğimiz modellerden biri olan Tucson, 6 değişik motor seçeneğiyle müşterileri karşılayacak. Bahsi geçen bu 6 motor seçeneğinin 4’ünde hibrit motor bulunan Tucson’un en performanslı sürümü 230 HP güç üretebiliyor. Bu sürümün 0’dan 100’e hızlanması ise 8 saniye sürüyor.

Land Rover Discovery:

Motor tipi: Benzin, Dizel, Hibrit Ücreti: 533.100 TL + Vergiler Ürettiği lüks SUV otomobiller ile otomotiv dünyasının popüler ismi olan Land Rover, ülkemizde de beğenilen modeli Discovery’nin yenilenmiş sürümünü 2021’de satışa sunacak. İç mekanda daha yumuşak hatlar sunan Discovery 2021, Pivi Pro isimli yenilenmiş bir bilgi eğlence sistemi ile müşterilerin beğenisine sunulacak. Discovery’nin en performanslı sürümü 360 HP güç üretebilecek.

Fiat Egea Cross:

Motor tipi: Benzin, Dizel Ücreti: 158.470 TL + Vergiler Ülkemizde satış rekorları kırma ihtimali bulunan Egea’nın yeni modeli Cross, Egea Hatchback’in biraz daha yükseltilmiş bir sürümü. Standart Egea’ya göre 70 mm daha yüksek olan Egea Cross, Cross, City Cross ve Cross Plus olmak üzere 3 değişik donanım paketiyle müşterileri karşılayacak.

BMW iX3:

Batarya kapasitesi: 80 kWh Erim: 460 kilometre Ücreti: 600.855 TL + Vergiler Alman otomotiv devi BMW’nun ilk elektrikli Crossover modeli olan iX3, BMW X3’ün tamamiyle elektrikli bir sürümü olarak karşımıza çıkıyor. Mercedes’in EQC ve Jaguar’ın I-Pace modelleriyle rekabet edecek olan iX3’ün iç ve dış tasarımında elektriği sembolize eden mavi ayrıntılar bulunuyor.

Renault Megane eVision:

Batarya kapasitesi: 60 kWh Erim: 450 kilometre Ücreti: 300.000 TL + Vergiler Fransız üreticinin konsept olarak tanıtmasının hemen peşinden 2021’de satışa sunulması muhtemel hale gelen Megane eVision, aynı BMW i4’te de olduğu gibi fütüristik bir tasarıma sahip. Önünde rastgele bir ızgara bulunmayan Megane eVision, 60 kWh’lık bir bataryaya sahip. Bu bataryanın üretebildiği güç ise 220 HP.

Nissan Ariya:

Batarya kapasitesi: 87 kWh Menzil: 440 kilometre Ücreti: 294.730 TL + Vergiler Nissan’ın 2021’de müşterilerine sunacağı tamamen elektrikli SUV otomobili Ariya, iddialı bir tasarıma ve teknik detaylara sahip. Nissan’ın ProPilot ASSIST 2.0 isimli asistan teknolojisine de sahip olan Ariya, Tesla Model Y ile rekabet edecek. Ariya ile alakalı daha fazla detay için bu yazımıza göz atabilirsiniz.

Volkswagen ID.4:

Batarya kapasitesi: 77 kWh Menzil: 520 kilometre Ücreti: 303.500 TL + Vergiler Volkswagen’in 77 kWh’lık elektrikli bir motorla desteklediği ID.4, aynı büyüklükteki diğer elektrikli otomobillere göre çok daha uzun bir menzil vadediyor. Tasarım mananında Golf 8’e benzer hatlar taşıyan ID.4, iç tasarım konusunda da son derece minimal bir SUV modeli olarak karşımıza çıktı. Volkswagen ID.4, 77 kWh’lık motoruyla 202 HP güç üretebilecek.

Yukarıdaki otomobillerin ücretleri yazının hazırlandığı tarihteki güncel kura göre hesaplanmıştır. Otomobillerin ülkemizde satışa sunulduğu tarihteki kur değişimiyle ücretlerde farklık olabilir.


Facebook'da Paylaş Twitter'da Paylaş
Rastgele Konuya Git