2020'yi Asrın En Kötü Senesi Yapan 14 Yıkım (Salgın Hariç)

2020'yi Asrın En Kötü Senesi Yapan 14 Yıkım (Salgın Hariç)


2020 süresince salgın hayatımızın en ehemmiyetli gerçeği oldu. Çoğu insanın günlük hayatında seyrek gördüğü veyahut kullandığı tıbbi maskeler, artık vazgeçilmez birer parçamız. Ancak bu sene en az salgın kadar içimizi burkan, alınması şart olan tek tedbirin maskelerle ilişkili olmadığını anımsadan şeyler yaşadık. 
Öyle de ya da böyle, yirmibirinci asrın en kötü yılı olan 2020'nin sonuna geldik. Dünyanın öbür ucunda da olsa bu yıl gerçekleşen olaylar, hepimize yaşadığımız seyyarenin bizim tek hanemiz olduğunu yine hatılattı. Harbiden anımsattı mı? Bellekleri tazeleyip bakmakta fayda var.

2020 boyunca koronavirüs salgını haricinde yaşanan yıkımlar:

Avustralya orman yangınları, 2019-2020 Kaliforniya orman yangınları, 2019-2020 Endonezya su baskın yıkımı, 1 Ocak Taal Volkan patlaması, 12 Ocak Elâzığ Depremi, 24 Ocak Jamaika Depremi, 28 Ocak Van’da çığ yıkımı, 5 Şubat Oaxaca Depremi, 23 Haziran Alaska Depremi, 22 Temmuz İzmir Depremi, 30 Ekim Eta Kasırgası, 31 Ekim Stromboli Volkanı patlaması, 16 Kasım Iota Kasırgası, 13 Kasım Etna Volkanı’nın yine faaliyeti, 14 Aralık

Avustralya: 1,25 milyardan fazla fazla hayvan can verdi

2020 yıkımları Avustralya’da yaşanan orman yangınları ile başladı. 2019 yılının Haziran ayında başlayan ve 2020 yılında de devam eden Avustralya orman yangınlarında 28 insan ve takriben 1.25 milyar hayvan can verdi. Bunun yanı sıra 8 milyon hektarlık alana dağılan orman yangınları neticeninde 2000’den fazla hane kullanılamaz hale geldi.

Kalifornia: Bu yıl içerisinde 9.639’dan fazla yangın olayı yaşandı

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’nin Kaliforniya eyaletinde 2020 senesinin başından bugüne kadar toplam 9639 yangın olayı yaşandı ve bunun neticeninde 4 milyon dönüm arazi kül oldu. 10 bini aşkın yapı hasar gördü ve tahrip oldu. Bir hayli değişik bölgede devam eden yangınlar nedeniyle binlerce insan evini ayrıldı.

Endonezya, 1 Ocak: Son 13 yılın en büyük sel yıkımı yaşandı

Endonezya’da şiddetli mason yağmurları dolayısıyla sel ve toprak kaymaları meydana geldi. Sel yüzünden 200 bin kişi evlerini ayrılmak zorunluluğunda kaldı. Milli Afet Ajansı İdaresi (BNPB) 30 milyon insanın Endonezya’daki su baskından etkilendiğini duyurdu. 53 can alan afet, son 13 sene en büyük su baskın yıkımı olarak kayıtlara geçti.

Filipinler, 12 Ocak: Taal Volkanı’nın patlaması yüzünden 82 bin kişi salıverildi

12 Ocak’ta Filipinler'in başkenti Manila yakınlarındaki Taal Volkanı'nda olan patlamadan sonra volkana 14 kilometre mesafede yaşayan 82 binden fazla kişi güvenlik nedeniyle daha uzak bölgelere salıverildi. Patlamanın yarattığı tesiri yüzünden 2 kişinin kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti.

Elâzığ, 24 Ocak: 6.7’lik yer sarsıntısı sonrasında toplam 41 can kaybı yaşandı

6.7’lik yer sarsıntısı, başta Elâzığ ve Malatya olmak üzere tüm Doğu Anadolu bölgesini tesiri altına aldı. Yaklaşık 22 saniye kadar süren depremin derinliği 6,75 kilometre olarak hesaplandı. Ayrı olarak ilerleyen günler içerisinde 1000’den fazla artçı deprem yaşandı, bu depremlerin en büyüğü 5,4 olarak ölçüldü. 35'i Elazığ'da, 4’ü Malatya'da olmak üzere 41 kişi hayata gözlerini yumdu, 1.607 kişi de yaralandı.

Karayip Denizi, 28 Ocak: 7.7 büyüklüğündeki deprem, Küba, Jamaika ve Cayman Adaları'nda hissedildi

2020 Jamaika Depremi, 7.7 büyüklüğü ile 28 Ocak'ta Jamaika ve Küba’yı vurdu. Pasifik Tsunami İkaz Merkezi tarafından tsunami ikazı yapıldı ancak bu ikaz daha sonra geri çekildi. Depremin büyüklüğüne karşın, rastgele bir can kaybı veyahut hasar olmadığı bildirildi. Ayrı olarak yer sarsıntısı, 1946 seneninden beri Karayip Denizi’nde gerçekleşen en büyük yer sarsıntısı olduğu izah etti.

Van, 5 Şubat: Çığ altında kalanları kurtarmaya çalışırken hayatlarını kaybettiler

5 Şubat tarihinde Van-Bahçesaray karayolundaki bir minibüsün üzerine çığ düştü. Çığın altında kalan minibüsteki 2 kişiyi kurtarmak için bir hayli ekip ve yurttaş yardıma geldi. Ancak arama kurtarma çalışmaları sırasında düşen ikinci çığda 11 asker, 2 itfaiye eri ve 9 korucunun aralarında bulunduğu 41 kişi yaşamını yitirdi.

Meksika, 23 Haziran: 7.5 büyüklüğündeki Oaxaca depremi 7 can aldı

23 Haziran 2020 tarihinde Meksika’nın Oaxaca bölgesinde 7.5 büyüklüğünde yer sarsıntısı oldu. Oaxaca Valisi, en az 500 evin, kiliselerin, köprülerin hasar gördüğünü, bir takım tarihi hükümet binalarında çatlakların oluştuğu ve 7 can kaybının yaşandığını belirtti.

Alaska, 22 Temmuz: 7.8 büyüklüğünde yer sarsıntısı

22 Temmuz'da Alaska kıyılarında olan yer sarsıntısı, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Jeolojik Araştırma Merkezi (USGS) tarafından yapılan izaha göre 10 kilometre derinlikte ve 7.8 büyüklüğünde oldu. İlk başta tsunami ikazı verilmesine karşın AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Milli Tsunami İkaz Servisi daha sonra bu ikazı geri çekti. Alaska Yarımadası seyrek nüfuslu olmasının da katkısıyla depremde rastgele bir can kaybı yaşanmadı.

İzmir, 30 Ekim: 6.9 şiddetindeki yer sarsıntısı neticeninde 116 kişi yaşamını yitirdi,1034 kişi yaralandı

30 Ekim 2020 günü Ege Denizi’nde olan 116 kişinin hayata gözlerini yummasını, 1034 kişi ise yaralanmasını sağlayan korkutucu yer sarsıntısı, Türkiye saati ile 14.51'de meydana geldi. Yerin 16,5 kilometre derinliğinde ve 6.9 büyüklüğünde hissedilen yer sarsıntısı, 16 saniye sürdü.
Yer sarsıntısı neticeninde küçük çapta bir tsunami oluştu ve bu oluşan tsunami sonrasında Seferihisar'da bir kişi boğularak hayatını kaybetti. Ana depremden sonra ise 3.550 artçı yer sarsıntısı olduğu duyuruldu.

Orta Amerika, 31 Ekim: Eta Kasırgası nedeniyle Guatemala başta olmak üzere 4 ülkede toplam can kaybı 200’ü buldu

Eta Kasırgası, Guatemala’nın yanı sıra Nikaragua, Honduras ve Panama gibi ülkelerde de tesirli oldu, yaşanan su baskın yıkımı ve toprak kaymaları neticeninde 200 kişi hayatını kaybetti. Yetkililer, kasırganın sebep olduğu şiddetli yağışlar nedeniyle binlerce evin zarar gördüğünü, 100’ü aşkın köprü ve yolun kullanılamaz hale geldiğini duyurdu. 

İtalya, 16 Kasım: Stromboli Volkanı'nda patlama oldu

İtalya’nın güneyinde bulunan adayla aynı isme sahip Stromboli Volkanı’nda patlama oldu. Sık sık püskürmesi yüzünden ortaya çıkarttığı ışık hasebiyle ‘Akdeniz'in Deniz Feneri’ olarak da bilinen Stromboli Volkanı’ndaki patlamanın yalnızca krateni etkilediği, can kaybının yaşanmadığı, etrafa de zarar vermediği izah etti.

Orta Amerika, 13 Kasım: Iota Kasırgası neticesi 23 kişi hayatını kaybetti

lota Kasırgası Orta Amerika ülkeleri Panama, Nikaragua, El Salvador, Honduras, Guatemala, Kosta Rika ve Panama'yı vurdu. Nikaragua'da 16, Honduras'ta 5, El Salvador'da 1 ve Panama'da 1 kişi olmak üzere toplamda 23 kişi hayatını kaybetti, çok sayıda kişi ise yaralandı. Aşırı yağışların sebep olduğu seller yüzünden binlerce ev sular altında kaldı; tarım alanları, yollar ve köprüler büyük zarar gördü.

Sicilya Adası, 14 Aralık: Avrupa’nın en aktif volkanı Etna Volkanı tekrar faaliyete geçti

Avrupa’nın en aktif ve en yüksek volkanı olarak da bilinen Etna, 14 Aralık tarihinde tekrar faaliyete geçti. Etna Volkanı, güneydoğu ve kuzeydoğu noktalarındaki kraterlerinden onlarca metre yüksekliğe lav ve kül püskürttü. Bunun neticeninde volkanın güneydoğu kraterinde iki çatlak oluşturdu. Herhangi bir can kaybı yaşanmadı.

ÖNE ÇIKANLAR

2020 boyunca salgın hayatımızın en ehemmiyetli gerçeği oldu. Çoğu insanın günlük hayatında nadiren gördüğü ya da kullandığı tıbbi maskeler, artık vazgeçilmez birer parçamız. Ancak bu yıl en az salgın kadar içimizi burkan, alınması gereken tek tedbirin maskelerle ilişkili olmadığını anımsadan şeyler yaşadık. 
Öyle de ya da böyle, yirmibirinci asrın en kötü yılı olan 2020'nin sonuna geldik. Dünyanın öbür ucunda da olsa bu yıl gerçekleşen olaylar, hepimize yaşadığımız seyyarenin bizim tek evimiz olduğunu yeniden hatılattı. Harbiden anımsattı mı? Bellekleri tazeleyip bakmakta yarar var.

2020 boyunca koronavirüs salgını haricinde yaşanan yıkımlar:

Avustralya orman yangınları, 2019-2020 Kaliforniya orman yangınları, 2019-2020 Endonezya sel yıkımı, 1 Ocak Taal Volkan patlaması, 12 Ocak Elâzığ Depremi, 24 Ocak Jamaika Depremi, 28 Ocak Van’da çığ yıkımı, 5 Şubat Oaxaca Depremi, 23 Haziran Alaska Depremi, 22 Temmuz İzmir Depremi, 30 Ekim Eta Kasırgası, 31 Ekim Stromboli Volkanı patlaması, 16 Kasım Iota Kasırgası, 13 Kasım Etna Volkanı’nın yeniden faaliyeti, 14 Aralık

Avustralya: 1,25 milyardan fazla fazla hayvan can verdi

2020 yıkımları Avustralya’da yaşanan orman yangınları ile başladı. 2019 senesinin Haziran ayında başlayan ve 2020 senesinde de devam eden Avustralya orman yangınlarında 28 insan ve yaklaşık 1.25 milyar hayvan can verdi. Bunun yanı sıra 8 milyon hektarlık alana dağılan orman yangınları neticeninde 2000’den fazla ev kullanılamaz hale geldi.

Kalifornia: Bu sene içerisinde 9.639’dan fazla yangın olayı yaşandı

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’nin Kaliforniya eyaletinde 2020 senesinin başından bugüne kadar toplam 9639 yangın olayı yaşandı ve bunun neticeninde 4 milyon dönüm arazi kül oldu. 10 bini aşkın yapı hasar gördü ve tahrip oldu. Birçok farklı bölgede devam eden yangınlar sebebiyle binlerce insan evini ayrıldı.

Endonezya, 1 Ocak: Son 13 yılın en büyük sel yıkımı yaşandı

Endonezya’da şiddetli mason yağmurları dolayısıyla sel ve toprak kaymaları gerçekleşti. Sel yüzünden 200 bin kişi evlerini ayrılmak zorunluluğunda kaldı. Milli Afet Ajansı İdaresi (BNPB) 30 milyon insanın Endonezya’daki selden etkilendiğini duyurdu. 53 can alan afet, son 13 yılın en büyük sel yıkımı olarak kayıtlara geçti.

Filipinler, 12 Ocak: Taal Volkanı’nın patlaması yüzünden 82 bin kişi salıverildi

12 Ocak’ta Filipinler'in başkenti Manila yakınlarındaki Taal Volkanı'nda olan patlamadan sonra volkana 14 kilometre mesafede yaşayan 82 binden fazla kişi güvenlik nedeniyle daha uzak bölgelere salıverildi. Patlamanın yarattığı tesiri yüzünden 2 kişinin kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti.

Elâzığ, 24 Ocak: 6.7’lik yer sarsıntısı sonrasında toplam 41 can kaybı yaşandı

6.7’lik yer sarsıntısı, başta Elâzığ ve Malatya olmak üzere tüm Doğu Anadolu bölgesini tesiri altına aldı. Takriben 22 saniye kadar süren depremin derinliği 6,75 kilometre olarak hesaplandı. Ayrı olarak ilerleyen günler içerisinde 1000’den fazla artçı yer sarsıntısı yaşandı, bu depremlerin en büyüğü 5,4 olarak ölçüldü. 35'i Elazığ'da, 4’ü Malatya'da olmak üzere 41 kişi hayata gözlerini yumdu, 1.607 kişi de yaralandı.

Karayip Denizi, 28 Ocak: 7.7 büyüklüğündeki yer sarsıntısı, Küba, Jamaika ve Cayman Adaları'nda hissedildi

2020 Jamaika Depremi, 7.7 büyüklüğü ile 28 Ocak'ta Jamaika ve Küba’yı vurdu. Pasifik Tsunami İkaz Merkezi tarafından tsunami ikazı yapıldı ancak bu ikaz daha sonra geri çekildi. Depremin büyüklüğüne karşın, rastgele bir can kaybı veyahut hasar olmadığı bildirildi. Ayrı olarak yer sarsıntısı, 1946 seneninden beri Karayip Denizi’nde gerçekleşen en büyük yer sarsıntısı olduğu izah etti.

Van, 5 Şubat: Çığ altında kalanları kurtarmaya çalışırken hayatlarını kaybettiler

5 Şubat tarihinde Van-Bahçesaray karayolundaki bir minibüsün üzerine çığ düştü. Çığın altında kalan minibüsteki 2 kişiyi kurtarmak için bir hayli ekip ve yurttaş yardıma geldi. Ancak arama kurtarma çalışmaları sırasında düşen ikinci çığda 11 asker, 2 itfaiye eri ve 9 korucunun aralarında bulunduğu 41 kişi yaşamını yitirdi.

Meksika, 23 Haziran: 7.5 büyüklüğündeki Oaxaca depremi 7 can aldı

23 Haziran 2020 tarihinde Meksika’nın Oaxaca bölgesinde 7.5 büyüklüğünde yer sarsıntısı oldu. Oaxaca Valisi, en az 500 evin, kiliselerin, köprülerin hasar gördüğünü, bir takım tarihi hükümet binalarında çatlakların oluştuğu ve 7 can kaybının yaşandığını belirtti.

Alaska, 22 Temmuz: 7.8 büyüklüğünde yer sarsıntısı

22 Temmuz'da Alaska kıyılarında olan yer sarsıntısı, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Jeolojik Araştırma Merkezi (USGS) tarafından yapılan izaha göre 10 kilometre derinlikte ve 7.8 büyüklüğünde oldu. İlk başta tsunami ikazı verilmesine karşın AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Milli Tsunami İkaz Servisi daha sonra bu ikazı geri çekti. Alaska Yarımadası seyrek nüfuslu olmasının da katkısıyla depremde rastgele bir can kaybı yaşanmadı.

İzmir, 30 Ekim: 6.9 şiddetindeki yer sarsıntısı neticeninde 116 kişi yaşamını yitirdi,1034 kişi yaralandı

30 Ekim 2020 günü Ege Denizi’nde olan 116 kişinin hayata gözlerini yummasını, 1034 kişi ise yaralanmasını sağlayan korkutucu yer sarsıntısı, Türkiye saati ile 14.51'de meydana geldi. Yerin 16,5 kilometre derinliğinde ve 6.9 büyüklüğünde hissedilen yer sarsıntısı, 16 saniye sürdü.
Yer sarsıntısı neticeninde küçük çapta bir tsunami oluştu ve bu oluşan tsunami sonrasında Seferihisar'da bir kişi boğularak hayatını kaybetti. Ana depremden sonra ise 3.550 artçı yer sarsıntısı olduğu duyuruldu.

Orta Amerika, 31 Ekim: Eta Kasırgası nedeniyle Guatemala başta olmak üzere 4 ülkede toplam can kaybı 200’ü buldu

Eta Kasırgası, Guatemala’nın yanı sıra Nikaragua, Honduras ve Panama gibi ülkelerde de tesirli oldu, yaşanan su baskın yıkımı ve toprak kaymaları neticeninde 200 kişi hayatını kaybetti. Yetkililer, kasırganın sebep olduğu şiddetli yağışlar nedeniyle binlerce evin zarar gördüğünü, 100’ü aşkın köprü ve yolun kullanılamaz hale geldiğini duyurdu. 

İtalya, 16 Kasım: Stromboli Volkanı'nda patlama oldu

İtalya’nın güneyinde bulunan adayla aynı isme sahip Stromboli Volkanı’nda patlama oldu. Sık sık püskürmesi yüzünden ortaya çıkarttığı ışık hasebiyle ‘Akdeniz'in Deniz Feneri’ olarak da bilinen Stromboli Volkanı’ndaki patlamanın yalnızca krateni etkilediği, can kaybının yaşanmadığı, etrafa de zarar vermediği izah etti.

Orta Amerika, 13 Kasım: Iota Kasırgası neticesi 23 kişi hayatını kaybetti

lota Kasırgası Orta Amerika ülkeleri Panama, Nikaragua, El Salvador, Honduras, Guatemala, Kosta Rika ve Panama'yı vurdu. Nikaragua'da 16, Honduras'ta 5, El Salvador'da 1 ve Panama'da 1 kişi olmak üzere toplamda 23 kişi hayatını kaybetti, çok sayıda kişi ise yaralandı. Aşırı yağışların sebep olduğu su baskınlar yüzünden binlerce hane sular altında kaldı; tarım alanları, yollar ve köprüler büyük zarar gördü.

Sicilya Adası, 14 Aralık: Avrupa’nın en aktif volkanı Etna Volkanı tekrar faaliyete geçti

Avrupa’nın en aktif ve en yüksek volkanı olarak da bilinen Etna, 14 Aralık tarihinde tekrar faaliyete geçti. Etna Volkanı, güneydoğu ve kuzeydoğu noktalarındaki kraterlerinden onlarca metre yüksekliğe lav ve kül püskürttü. Bunun neticeninde volkanın güneydoğu kraterinde iki çatlak oluşturdu. Rastgele bir can kaybı yaşanmadı.


Facebook'da Paylaş Twitter'da Paylaş
Rastgele Konuya Git